Gigabyte GV-R577D5-1GD-B

Zalety:

  • Bardzo dobra wydajność
  • Wsparcie dla DirectX 11
  • Bardzo niski pobór mocy w spoczynku
  • Bardzo niski pobór mocy pod obciążeniem

Wady:

  • Nie ma przewagi wydajności nad tańszymi GeForce GTX 260 i Radeonami HD 4870

Wygląda na to, że AMD przypuściło szturm na niemal wszystkie segmenty rynku kart graficznych. Gigabyte GV-R577D5-1GD-B to pierwsza karta jaką mieliśmy okazję testować, z układem ze średniej półki noszącym nazwę Juniper, czyli Radeon HD5770.

Juniper to właściwie połówka doskonałego układu Cypress stosowanego w Radeonach HD5870/HD5850. Układ wykonywany jest w technologii 40 nm, ma powierzchnię 170 mm kw. i zawiera aż 1040 milionów tranzystorów. Dysponuje on 16 potokami renderingu i 800 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania. Są to wartości takie jak w układach Radeon HD4870/4890. W porównaniu do wspomnianych Radeonów starszej generacji i najnowszego HD5870 szyna pamięci została zwężona o połowę do 128 bitów. Jednakże i tutaj zastosowano pamięci GDDR5, pracujące z częstotliwością 4800 MHz. Pamięć na karcie ma pojemność 1024 MB.

Oczywiście karta wspiera wszystkie techniki tworzenia obrazu znane z najmocniejszego Radeona, w tym DirectX 11.

Na karcie znajdziemy te same wyjścia co w najwyższym modelu – dwa DVI, HDMI i DP. W pudełku jest też przejściówka DVI – D-Sub. Ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na moc, karcie wystarcza prąd dostarczany przez PCI-Express i jedno gniazdo 6-pin.

Pobór mocy platformy z kartą Radeon HD5770 uznać należy za bardzo niski. W spoczynku było to 106 W, a pod obciążeniem maksymalnie 212 W.

Najważniejszą cechą karty graficznej jest jej wydajność. Pod tym względem Radeon wypada bardzo dobrze pozwalająca na granie we wszystkie nowe gry, przy czym klatek na sekundę zabraknie tylko w najwyższych rozdzielczościach w najbardziej wymagających tytułach. Juniper jest wprawdzie wydajny, ale jednak konkurencja z GeForce GTX 260 absolutnie nie zostaje w tyle, a często nawet okazuje się lepsza. Przy czym karty z GeForce są o kilkadziesiąt złotych tańsze.

Gigabyte GV-R577D5-1GD-B to wydajna, nowoczesna i energooszczędna karta graficzna. Pod względem zapotrzebowania na moc i obsługi najnowszych rozwiązań graficznych wyprzedza karty z układem GeForce GTX 260, ale jest od nich nieco droższa i nie ma przewagi wydajności. Podobnie jest w porównaniu do Radeonów HD 4870. Tak więc choć nowe Radeony zasługują na pochwałę, nie będzie ona tak entuzjastyczna jak w przypadku kart AMD z najwyższej półki .


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier