Gigabyte GV-N480D5-15I-B

Gigabyte GV-N480D5-15I-B to karta graficzna GeForce GTX 480. Konstrukcja jest całkowicie standardowa, identyczna z referencyjną NVIDII, podobnie jak wszystkie parametry. Oznacza to, że użytkownik dostaje najwydajniejszą jednoukładową kartę graficzną na rynku, za bardzo wysoką cenę i niestety bez kilkudziesięcioprocentowej zniżki na rachunki za prąd.

Układ graficzny NVIDIA GF100 wykorzystany na karcie Gigabyte GV-N480D5-15I-B ma imponujące parametry – 48 potoków renderingu, 480 zunifikowanych jednostek przetwarzania, częstotliwość pracy rdzenia 701 MHz i shakerów 1401 MHz. Na karcie zainstalowano 1536 MB pamięci GDDR5 o częstotliwości pracy 3696 MHz. Szerokość szyny danych pamięci to 384 bity.

Potężny układ chłodzenia z ogromnym radiatorem, rurkami cieplnymi i wysokoobrotowym wentylatorem ma bardzo ciężkie zadanie gdyż układ graficzny wytwarza masę ciepła. Pod obciążeniem wentylator zaczyna mocno hałasować.

Na śledziu karty umieszczono dwa wyjścia DVI i jedno miniHDMI co wymaga użycia przejściówki by podłączyć standardowe wyświetlacze. Na szczęście jest ona dołączona do wyposażenia karty.

Wydajność Gigabytea jest imponująca i plasuje się dokładnie pomiędzy Radeonem HD 5870 a Radeonem HD 5970. Karta pozwala grać w niemal wszystkie gry przy maksymalnych ustawieniach i najwyższej rozdzielczości. Wyjątki takie jak Metro 2044 czy Crysis będą się zdarzały, ale na razie nie stanowią wielkiego problemu.

Niestety GeForce GTX 480 ma jedną wadę która trudno zaakceptować – gigantyczny pobór mocy pod obciążeniem. W spoczynku wynosił on rozsądne 106 W dla całej platformy, ale po wykorzystaniu pełni jej możliwości wzrastał do niebotycznych 373 W. Oznacza to, że karta jest bardziej energożerna niż wydajniejszy , dwuukładowy Radeon HD 5970!

Gigabyte GV-N480D5-15I-B na pewno znajdzie nabywców wśród zwolenników NVIDII. Patrząc pragmatycznie trudno go jednak polecić ze względu na wysoką cenę i ogromny pobór mocy. Niestety, nawet dziś, w kilka tygodni po premierze realna cena karty jest trudna do określenia. Teoretycznie ma to być 2000 zł, ale w praktyce ze względu za śladową ilość układów dostarczonych producentom kart , cenę ukształtuje sam rynek.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: