GoClever TAB A103

Goclever TAB A103 to duży 10 calowy tablet o panoramicznych proporcjach ekranu. Wyposażony jest w jednordzeniowy procesor i nowy system Android ICS.

Obudowa

Goclever TAB A103 to sporej wielkości tablet (268x165x15 mm), który trudno nam będzie zmieścić nawet w dużej kieszeni. Waży też sporo bo ponad pół kilograma czyli dwukrotnie więcej niż tanie tablety wyposażone w 7-calowy ekran jak np. Manta Power Tab MID05S. Zamontowane przyciski nie są duże, ale wygodnie się z nich korzysta.

Ekran

Goclever TAB A103 wykorzystuje duży ekran o przekątnej 10,1 cali, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1024x600 pikseli. To standardowa matryca TN, która charakteryzuje się przeciętną jakością obrazu i wąskimi kątami widzenia, które w przypadku tak dużej przekątnej ekranu są szczególnie uciążliwe. Nawet lekkie odchylenie na bok głowy powoduje zakłamanie barw wyświetlanego obrazu. Oczywiście można sobie powiedzieć, że to tani tablet i trzeba do tego się przyzwyczaić, ale dostępne są już tanie tablety z o wiele lepszą matrycą IPS (jak np. Pentagram Tab 10 za niecałe 900 zł).

Możliwości

Goclever TAB A103 wykorzystuje popularny w tanich tabletach procesor ARM Cortex A8, ukłąd graficzny Mail-400 i ma 512 MB wbudowanej pamięci RAM. Dzięki najnowszemu systemowi Android 4 i pojemnościowemu systemowi pozycjonowania dotyku, pracuje się na nim całkiem wygodnie. Niestety nie oczekujmy zbyt wiele, bo to niezbyt wydajna konfiguracja, w efekcie obracanie ekranu jest odczuwalnie wolniejsze czy też włączanie aplikacji. sprawdza się ona natomiast w tanich tabletach z ekranami o niewielkiej rozdzielczości (800x480 pikseli) jak np. Pentagram TAB 7.0.

Tablet pozbawiony jest modemu 3G, możemy za skorzystać z bezprzewodowej karty sieciowej zgodnej ze standardem 802.11 b/g/n. Brak bezprzewodowego interfejsu Bluetooth, dla wielu osób może być poważną wadą, ale nie znajdziemy go w większości tanich tabletów. Możemy za to skorzystać z zewnętrznych modemów 3G podłączanych do USB. Co istotne tablet wyposażony jest w pełnowymiarowe gniazdo USB Host, więc nie musimy stosować nawet specjalnych przejściówek. Warto zwrócić uwagę że do dyspozycji mamy też dodatkowe małe gniazdo USB, HDMI i czytnik kart pamięci microSD/SDHC, który pozwala rozszerzyć pamięć o kolejne 32 GB.

Wnioski

GoClever wyposażony jest w akumulator o pojemności 5000 maH, który wystarcza na 2-3 godziny pracy z tabletem przy większym obciążeniu. To niewiele, ale w korelacji ceny do możliwości i tak nie jest źle. Duży ekran ułatwia przeglądanie stron internetowych, niestety zastosowany procesor nie zawsze daje radę i tablet ma tendencję do "zamulania".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: