GoodRam Iridium PRO

GoodRam Iridium PRO to jeden z najdroższych dysków SSD o pojemności 240 GB. Koszt gigabajta to około 2,5 zł czyli o prawie złotówkę więcej od najtańszych nośników o pojemności 240 –256 GB.

GoodRam Iridium PRO dzięki zastosowaniu pamięci Multi-Level-Cell od Toshiby oraz kontrolera Phison charakteryzuje się nie tylko dobrą wydajnością, ale też zwiększoną wytrzymałością. Nośnik objęty jest 5 – letnim okresem gwarancyjnym i przystosowany jest do zapisu w tym okresie nawet do 500 GB danych dziennie.

GoodRam Iridium PRO - Deklarowana szybkość pracy

GoodRam Iridium PRO

Dane producenta

GoodRam Iridium PRO

Szybkość sekwencyjnego zapisywania danych - dane producnta

GoodRam Iridium PRO - Koszt gigabajta

GoodRam Iridium PRO

Podobnie jak jego główny konkurent Samsung SSD 850 PRO, GoodRam Iridium PRO oferuje ponad 2 mln godzin bezawaryjnej pracy. Oba dyski uzyskały też zbliżone osiągi w testach wydajnościowych. GoodRam uzyskał jednak o około 10 MB/s lepsze wyniki w programach mierzących szybkość zapisywania i odczytywania danych. Okazał się też najlepszy podczas zapisywania 10 GB zbioru zdjęć (508 MB/s), rozpakowywania archiwum WinRAR i instalacji gry z obrazu ISO.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski SSD M.2 powyżej 400 złotych. Który warto kupić?

Platforma i procedura testowa - GoodRam Iridium PRO

Procedura testowa - Nośniki SSD 240 - 256 GB

Do testowania nośników SSD wykorzystaliśmy komputer wyposażony w: procesor Intela Core i7 4790K, płytę główną Asusa Maximus VII Hero (chipset Intela Z97), 16 GB pamięci RAM i nośnik SSD Intela SSD 750 z interfejsem PCI Express 3.0.

Asus Maximus VII Hero

Szybkość pracy SSD sprawdziliśmy za pomocą programów: CrystalDiskMark, HD Tune Pro, AS SSD Benchmark oraz dodatkowych testów praktycznych.

CrystalDiskMark - Test SSD o pojemności 240 -256 GB

CrystalDiskMark (test Seq Q32T1) posłużył do określenia maksymalnej wydajności nośników SSD. Jest on też często wykorzystywany przez producentów dysków SSD do określania ich maksymalnej wydajności.

AS SSD Benchmark - test SSD 240 - 256 GB

W skład programu AS SSD Benchmark, wchodzi osiem testów umożliwianych sprawdzenie sekwencyjnej i losowej szybkości zapisywania i odczytywania danych.

HD Tune PRO - Test SSD o pojemności 240 -256 GB

HD Tune Pro posłużył do zbadania maksymalnej szybkości zapisywania i odczytywania danych w trybie sekwencyjnym oraz określenia czasów dostępów do danych. Im niższymi czasami dostępu dysk dysponuje tym lepiej, bo potrafi szybciej przesłać lub odczytać porcje danych. Co ważne to główna zaleta dysków SSD, które osiągają czasy dostępu na poziomie 0,12 czyli kilkuset razy szybciej od klasycznego HDD.

HD Tune Pro - test SSD o pojemności 240 - 256 GB

Ważną częścią testu nośników SSD o pojemności 240 – 256 GB były również testy praktyczne. Dzięki nim sprawdziliśmy rzeczywistą szybkość działania nośników w codziennych zastosowaniach. Podczas tych testów mierzyliśmy szybkość: zapisywania 10 GB katalogu ze zdjęciami, rozpakowywania 5 GB archiwum skompresowanego za pomocą programu WinRAR i instalacji 27 GB gry z zamontowanego obrazu ISO.

Intel SSD 750

Katalog ze zdjęciami i obraz ISO umieszczone były na nośniku SSD Intela 750. To istotny element platformy testowej, bo dzięki niemu transfer danych odbywał się z maksymalną szybkością pracy testowanego nośnika SSD.

GoodRam Iridium PRO - WYNIKI TESTÓW

CrystalDiskMark - GoodRam Iridium PRO

GoodRam Iridium PRO
GoodRam Iridium PRO

AS SSD Benchmark - GoodRam Iridium PRO

GoodRam Iridium PRO
GoodRam Iridium PRO
GoodRam Iridium PRO
GoodRam Iridium PRO
GoodRam Iridium PRO
GoodRam Iridium PRO

HD Tune Pro - GoodRam Iridium PRO

GoodRam Iridium PRO
GoodRam Iridium PRO

Testy praktyczne - GoodRam Iridium PRO

GoodRam Iridium PRO
GoodRam Iridium PRO
GoodRam Iridium PRO

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: