Gigabyte M61PME-S2P

Wsparciem dla najtańszych dwurdzeniowych procesorów AMD są płyty główne oparte na starszych chipsetach. Do takich należy Giagabyte M61PME-S2P z układem NVIDII.

Zastosowany na płycie GeForce 6100/nForce430 to starszy, jednoukładowy chipset. Wyposażono go w zintegrowany rdzeń graficzny. Płyta rozpoznaje i obsługuje nowsze typy procesorów AMD Phenom X4 i X3. Jednocześnie nie da się ukryć, że jest przeznaczona przede wszystkim do obsługi procesorów AMD Athlon 64/Athlon X2. Brak tu obsługi HT 3.0 i wszelkich najnowszych technologii. Tak więc zadeklarowane na płycie AM2+ jest dość naciągane. Jak się jednak okazuje nie ma to dużego wpływu na wydajność w testach.

Płytę zbudowano w formacie Micro-ATX co niesie za sobą sporo ograniczeń. Część z nich wynika z rodzaju użytego chipsetu. Na płycie umieszczono jedno gniazdo PCI-Express x16, jedno PCI-Express x1 i dwa PCI. To jednak może wystarczyć. Większą niedogodnością są jedynie dwa gniazda pamięci DDR2. Jeszcze bardziej może przeszkadzać ograniczenie do dwóch liczby napędów SATA. Podłączyć da się także dwa napędy ATA. Rozłożenie elementów płyty nie byłoby złe gdyby nie umieszczenie gniazd SATA zbyt blisko PCI-E x16 – po umieszczeniu tam szerokiej karty graficznej nie da się podłączyć dysków, przynajmniej za pomocą zwykłego kabla.

Prosta sekcja zasilania radzi sobie dobrze nawet z bardzo wymagającymi procesorami, choć nie damy głowy za jej trwałość w przypadku długiej pracy z układami takimi jak Phenom X4 9850 BE.

Tylny panel to ucieleśnienie prostoty – gniazda PS2 myszy i klawiatury, pojedyncze RJ-45, trzy mini-jack karty dźwiękowej (układ Realtek ALC 883), cztery USB, zwykłe gniazdo D-Sub do zintegrowanego układu graficznego oraz złącze równoległe i szeregowe.

Wydajność płyty w testach okazała się dość dobra. Stabilność pracy bez zarzutu. Wydajność zintegrowanego układu graficznego nie zachwyca – wystarczy jedynie do uruchamiania bardzo starych gier. Jakość obrazu jest zadowalająca. Dźwięk generowany przez układ Realtek ALC 883 wystarczy mniej wymagającym użytkownikom. Należy też pamiętać, że zastosowany na płycie układ obsługujący złącze RJ-45 to Realtek 8201CL o maksymalnej transmisji danych jedynie 100 Mb/s.

Płyta Gigabyte nie służy do podkręcania o czym ostatecznie przekonuje nas BIOS – liczba funkcji jest tutaj niewielka i da się sterować wyłącznie podstawowymi ustawieniami. Płyta Giagabyte M61PME-S2P mimo swych ograniczeń może dobrze sprawdzić się w komputerze biurowym. Pozwala na budowę bardzo taniego peceta, a przy tym dysponuje długą gwarancją i zapewnia radość z posiadania markowego podzespołu.