Gigabyte X48-DQ6

Mimo obecności na rynku Core i7 procesory rodziny Core 2 nadal sprzedają się rewelacyjnie. Z tego powodu wciąż bardzo atrakcyjne pozostają przeznaczone dla nich płyty główne i to z różnych zakresów cenowych. Gigabyte X48-DQ6 jak na dzisiejsze czasy wcale nie razi ceną gdyż można ją nabyć już za mniej niż 700 zł, za to oferuje ogromne możliwości i daje podstawę do zbudowana znakomitego komputera.

Mimo obecności na rynku Core i7 procesory rodziny Core 2 nadal sprzedają się rewelacyjnie. Z tego powodu wciąż bardzo atrakcyjne pozostają przeznaczone dla nich płyty główne i to z różnych zakresów cenowych. Gigabyte X48-DQ6 jak na dzisiejsze czasy wcale nie razi ceną gdyż można ją nabyć już za mniej niż 700 zł, za to oferuje ogromne możliwości i daje podstawę do zbudowana znakomitego komputera. Sercem płyty są układy Intela – mostek północny X48 i południowy ICH9R. To najlepszy na rynku chipset dla procesorów do podstawki LGA775. Obsługuje nominalnie magistrale FSB 200, 266, 333 i 400 MHz i w przypadku tej płyty do 8 GB RAM DDR2 o częstotliwości pracy do 1200 MHz. O atrakcyjność płyty w dużym stopniu stanowi też obsługa kart graficznych AMD pracujących w trybie CrossFire x16. To ważne zważywszy na ogromną popularność i doskonałe parametry kart tej firmy.

Gigabyte X48-DQ6 został zbudowany według sprawdzonych wzorów, bez zbędnych udziwnień i eksperymentów. Pasywny system chłodzenia składa się z radiatora na sekcji zasilania połączonego dwoma rurkami cieplnymi z radiatorem mostka północnego i następnie kolejną rurka cieplną z niewielkim radiatorem mostka południowego. Na płycie da się instalować niestandardowe układy chłodzenia procesora. Gniazda pamięci odsunięto nieco od złącza PCI-Express x16 dzięki czemu w miarę łatwo wymienia się moduły RAM. Licząc od strony procesora do dyspozycji użytkownika oddano – jedno złącze PCI-Express x1, jedno PCI-E x 16, kolejne dwa PCI-E x1, drugie PCI-E x16 i jeszcze dwa PCI. Podłączyć możemy osiem napędów SATA z tym, że dwa z gniazd są zarezerwowane do podłączenia śledzia z gniazdami eSATA znajdującego się na wyposażeniu płyty. Oczywiście znajdzie się także złącze IDE dla dwóch napędów tego typu. Gniazda napędów umieszczono tak, że podłączone kable nie przeszkadzają kartom rozszerzeń.

Na tylnym panelu płyty znajdziemy dwa gniazda PS2, optyczne i elektryczne SPDIF, osiem USB, dwa IEEE1394, dwa RJ-45 i sześć mini-jack. Z pinów na płycie da się podłączyć kolejne cztery USB i jedno IEEE1394.

Za dźwięk odpowiada dobry i sprawdzony kodek Realtek ALC889A. BIOS płyty dostosowano do wymagań zaawansowanych overclockerów – zakresy ustawień są bardzo duże, podobnie jak liczna funkcji.

Płyta przeszła znakomicie wszystkie testy, nie wykazując żadnych słabych stron. Doskonale podkręcała także testowe procesory i z łatwością przekraczała FSB 500 MHz. Jeśli wziąć pod uwagę wciąż znakomitą wydajność procesorów Core 2 Duo i Core 2 Quad, ich zdolności do podkręcania, stosunkowo niewysokie ceny tańszych wersji tych układów i bardzo niskie ceny modułów DDR2, to płyta taka jak opisywany Gigabyte X48-DQ6 nadal ma szanse na znalezienie dużej liczby nabywców. Wybierając płytę z podstawką LGA775 wzięlibyśmy ją pod uwagę w pierwszej kolejności.