HP EliteBook 8760w

HP EliteBook 8760w to profesjonalny stacja robocza dla grafików z akceleratorem graficznym NVIDII Quadro. Wykorzystuje świetnej jakości matrycę o przekątnej 17,3 cali i bardzo szybki procesor Intela Core i7-2820QM. Wydajność, funkcjonalność i jakość wykonania robią wrażenie, sprawdzamy czy warto na niego wydać ponad 10 000 zł.

Wiemy, że tego typu laptopa nie kupi osoba prywatna a profesjonaliści, którzy są w stanie sporo zainwestować w sprzęt, na którym pracują. Nie ma sensu sprawdzać wydajności laptopa w grach, zamiast tego wprowadziliśmy testy oceniające pracę laptopa z aplikacjami graficznymi i do projektowania. Przetestowaliśmy też wydajność laptopa popularnymi narzędziami tak, aby można było porównać osiągi HP EliteBook 8760w ze standardowymi laptopami. Dodatkowy aspekt, który wprowadziliśmy do testów to stabilność i ergonomia pracy.

Nvidia: mobilne GPU dla profesjonalistów

Obudowa

Test HP EliteBook 8760w zaczniemy standardowo od oceny obudowy. To ważny aspekt w przypadku stacji roboczej, bo musimy ona być nie tylko trwała, ale również funkcjonalna. W przypadku HP EliteBook 8760w nie można mieć żadnych zastrzeżeń, co do jakości wykonania jak i funkcjonalności obudowy. Bardzo trwała, wręcza masywna konstrukcja obudowy gwarantuje długą żywotność stacji roboczej. Obudowa wykonana ze stopu magnezu, jest bardzo sztywna i praktyczna, bo nie zostają na niej odciski palców, trudno jest tez ją porysować. Klapa chroniąca ekran, również posiada te cechy, co nie było proste do osiągnięcia zważywszy na dużą przekątną matrycy. Nie mamy też żadnych zastrzeżeń do mocowania klapy ekranu, bo duże metalowe zawiasy będą nam długo służyły a zatrzaskowe zapięcie klapy trzyma pewnie. Obudowa jest dosyć gruba, ale dzięki liczny "wcięciom", wydaje się dużo "lżejsza". Wygląd, jakość wykonania jak i użyte materiały są klasa samą w sobie, co istotne obudowa jest odporna na zalania, kurz i upadki. Dlatego bez wahania oceniliśmy ją na 10/10 pkt.

Ekran

Testując HP EliteBook 8760w nie mogliśmy pominąć bardzo istotne elementu tej stacji graficznej, czyli ekranu. HP EliteBook 8760 dostępny jest z różnymi rodzajami monitorów, my mieliśmy okazję testować najbardziej rozbudowaną konfigurację stacji roboczej z matrycą Dream Color 2.

Ekran zamontowany w HP EliteBook 8760w oferuje bardzo szerokie kąty widzenia i to zarówno w pionie jak i poziomie. Świetny kontrast i jasność to kolejne mocne cechy tego ekranu. Nie ma się czemu dziwić ponieważ w testowanym HP EliteBook 8760w zastosowano matrycę IPS a nie jak w większości laptopów TNT. Świetnie oddaje kolory do tego jest równomiernie podświetlona. To jedna z najlepszych matryc, jakie mieliśmy okazję testować (10/10 pkt).

Wyposażenie

HP EliteBook 8760w jak każda stacja graficzna wyposażony jest w całe mnóstwo różnorakich gniazd. Z lewej strony laptopa znajdziemy gniazdo FireWire, 2x USB 3.0, gniazdo eSATA/USB 2.0, DisplayPort i do podłączenia sieci przewodowej. Z prawej strony umieszczono gniazdo VGA, czytnik optyczny, dwa gniazda USB 2.0 i gniazda audio. Z przodu laptopa znajdziemy czytnik kart pamięci SD-MMC, zaś tył zajęty głównie jest przez baterię.

HP EliteBook 8760w wyposażony jest w dwa twarde dyski, każdy o pojemności 500 GB. To 2,5 calowe nośniki o prędkości 72000 obr./min. Zamontowany napęd optyczny to standardowa multinagrywarka DVD.

Testując HP EliteBook 8760w sprawdziliśmy też rozmieszczenie gniazd. Niestety większość z nich umieszczona jest zbyt blisko siebie, co może ograniczać ich jednoczesne wykorzystywanie.

Monitor za 1000 zł dla grafika

Wydajność

HP EliteBook 8760w to wydajna stacja graficzna wyposażona w czterordzeniowy procesor Intela Core i7 2820QM i zewnętrzną kartę graficzną dla profesjonalistów NVIDII Quadro 4000M. Oczywiście w przypadku stacji graficznej im więcej pamięci RAM tym lepiej, dlatego producent postanowił wyposażyć testowany egzemplarz w 16 GB szybkiej pamięci DDR3. Całość tworzy bardzo wydajną stację graficzną, która jest gotowa do pracy z najbardziej zaawansowanymi programami graficznymi i CAD/CAM.

HP EliteBook 8760w

HP EliteBook 8760w

HP EliteBook 8760w

HP EliteBook 8760w

HP EliteBook 8760w

HP EliteBook 8760w

HP EliteBook 8760w

HP EliteBook 8760w

HP EliteBook 8760w
HP EliteBook 8760w

HP EliteBook 8760w

Testując HP EliteBook 8760w musieliśmy skorzystać z nietypowych narzędzi jak SPECviewperf 11, który mierzy wydajność komputera z takimi aplikacjami jak 3DS Max, Lightwave 3D, Maya, Pro/ENGINEER Wildfire, SolidWorks. Dodatkowo wykorzystaliśmy test CINEBENCH 11,5.

HP EliteBook 8760w

HP EliteBook 8760w

Ergonomia pracy

HP EliteBook 8760w zbudowany jest z wydajnych podzespołów, które oddają sporo ciepła. Gruba obudowa pozwoliła na zamontowanie wydajnego układu chłodzącego, który bez problemów schładza wydajny procesor. Maksymalna temperatura podczas testu OCCT Perestrojka v4.0.0 nie przekroczyła 90 stopni Celsjusza. Po kilku minutach testu, gdy temperatura wzrosła powyżej 85 stopni układ chłodzący automatycznie zwiększył wydajność wentylatora, obniżając temperaturę procesora o 10 stopni. Zwiększyła się wówczas głośność pracy laptopa. Po 15 minutach laptop zaczął pracować ciszej a temperatura procesora ustaliła się na bezpiecznym poziomie 80-82 stopni Celsjusza.

HP EliteBook 8760w z uruchomionym systemem bez dodatkowego obciążenia pracuje niemal bezgłośnie. Gdy jest mocno obciążony jego głośność pracy wzrasta, ale nie powinno to przeszkadzać w pracy. Układ chłodzący inteligentnie dobiera prędkość wentylatora tak, aby skutecznie schładzać podzespoły laptopa.

HP EliteBook 8760w

HP EliteBook 8760w

Wnioski

HP EliteBook 8760w to wydajna stacja robocza do pracy z programami graficznymi. Solidna konstrukcja obudowy jak i wydajny układ chłodzący gwarantują długie i bezproblemowe korzystanie z laptopa. Jakość generowanego obrazu przez zastosowaną matryce IPS jest dużo wyższa niż w często montowanych laptopach z ekranem TNT. Niestety za taki sprzęt przyjdzie nam sporo zapłacić, ale w sytuacji, gdy ma być to nasze podstawowe narzędzie pracy a liczy się dla nas mobilność to nie ma sensu iść na kompromisy.

Zobacz inne testy laptopów