Gigabyte GV-R487D5-1GD

Zalety:

  • Bardzo dobra wydajność
  • Dobrze rozwiązane HDMI i DP
  • Ciekawy system chłodzenia
  • Przystępna cena

Wady:

  • Znaczących brak

Karta Gigabyte GV-R487D5-1GD wykorzystuje znany od dość dawna układ Radeon HD 4870, ale oferowana jest w dobrej cenie. Jej zaletą jest także oryginalnie wyglądający system chłodzenia. Ogólnie zbudowano ją bez zbędnych eksperymentów co tylko wyszło tej konstrukcji na dobre.

Choć Radeon HD 4870 ma teoretycznie swojego następcę czyli układ HD 4890 to różnice wydajności pomiędzy nimi są minimalne i są efektem wyłącznie wyższych zegarów nowszego układu. Tak więc w zamian za niższą cenę warto nawet dziś kupować karty ze starszą wersją Radeona. Układ wyposażono w 800 zunifikowanych jednostek przetwarzania i szesnaście potoków renderingu. Na karcie Gigabyte’a pracuje on z częstotliwością 750 MHz w trybie 3D. Kartę wyposażono w 1024 MB pamięci DDR5 o 256-bitowym interfejsie i częstotliwości pracy 3600 MHz. Na śledziu umieszono wyjścia DVI, HDMI i Display Port.

Układ chłodzenia odbiera ciepło tylko z chipu karty, pamięci pozostają odkryte. Składa się z radiatora, dwóch rurek cieplnych i wentylatora. Nie jest on zbyt hałaśliwy. Platforma z opisywaną kartą pobierała 156 W mocy w spoczynku i 270 W pod obciążeniem. Zasilanie karcie zapewnia złącze PCI-Express i dwa gniazda 6-pin. Wydajność karty jest bardzo dobra i tylko minimalnie ustępuje Radeonom HD 4890. Z pewnością nie da się tego zauważyć bez stosowana benchmarków. Wydajność karty wystarcza do grania we wszystkie tytuły, przynajmniej dopóki używamy monitora o rozsądniej rozdzielczości. W najwyższych , rzędu 2560 x 1600 punktów w grach takich jak Crysis może jej zabraknąć, ale to samo można napisać o dokładnie wszystkich kartach dostępnych obecnie na rynku.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier