Gigabyte MA780GM-US2H

Zalety:

  • Dobra jakość wykonania
  • Pełne wsparcie dla wszystkich procesorów AMD
  • Niezły zintegrowany układ graficzny
  • Dużo złącz

Wady:

  • Brak

Połączenie AMD i ATI wprawdzie rozczarowało osoby czekające na jakiś rynkowy megahit, ale z pewnością zaowocowało powstaniem najlepszych chipsetów ze zintegrowanym rdzeniem graficznym. Dzięki nim AMD doskonale radzi sobie na rynku tanich komputerów. Płyta główne ze zintegrowaną grafiką wcale nie musi być uboga co udowadnia testowany Gigabyte MA780GB-US2H.

Połączenie AMD i ATI wprawdzie rozczarowało osoby czekające na jakiś rynkowy megahit, ale z pewnością zaowocowało powstaniem najlepszych chipsetów ze zintegrowanym rdzeniem graficznym. Dzięki nim AMD doskonale radzi sobie na rynku tanich komputerów. Płyta główne ze zintegrowaną grafiką wcale nie musi być uboga co udowadnia testowany Gigabyte MA780GB-US2H. Na płycie znajdziemy chipset AMD. Ma on tradycyjną dwuukładową budowę. Składa się z mostka północnego AMD 780G i południowego AMD SB700. Płyta posiada złącze AM2+. Na jej pudełku widnieje wprawdzie napis AM3, ale świadczy on jedynie o zgodności z tego typu procesorami. Cztery gniazda pamięci obsługują moduły DDR2 o szybkości nawet ponad 1200 MHz. Łącznie możemy zainstalować do 16 GB RAM.

Płyta obsługuje łącze HT 3.0, standard PCI-Express 2.0 i wszelkie funkcje procesorów AMD. Możemy w niej instalować układy począwszy od Athlona 64 a skończywszy na najnowszych Phenomach II.

Dzięki złączom możemy używać dwóch napędów ATA i pięciu SATA. Umyślnie poświęcono jedno złącze SATA i zamiast niego płytę zaopatrzono w bardzo użyteczne eSATA umieszczone na tylnym panelu. Karty rozszerzeń możemy instalować w pojedynczych gniazdach PCI-Express x1 i PCI-Express x16 oraz dwóch PCI.

Układ chłodzenie to dwa niewielkie aluminiowe radiatory na obu układach chipsetu. Nagrzewają się dość mocno, ale nie destabilizuje to pracy systemu. Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, sześć mini-jack karty dźwiękowej (za dźwięk odpowiada bardzo udany kodek Realtek ALC889A), pojedyncze RJ-45 (kontroler Realtek 8111C), cztery gniazda USB (następne osiem można podpiąć z pinów na płycie), jedno IEEE1394, optyczne SPDIF, jedno eSATA oraz D-Sub, DVI i HDMI. Jak więc widać ogólna liczba gniazd na płycie, jest jak na konstrukcję Micro-ATX imponująca.

Co ważne, płyta pracuje bardzo stabilnie i wykazuje się dobrą wydajnością. Zintegrowany układ graficzny pozwala na granie w nowsze gry (choć z ograniczoną liczbą szczegółów). Dźwięk także stoi na wysokim poziomie.

Gigabyte MA780GM-US2H to udana płyta główna z podstawką AM2+, obsługująca wszystkie nowe procesory AMD. Płyta posiada bardzo dużo złącz a dzięki dobrym ukladom zintegrowanym nie wymaga właściwie instalacji kart rozszerzeń.