GoClever Navigator 5055+ FEU

Część producentów postanowiła zdobyć rynek przystępną ceną produktów. Przykład nawigacji GoClever 5055+ świadczy, że nie oznacza to ani niskiej jakości ani kiepskich map w zestawie. Za niecałe 500 zł możemy dziś stać się właścicielami bardzo sprawnej nawigacji z dobrymi mapami i praktycznym, dużym ekranem.

Urządzenie nie jest wyłącznie nawigacją, wyposażono je w szereg dodatkowych funkcji: przeglądarkę zdjęć, odtwarzacz filmów i muzyki oraz czytnik plików tekstowych. Z nimi wszystkimi radzi sobie znakomicie dzięki sprawnemu procesorowi SiRF Atlas IV o częstotliwości pracy 500 MHz. Zainstalowana pamięć to 256 MB ROM i 64 MB RAM. Dane dostarczane są na kartach MicroSD. Całość działa pod kontrolą systemu Microsoft Windows CE 6.0.

Nawigację wyposażono w praktyczny ekran o przekątnej 5 cali dzięki czemu korzystnie z odtwarzacza filmów zaczyna mieć sens. Ekran wyświetla ostry, kontrastowy obraz o dobrze nasyconych kolorach. Jasność ekranu jest wystarczająca, nawet w słoneczne dni, choć wówczas można odczuwać pewien dyskomfort. Przyczynia się do tego srebrna obwódka wokół ekranu odbijająca światło i działająca jak lustro. Na szczęście nie jest ona zbyt szeroka.

Jakość użytych do wykonania materiałów i samo wykonanie urządzenia są co najmniej dobre. Jest ono odporne na uszkodzenia i zarysowania. U góry umieszczono przycisk do włączania, zaś z prawej strony gniazdo kart MicroSD, USB i słuchawkowe. Uchwyt do mocowania na szybie przykleja się łatwo, podobnie jak umieszcza w nim nawigację. Jest dość długi i zapewnia wystarczający zakres regulacji. Podczas jazdy trzyma pewnie i nie wpada w drżenie.

Mimo 5-calowego ekranu rozmiary urządzenia a szczególnie jego bardzo mała szerokość sprawiają, że łatwo je przenosić nawet w kieszeni.

Nawigację dostarczono z mapami Mireo viaGPS 3.0 Black Edition obejmującymi zasięgiem Polskę i 43 krajów Europy. Mapy są dokładne, a wytyczane trasy na ogół precyzyjne i dobrze dostosowane do przepisów ruchu. Cieszy duża liczba punktów POI a nawet baza fotoradarów. Interfejs użytkownika jest bardzo łatwy w obsłudze. Trasy można wytyczać na kilka sposobów. Możliwa jest także nawigacja do zdjęcia.

Wykorzystany 64-kanałowy odbiornik GPS SiRF Centrality nie dawał powodów do narzekań. Bardzo szybko odnajdował sygnał GPS i pewnie trzymał go podczas jazdy. Pod tym względem urządzenie spisywało się znakomicie.

Niestety na ten doskonały obraz nałożyła się dwie rysy. Testowany przez nas egzemplarz nawigacji miewał czasem skłonność do potwornego spowolnienia działania systemu. Na ogół wszystko odbywało się bardzo szybko i sprawnie, ale zdarzały się chwile w których na reakcję trzeba było czekać bardzo długo. Kłopoty sprawiał też głośnik, który przy maksymalnym ustawieniu potrafił nieco trzeszczeć.

GoClever Navigator 5055+ FEU to - nie licząc wspomnianych na końcu przypadłości - dobrze wykonane, eleganckie, sprawnie działające i niedrogie urządzenie do nawigacji. Nabywców zjednają mu na pewno dobre mapy Europy i sprawnie działające funkcje multimedialne.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: