Gigabyte Z68AP-D3

Gigabyte Z68AP-D3 jest konstrukcją, która na pierwszy rzut oka się niczym nie wyróżnia. Wygląda na kolejną płytę główną, która ma zapchać miejsce w ofercie firmy. Jednak ze względu na kilka nietypowych rozwiązań Gigabyte Z68AP-D3 powinna spodobać się niektórym użytkownikom i znaleźć swoją niszę, w której odniesie rynkowy sukces.

Budowa

Gigabyte Z68AP-D3 jest płytą główną przeznaczona dla procesorów o architekturze Sandy Bridge, która została wykonana w formacie ATX. Znajdują się na niej cztery banki pamięci DDR3-2133, dwa sloty PCI, trzy sloty PCI-Express x1 oraz dwa sloty PCI-Express x16. Dzięki dwóm ostatnim slotom będziemy mogli uruchomić dwie karty AMD Radeon w trybie CrossFireX. Płyta niestety nie wspiera trybu SLI, który pozwala łączyć karty nVidia GeForce.

Gigabyte Z68AP-D3 został wyposażony w ładne i sporych rozmiarów pasywne chłodzenie pokrywające chipset i część układu zasilania. Żałujemy, że producent nie zdecydował się na zastosowanie chłodzenia pokrywającego całą sekcje zasilania. Jest to typowy przypadek szukania oszczędności.

Gigabyte Z68AP-D3 charakteryzuje się też zastosowaniem sześciofazowego układu zasilania, który pozwoli na bezproblemowe korzystanie z procesorów Intel Core i3, Core i5 oraz najwydajniejszych modeli Core i7.

Zintegrowaną kartą dźwiękową jest tu układ Realtek ALC889, który powinien zadowolić większość użytkowników komputerów. Jakość dźwięku jest tu wystarczająca do grania, słuchania muzyki oraz oglądania filmów.

Testowana przez nas płyta główna została wyposażona też w złącze mSATA, które pozwoli na podłączenie do komputera miniaturowego dysku SSD. W sprzedaży będą też dostępne płyty główne z fabrycznie dołączonym dyskiem. Będą one charakteryzować się dopiskiem "iSSD".

Możliwości

Gigabyte Z68AP-D3 został wyposażony w chipset Intel Z68, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich możliwości najnowszych procesorów Intela, to jest na ich podkręcanie oraz wykorzystanie zintegrowanej grafiki. Funkcjonalność ta przyda się zwłaszcza w sytuacji, gdy uszkodzona zostanie dedykowana karta graficzna. Wówczas nie będziemy musieli szukać następnego akceleratora i przez czas trwania awarii korzystać będziemy mogli z zintegrowanej karty graficznej.

Gigabyte Z68AP-D3 ma bardzo bogatą gamę wyjść i wejść, którą można uznać za niestandardową. Znajdziemy tu bowiem cztery porty USB 2.0, dwa porty USB 3.0, port PS2, SPDI/F, HDMI, Ethernet, moduł WiFi oraz… port szeregowy oraz LPT. Są to dwa standardy, które już jakiś czas temu opuściły świat IT, jednak nadal można znaleźć osoby, które z nich korzystają.

Jeżeli zechcemy podłączyć do Gigabyte Z68X-UD3H-B3 dysk twardy, będziemy mogli zrobić to za pomocą sześciu portów SATA, z których dwa działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s. Jeśli będziemy mieli odpowiedni dysk twardy, będziemy mogli też podłączyć go do portu mSATA, który nie jest zbyt popularnym standardem.

Podłączając dysk mSATA, będziemy mieli możliwość korzystania jedynie z pięciu typowych portów SATA. Jeden port zostanie zablokowany. Na szczęście został on w widoczny sposób oznaczony.

BIOS

Gigabyte Z68AP-D3 pod względem BIOSu prezentuje się całkiem standardowo, jednak nie ma się czego wstydzić. Mimo że nie mamy do czynienia z popularnym i bardzo ładnym BIOSem typu UEFI, nie zabrakło tu żadnej opcji potrzebnej do korzystania z komputera oraz podkręcania podzespołów.

Wyniki testów

Gigabyte Z68AP-D3
Gigabyte Z68AP-D3
Gigabyte Z68AP-D3
Gigabyte Z68AP-D3

Pod względem testów wydajnościowych płyta prezentuje się standardowo. Wynika to ze zintegrowania z procesorem wszystkich kluczowych kontrolerów, w tym kontrolera pamięci. Wskutek tego wszystkie płyty główne dostępne na rynku mają identyczną wydajność.

Wnioski

Gigabyte Z68AP-D3 to konstrukcja dosyć ciekawa, ale tylko dla niektórych osób. Jeśli potrzebujesz nowej płyty głównej z portem szeregowym lub LTP, jest to konstrukcja dla Ciebie. Powinieneś też zainteresować się nią, jeśli posiadasz lub zamierzasz kupić dysk z interfejsem mSATA. W innym wypadku będzie to po prostu kolejna płyta główna, która da nam podstawową funkcjonalność. Jest to dobry produkt, który z całą pewnością nie będzie hitem półek sklepowych, ale bez problemu znajdzie swoją niszę.