Gigabyte Gigabyte GV-R467D3-512I

Zalety:

  • Niewielkie zapotrzebowanie na energię, Wbudowane gniazdo HDMI

Wady:

  • Głośna praca, Słaba wydajność, Stosunkowo wysoka cena

W swojej bogatej ofercie kart graficznych Gigabyte posiada modele nie tylko dla wymagających graczy lecz także przystępne cenowo karty klasy niższej. Takim właśnie produktem jest niedrogi Gigabyte GV-R467D3-512I, wyposażony w nowy procesor ATI Radeon HD 4670 i 512 MB pamięci RAM. Model ten nie zachwyci wydajnością fanów najnowszych gier, które chcieliby uruchamiać w wysokich rozdzielczościach. Teoretycznie mogłaby spodobać się tym, którzy budują komputer przeznaczony do odtwarzania filmów. Piszę teoretycznie, bo choć kartę wyposażono w wyjście HDMI to niestety głośność jej pracy nie pozwala nam polecić jej do wspomnianych zastosowań.

W swojej bogatej ofercie kart graficznych Gigabyte posiada modele nie tylko dla wymagających graczy lecz także przystępne cenowo karty klasy niższej. Takim właśnie produktem jest niedrogi Gigabyte GV-R467D3-512I, wyposażony w nowy procesor ATI Radeon HD 4670 i 512 MB pamięci RAM. Model ten nie zachwyci wydajnością fanów najnowszych gier, które chcieliby uruchamiać w wysokich rozdzielczościach. Teoretycznie mogłaby spodobać się tym, którzy budują komputer przeznaczony do odtwarzania filmów. Piszę teoretycznie, bo choć kartę wyposażono w wyjście HDMI to niestety głośność jej pracy nie pozwala nam polecić jej do wspomnianych zastosowań. Karta ma niewielkie rozmiary i wyposażono ją w niski układ chłodzenia przylegający do procesora graficznego i pamięci GDDR3. Procesor graficzny znany pod kodową nazwą RV730 to okrojona wersja układu znanego z modeli Radeon HD 4850 i 4870.

Liczba procesorów strumieniowych wynosi tylko 320 (w ww. modelach aż 800), a sporym ograniczeniem wydajności modelu 4670 jest szerokość szyny pamięci wynosząca 128-bit. Szesnaście potoków renderingu i 512 MB pamięci GDDR3 dopełnia charakterystykę tego GPU. Producent chcąc nadgonić ograniczenia w mikroarchitekturze GPU postanowił zastosować bardzo wysokie częstotliwości taktowania dla procesora graficznego i pamięci. Procesor pracuje z taktowaniem 780 MHz, a pamięci 2000 MHz. To bardzo wysokie częstotliwości jakimi nie dysponują nawet podkręcone fabrycznie modele HD 4850 dysponujące o wiele potężniejszymi układami chłodzenia. Standardowe modele kart z procesorami HD 4670 pracują z wolniejszym niż w modelu Gigabyte’a taktowaniem procesora 750, zamiast 780. Są nieco wolniejsze lecz nie wytwarzają tyle ciepła z którego odprowadzaniem musi sobie poradzić niewielki układ chłodzenia. Niestety ceną za nieco lepsze osiągi testowanego modelu jest bardzo głośna praca.

Wydajność

Pod względem wydajności karta wypada przeciętnie. Pozwala na płynną grę w większość gier uruchamianych w rozdzielczości 1280x1024 piksele i pełną liczbą szczegółów. Niestety na tle konkurentów wypada słabo. Jest wolniejsza od równie tanich kart GeForce 9600 GSO, przegrywa sromotnie także ze starszym lecz szybszym Radeonem HD 3850.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier