Gigabyte X79-UD3

Gigabyte X79-UD3 jest jedną z najbardziej przystępnych cenowo płyt głównych przeznaczonych dla procesorów Sandy Bridge-E. Kosztuje ona 900 zł, co jest dosyć przystępną ceną jak dla procesorów, których cena wynosi ponad 4000 zł. Wśród innych płyt głównych wyróżnia się ona głównie bardzo surowym dizajnem, który spodoba się dojrzałym użytkownikom. Sprawdzamy, jak ta konstrukcja daje sobie radę w testach i czy warto się w nią zaopatrzyć.

Budowa

Gigabyte X79-UD3 to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge-E, więc został wyposażona w najnowszą podstawkę LGA2011. Znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2400, co jest znacznym rozczarowaniem. Procesory Sandy Bridge-E mają czterokanałowy kontroler pamięci, dzięki któremu bez problemu obsługują nawet osiem kości pamięci RAM. Gigabyte niestety pozbawił swoich klientów możliwości łatwej rozbudowy pamięci.

Karty graficzne i karty rozszerzeń możemy umieścić w dwóch slotach PCI-E x1 lub czterech slotach PCI-Express x16, które działają w standardzie 3.0. Sloty te mają większą przepustowość niż PCI-E 2.0, pozwolą więc przyszłym kartom graficznym rozwinąć skrzydła. Obecnie karty graficzne wykorzystuje jedynie Radeon HD 7970.

Dzięki slotom PCI-E x16 możliwe będzie uruchomienie nawet czterech kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach. Obecnie nie jest możliwe połączenie większej liczby kart graficznych. Do płyty podłączymy maksymalnie pięć wentylatorów poprawiających cyrkulację powietrza w obudowie.

Gigabyte X79-UD3 ma chłodzenie stosunkowo dużych rozmiarów. Jest ono pasywne, co oznacza, że działa bez żadnego wentylatora i jest w 100% bezgłośne. Nie powinniśmy się martwić o jego przegrzanie, gdyż radiatory są naprawdę dużych rozmiarów i będą bez najmniejszego problemu oddawać ciepło z chipsetu oraz sekcji zasilania.

Gigabyte X79-UD3 cechuje się też zastosowaniem 8-fazowego układu zasilania, który z całą pewnością pozwoli na stabilną pracę nawet najbardziej zachłannych na energię procesorów.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 898, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel X79, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwalający na obsługę procesorów Sandy Bridge-E. Innego zapewne nie zobaczymy aż do premiery kolejnej podstawki, czyli przez około dwa lata. Potwierdzają to informacje mówiące o kompatybilności płyty LGA2011 z przyszłymi procesorami Ivy Bridge-E. Więcej informacji o chipsecie Intel X79, procesorach Sandy Bridge-E oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym. Jego skróconą wersję znajdziecie też w styczniowym (01/2012) numerze PCWorlda.

Gigabyte X79-UD3 cechuje się wyjątkowo dużą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy zatem osiem portów USB 2.0 i cztery USB 3.0, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Znalazł się tu też przycisk kasowania CMOS. Zabrakło tu między innymi portów FireWire oraz eSATA.

Gigabyte X79-UD3 obsługuje dyski za pomocą dwunastu portów SATA, z których sześć działa w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

Gigabyte X79-UD3 ma BIOS typu UEFI. Można go obsługiwać bez najmniejszego problemu za pomocą myszki i klawiatury.

Wyniki testów

Gigabyte X79-UD3 w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak są one spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

Gigabyte X79-UD3 to konstrukcja co najmniej ciekawa. Żałujemy, że zabrakło tu takich portów jak eSATA czy FireWire. Kolejna wada to zastosowanie tylko czterech slotów pamięci. Gdyby nie to, dorównywałby najlepszym konstrukcjom opartym na chipsecie X79.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: