HP Folio 13

HP Folio 13 to solidny ultrabook do pracy na wyjazdach. Wyposażony jest w ekran o przekątnej 13,3 cali i pojemną baterię. Jest nieco cięższy od pozostałych ultrabooków z 13 calowym ekranem, oferuje za to bardzo mocna obudowę i długi czas pracy na baterii.

Obudowa

HP Folio 13 oferuje obudowę o prostym profilu, która jest nieco podobna do ultrabooka Lenovo U300s. Grubośc obudowy nie przekracza 18 mm i w całości wykonana jest z aluminium. Dzięki niemu konstrukcja ultrabooka jest sztywna i mocna przy relatywnie niskiej wadze (1,49 kg).

Ultrabook HP to konstrukcja, która wykonana jest z dużą dbałością o wykończenie każdego, nawet najmniejszego detalu. Co prawda nei robi takiego wrażenia jak Asus Zenbook, ale i tak prezentuje się świetnie.

Zobacz również:

  • Black Days - elektronika taniej nawet o 75%. Dostępne tysiące produktów

Wyposażenie

HP Folio 13 wykorzystuje 13,3 calowy ekran z krawędziowym podświetleniem diodami LED, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1366x768 pikseli. Na szczególną wuagę zasługuje bardzo wygodna wyspowa klawiatura, która wyposażona jest w diodowe podświetlenie klawiszy. Podobne rozwiązanie zastosowano w ultrabooku Toshiby i szczerze je polecamy, bo świetnie sprawdza się gdy na ultrabooku pracujemy w nocy.

Jak przystało na ultrabooka, HP Folio 13 wyposażony jest w szybki dysk SSD, w trym wypadku o pojemności 128 GB. Nie jest to pojemność, która robi wrażenie na użytkownikach standardowych laptopów z dyskami 2,5 calowymi. Pamiętajmy jednak o tym, że siła dysków SSD tkwi w ich wydajności a że to stosunkowo nowa technologia to nośniki te mają znacznie wyższy koszt gigabajta.

HP Folio 13 wyposażony jest tylko w dwa gniazda USB, z których jedno to starsze rozwiązanie USB 2.0 (60 MB/s) a drugie to najnowsza wersja USB 3.0 (640 MB/s). Brak gniazda VGA nie powinien być zbyt uciążliwy, bo do dyspozycji mamy nowsze i cyfrowe gniazdo HDMI, które może posłużyć do podłączenia telewizora lub monitora.

UHP Folio 13 oferuje dwa interfejsy bezprzewodowe: WiFi 802.11 b/g/n i Bluetooth 3.0. Brak modemu 3G to spore i negatywne zaskoczenie, w końcu to biznesowy ultrabook.

Wydajność

HP Folio 13 wykorzystuje popularny w ultrabookach procesor Intela Core i5 2467M, który pracuje z prędkością 1,6 GHz, która gdy nie SA wykorzystywane wszystkie rdzenie procesora może zostać zwiększona do 2,3 GHz (technologia TurboBoost 2). To dwurdzeniowa jednostka, która wykonana jest w technologii 32 nm i pobiera 17 W energii. To niewiele zważywszy na to, że obejmuje to również pracę zintegrowanych w procesorze: układu graficznego (GMA HD 3000) i kontrolera pamięci DDR3.

HP Folio 13

HP Folio 13 - PCMark Vantage

HP Folio 13

HP Folio 13

HP Folio 13

HP Folio 13 - 3DMark06

HP Folio 13

HP Folio 13 - HDTune

Procesor ten doskonale nadaje się do codziennych prac i multimediów. Jego wydajność jest w zupełności wystarczająca do odtwarzania filmów FullHD, czy domowej obróbki zdjęć. Układ graficzny z kolei to z kolei konstrukcja o minimalnym poborze prądu i bardzo niskiej wydajności. W nowych grach w ogóle się nie sprawdza, ale do pracy z pakietami biurowymi, aplikacjami multimedialnymi w zupełności wystarczy.

HP Folio 13

HP Folio 13 - Wydajność

Wnioski

HP Folio 13 waży 1.5 kg czyli o kilkadziesiąt deko więcej niż ultrabooki z ekranem o identycznej przekątnej (ok. 1,3 kg). Spowodowane jest to tym, że wyposażony jest on w pojemniejszą baterię, która wystarcza mu na prawie dziewięć godzin pracy gdy nie ejst on zbyt mocno wykorzystywany (MobileMark 2007 Reader - przeglądanie PDF). To świetny wynik, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę to, że w teście PCMark Vantage wypada nawet lepiej od laptopów z procesorem Intela Core i7. Główna w tym zasługa bardzo szybkiego dysku. "Podobne dyski zamotywano też w ultrabooka: Fujitsu Lifebook U722 i Dell XPS 13.

Ranking ultrabooków


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: