HP Envy 17 3D

HP Envy 17 3D to laptop przeznaczony dla bardzo wymagających użytkowników. Wyposażony jest w mocny czterordzeniowy procesor, ekran Full HD z opcją wyświetlania obrazu w 3D. Jego jakość wykonania i użyte materiały stoją na bardzo wysokim poziomie, szkoda tylko że nie ma wydajniejszego układu graficznego.

Budowa

Testując HP Envy 17 3D od razu zwróciliśmy uwagę na ładną i mocną obudowę,która przyciąga oko stylistyką i jakością wykonania. To bardzo zwarta i sztywna konstrukcja zbudowana z aluminium i magnezu. Zastosowanie tych materiałów pozwoliło producentowi stworzyć nie tylko trwałą, ale również lekką konstrukcję, która waży nieco ponad trzy kilogramy. Dla porównania laptopy Toshiby z rodziny Qosmio, czy Asusa z serii G73 wyposażone w podobnej wielkości ekran ważą o ponad kilogram więcej.

Klapa chroniąca ekran choć wydaje się cienka to jest bardzo sztywna i dobrze chroni matrycę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

HP Envy 17 3D

Duża klawiatura z osobną częścią numeryczną o wymiarach 36x10,5 cm (dł./szer.) i wyspowy układ klawiszy zapewniają komfortowa pracę. Jej dodatkową zaletą jest wbudowany system podświetlający klawisze, który docenią osoby często piszące w nocy. Na uwagę zasługuje również duży touchpad (10,5x4,5 cm - dł./szer.) z dwoma klawiszami wydzielonymi z tabliczki dotykowej.

Na laptopie nie zostają odciski palców, a jakość wykonania i użyte materiały gwarantują, że będzie nam długo służyć. Niestety z jedną wadą bo obudowa ma tendencje do szybkiego nagrzewania się. Kilkugodzinne granie powoduje że laptop jest niemal gorący, nawet podczas normalnej pracy z lewej strony jest wyraźnie cieplejszy.

Możliwości

HP Envy 17 3D ma komplet nowoczesnych interfejsów: DisplayPort zastępujący gniazdo VGA/DVI, cztery gniazda USB, w tym jedno w najnowszej wersji 3.0, gniazdo HDMI i VGA. Do zestawu dołączona jest też bezprzewodowa karta sieciowa ("n") i Bluetooth. Takie wyposażenie pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość a duży 17 calowy ekran o rozdzielczości Full HD (1920x1080 pikseli) powoduje że laptop ten z powodzeniem może zastąpić stacjonarny komputer.

HP Envy 17 3D

HP Envy 17 3D - lewa strona obudowy

HP Envy 17 3D

HP Envy 17 3D - prawa strona obudowy

Wydajność

HP Envy 17 3D wyposażony jest nowoczesny procesor Intela Core i7 2630QM o współczynniku TDP 45 W. To nowoczesna jednostka wchodząca w skłąd nowej platformy Intela Sandy Bridge.

Procesor jest czterordzeniowy, ale dzięki technologii Hyper Threading potrafi wykonać osiem wątków jednocześnie. W połączeniu z szybkim układem graficznym ATI Radeon HD 6850 i 6 GB pamięci RAM pozwala na komfortową edycję materiałów multimedialnych.

HP Envy 17 3D

HP Envy 17 3D - specyfikacja procesora

HP Envy 17 3D

HP Envy 17 3D - komputer wyposażony jest w 6 GB szybkiej pamięci DDR3

Wyniki testów

Testując HP Envy 17 3D oczywiście postanowiliśmy sprawdzić możliwości tej konfiguracji w grach, również tych najbardziej wymagających jak np. Crysis. W rozdzielczości 1280x720 pikseli nie powinniśmy mieć problemów z uruchomieniem nawet wymagających gier i to przy wysokich detalach. Przy pełnej rozdzielczości matrycy, karta graficzna dostaje wyraźniej czkawki i nie ma się czemu dziwić bo nawet wydajniejszy model ATI Radeon HD 6870 ma z tym problemy. W grze Crysis, przy detalach ustawionych na Very High i rozdzielczości 1280x720 pikseli uzyskaliśmy wynik 30 kl./s.

HP Envy 17 3D

HP Envy 17 3D - 3DMark Vantage

Ponad 7,5 tys. punktów zdobytych w teście 3DMark Vantage potwierdza, że mamy do czynienia nie tylko z wydajnym komputerem multimedialnym, ale również szybką maszyną do gier.

HP Envy 17 3D

HP Envy 17 3D - zewnętrzna karta graficzna ATI Radeon HD 6850 pozwala na uruchomienie najnowszych gier

W laptopie zastosowano technologię ATI PowerXpress (umożliwia przełączanie pomiędzy zintegrowanym a zewnętrznym układem graficznym) i baterię o pojemności 5000 mAH. Przy optymalnej konfiguracji czyli z wykorzystaniem zintegrowanego układu graficznego, HP Envy 17 3D na baterii pracuje trzy godziny, i to tylko wówczas, gdy jest niezbyt intensywnie wykorzystywany. Jak na współczesne laptopy to niezbyt dobry wynik, jednak zważywszy na to że to konstrukcja DTR, to jest on całkiem dobry.

Wnioski

HP Envy 17 3D przeznaczony dla bardzo wymagających użytkowników, którzy mają zasobny portfel. Ma stylową obudowę wykonaną ze stopu magnezu i aluminium, która okazuje się tylko ładna, ale również sztywna i praktyczna (nie zostają na niej odciski palców). Wnętrze, wykonane z aluminium o prostej, ale nowoczesnej stylistyce, bez świecących przycisków, robi wrażenie. To jeden z najładniejszych laptopów DTR, jakie mieliśmy okazję testować. Envy wykorzystuje duży, 17,3 cala ekran, ale mimo to nie jest zbyt ciężki - waży niecałe 3,5 kg. Dodatkowego smaczku dodaje fakt że jest to ekran 120 Hz, czyli idealny do wyświetlania obrazu 3D w technologii migawkowej. Jest to o tyle proste że do laptopa dodawane są specjalne okulary a nadajnik, z którym się komunikują wbudowany jest w obudowę ekranu. Działa to świetnie, bez męczącego efektu mrugania, który była zauważany w ekranach starszej generacji pracujących z niższą częstotliwością.

Co istotne sama konfiguracja laptopa zapewnia odpowiednie predyspozycje do tego aby był to komputer multimedialny do oglądania filmów 3D niezależnie czy oglądamy je z twardego dysku, internetu czy też z płyty Blu-ray. Miłośnicy gier mogą być nieco zawiedzeni bo w tej cenie można by się spodziewać szybszego układu graficznego ATI Radeon HD 6870. Pamiętajmy jednak o tym że płacimy więcej nie tylko za możliwości tego laptopa, ale również za jakość wykonania i użyte materiały a te stoją na bardzo wysokim poziomie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: