Gigabyte Z68X-UD3H-B3

Gigabyte Z68X-UD3H-B3 jest bardzo ciekawą konstrukcją, która powinna spodobać się większości użytkowników. Kosztuje ona aż 550 zł, ale w zamian oferuje wszystkie możliwości chipsetu Z68, czyli możliwość używania zintegrowanej karty graficznej oraz podkręcania procesora. Sprawdźmy, czy będą z niej zadowoleni użytkownicy, którzy wymagają od komputera więcej niż zwykli zjadacze chleba.

Budowa

Gigabyte Z68X-UD3H-B3 to płyta główna przeznaczona dla procesorów o architekturze Sandy Bridge, która została wykonana w formacie ATX. Znajdują się na niej cztery banki pamięci DDR3-2133, po dwa sloty PCI i sloty PCI-Express x1 oraz dwa sloty PCI-Express x16. Dzięki dwóm ostatnim będzie możliwe uruchomienie dwóch kart graficznych w trybie SLI lub CrossFire i uzyskanie wyższej wydajności niż w przypadku zastosowania jednego akceleratora.

Chłodzenie płyty Gigabyte Z68X-UD3H-B3 wygląda ładnie i jest sporych roz,iarów, jednak mamy do niego jedno zastrzeżenie. Nie pokrywa ono całej sekcji zasilania, co jest sporą niedopatrzeniem zwłaszcza w płycie głównej kosztującej ponad 500 zł.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Gigabyte GeForce RTX 4080 16GB EAGLE OC - nie taki Cyberpunk 2077 straszny, jak go malują

Testowana przez nas konstrukcja Gigabyte charakteryzuje się też zastosowaniem 7-fazowego układu zasilania, który z całą pewnością pozwoli na stabilną pracę nawet najmocniej zużywających energię procesorów.

Zintegrowaną kartą dźwiękową jest tu układ Realtek ALC889, która powinna zadowolić większość użytkowników komputerów. Jakość dźwięku jest tu wystarczająca do grania, słuchania muzyki oraz oglądania filmów.

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel Z68, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich możliwości najnowszych procesorów Intela, to jest na ich podkręcanie oraz wykorzystanie zintegrowanej grafiki. Jest to o tyle istotne, iż zastosowano tu układ Lucid Vertu, który pozwala na zamienne stosowanie kart graficznych: zintegrowanej i dedykowanej w celu zmniejszenie poboru energii. Szkoda tylko, że rozwiązanie to daje bardzo słabe rezultaty i jest w stanie oszczędzić jedynie kilka procent zużywanej mocy.

Gigabyte Z68X-UD3H-B3 wyróżnia się dużą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy więc cztery portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, wyjście HDMI, wyjście DVI, wyjście D-Sub, port FireWire, port eSATA, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F.

Jeżeli zechcemy podłączyć do Gigabyte Z68X-UD3H-B3 dysk twardy, będziemy mogli zrobić to za pomocą pięciu portów SATA, z których dwa działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

Bardzo dobry jest też BIOS typu UEFI, który zastosowano w Gigabyte Z68X-UD3H-B3. Został on wyposażony we wszystkie funkcje w niezbędne do używania komputera, zmiany jego ustawień oraz podkręcania go. Ze względu na czytelność spodoba się on zwykłym użytkownikom, zaś bardziej doświadczony użytkownik doceni go za całkiem spore możliwości.

Wyniki testów

Gigabyte Z68X-UD3H-B3
Gigabyte Z68X-UD3H-B3
Gigabyte Z68X-UD3H-B3
Gigabyte Z68X-UD3H-B3

Jak widać, płyta główna ma w komputerze znikomy wpływ na wydajność. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu niemal wszystkie kontrolery są obecnie integrowane w procesorach. Przez to CPU przejęło rolę mostka północnego, a płyty główne stały się jednolite pod względem wydajności.

Wnioski

Gigabyte Z68X-UD3H-B3 jest konstrukcją naprawdę ciekawą. Ma Bios UEFI, bogatą gamę interfejsów oraz rozbudowane funkcje podkręcania. Jednak naszym zdaniem warto dopłacić kilkadziesiąt złotych do płyty, która będzie mieć chłodzoną całą sekcję zasilania. Dotyczy to zwłaszcza osób podkręcających swoje maszyny i wyciskających z nich ostatnie soki.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: