Gigabyte X79-UD5

Gigabyte X79-UD5 to jedna z najlepszych płyt głównych w ofercie firmy Gigabyte. Oferuje ona pełną obsługę procesorów Intel Sandy Bridge-E. Oznacza to, że będziemy mogli zainstalować tu aż osiem modułów pamięci RAM. Dzięki temu możliwe będzie korzystanie aż z 64GB pamięci operacyjnej. Testowana dziś płyta należy do serii UD5. Oznacza to, że powinna mieć większe możliwości niż płyty z serii UD3 i niższą cenę niż płyty główne z najwyższej serii UD7, czyli charakteryzować się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Sprawdzamy, czy tak faktycznie jest.

Budowa

Gigabyte X79-UD5 to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge-E, przez co ma podstawkę LGA2011. Ponadto znajdziemy na niej osiem banków pamięci DDR3-2400, jeden slot PCI, dwa sloty PCI-Express x1 oraz aż trzy sloty PCI-Express x16, wszystkie działające w standardzie 3.0, obsługiwanym na razie tylko przez karty Radeon HD 7000. Dzięki slotom PCI-E x16 możliwe będzie uruchomienie nawet trzech kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach.

Gigabyte X79-UD5 został wyposażony w ogromnych rozmiarów chłodzenie. Składa się ono z dwóch radiatorów połączonych rurką cieplną. Pierwszy radiator jest niewielkich rozmiarów i chłodzi sekcję zasilania. Drugi zajmuje się odprowadzaniem ciepła z mostka północnego.

Zobacz również:

Gigabyte X79-UD5 cechuje się też zastosowaniem 12-fazowego układu zasilania procesora. Ciężko nam stwierdzić jego jakość, jednak mimo wszystko uważamy, że tego rodzaju konstrukcja bez najmniejszego problemu poradzi sobie z najwydajniejszymi procesorami pokroju Intela Core i7 3960X.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC898, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników do grania, oglądania filmów i słuchania muzyki.

Więcej informacji o chipsecie Intel X79, procesorach Sandy Bridge-E oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym. Jego skróconą wersję znajdziecie też w styczniowym (01/2012) numerze PCWorlda.

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel X79, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ pozwalający na obsługę procesorów Sandy Bridge-E. Innego zapewne nie zobaczymy aż do premiery kolejnej podstawki, czyli przez około dwa lata. Potwierdzają to informacje mówiące o kompatybilności płyty LGA2011 z przyszłymi procesorami Ivy Bridge-E.

Gigabyte X79-UD5 cechuje się wyjątkowo dużą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy zatem sześć portów USB 2.0 i dwa USB 3.0, port eSATA, FireWire, dwa porty Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Znalazł się tu też przycisk kasowania CMOS.

Gigabyte X79-UD5 obsługuje dyski za pomocą sześciu portów SATA, z których dwa działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

Gigabyte X79-UD5 został wyposażony w UEFI - następcę BIOSu. Możemy obsługiwać go za pomocą klawiatury i myszy. Znajdziemy tu wszystkie funkcje niezbędne do podkręcania procesora takie jak zmiany napięć i zegarów. Jest też możliwość uaktualnienia BIOSu przez wgranie go na pendrive.

Wyniki testów

Gigabyte X79-UD5 w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak są one spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

Gigabyte X79-UD5 jest naszym zdaniem jedną z najciekawszych płyt głównych obsługujących podstawkę LGA2011. Dysponuje on wszystkim, czego potrzebuje taka konstrukcja. Znajdziemy tu osiem slotów pamięci, duże chłodzenie, porty FireWire oraz eSATA. Gdybyśmy na siłę szukali wad Gigabyte X79-UD5, zwrócilibyśmy uwagę na obecność tylko trzech slotów PCI-Express. Oznacza to, że nie włożymy tu czterech kart graficznych i nie zbudujemy na bazie tej płyty najwydajniejszego komputera osobistego na świecie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: