HD25

Zalety:

  • Bardzo dobry kontrast
  • Bardzo dobre odwzorowanie kolorów
  • Doskonały stosunek możliwości do ceny
  • Długi czas użytkowania lampy w trybie oszczędnym

Wady:

  • Brak regulacji położenia obiektywu
  • Mały zoom
  • Brak niektórych funkcji regulacji i optymalizacji obrazu

Projektor Optoma HD 25 można polecić każdemu miłośnikowi kina domowego. Oferuje doskonałą relację możliwości do ceny. Nie oznacza to jednak słabych parametrów wyświetlania. Wyniki testów uplasowały ten model zaraz za zwycięzcą, a ocena ogólna dała mu trzecie miejsce. To wszystko udało się urządzeniu ponad pięciokrotnie tańszemu od JVC i ponad trzykrotnie od Epsona!

HD 25 wyróżnia bardzo wysoki, zmierzony kontrast i dobra geometria. Wyświetlany obraz jest pełen szczegółów. Niewielki minus za odwzorowanie kolorów: czarny przechodzi miejscami w granatowy, a pozostałe barwy mają podbitą czerwoną składową. Najładniej wyglądają zielone elementy scen. Przydałby się większy zoom, który pozwoliłby na mniej restrykcyjny montaż.

Optoma nie ma wielu systemów poprawy jakości obrazu oferowanych przez wyżej plasowane konstrukcje, ale nie są tu konieczne. W zupełności wystarczają podstawowe tryby wyświetlania. Niewielkie zarzuty można mieć do ostrości, natomiast jak na plastikowe pudełko, jakimi są niewątpliwie projektory, HD 25 odtwarza naprawdę przyzwoity dźwięk.

Obudowę skonstruowano zgodnie z ogólną tendencją w segmencie tańszych modeli. Można się zastanawiać, czy projektor przeznaczony jest do użytku domowego, adresowany do salek kinowych, salonów czy może nadaje się raczej do pomieszczeń biurowych. Kolorystyka utrzymana jest w bieli i odcieniach szarości z czarnymi i szarymi wstawkami. Nie jest to biel przeznaczona do pokoju dziennego ani czerń najchętniej widziana w dobrze zaciemnionej sali projekcyjnej. Dołączono mocowanie linki zabezpieczającej przed kradzieżą i przelotowe gniazdo VGA.

Przyciski na obudowie są dość wygodne, choć mają za mały skok. Pozbawione są także tak zwanego kliku, co powoduje, że czasami trudno stwierdzić, czy zostały wciśnięte. Pierścień regulacji ostrości znajduje się na zewnątrz obudowy, jest duży i pozwala na precyzyjne ustawienie. Zmiana powiększenia nie jest już tak wysoko oceniana. Mechanizm stawia zbyt duży opór, a zmiana jego położenia powoduje przemieszczanie osi optycznej obiektywu. Osłona obiektywu jest obsługiwana ręcznie, ale za to wykonana z materiału przypominającego gumę. Dzięki temu, gdy wypadnie z ręki, nie narobi dużo hałasu, poza tym nie sprawia wrażenia, że rozpadnie się na tysiące kawałków. Pilot dołączony do urządzenia pewnie leży w dłoni i ma podświetlenie, ale jego niebieski kolor razi nieco w oczy. Został wyposażony w niskiej jakości emiter podczerwieni i próby sterowania projektorem z większej odległości często kończą się niepowodzeniem.