HP LaserJet Pro 400 color MFP M475dw

HP LaserJet Pro 400 color MFP M475dw jest kombajnem czterofunkcyjnym. Urządzenie może pracować w sieci zarówno przez połączenie kablowe, jak i bezprzewodowe. Ma też gniazdko USB, przez które można podłączyć pamięć do składowania skanów oraz czerpania plików do wydruku. Mechanizm został podkręcony do nominalnej szybkości 20 stron na minutę, zarówno czarnych, jak i kolorowych. Długo, bo aż 17 sekund czeka się na pierwszą stronę. Maksymalna rozdzielczość druku sięga 600 dpi. Urządzenie ma procesor rastrujący, który obsługuje polecenia wydawane w PostScripcie oraz PCL-u. Szuflada mieści 250 stron, a tacka dodatkowe 50. Jest także dupleks.

Budowa

HP LaserJet Pro 400 color MFP M475dw jest kombajnem czterofunkcyjnym z wieloma interesującymi możliwościami i szczegółami wyposażenia. Już z zewnątrz wyróżnia się nietypowym panelem sterowania, w którym wykorzystuje się duży ekran dotykowy. Dzięki niemu mogły zniknąć pulpit i całe gromady przycisków, tak charakterystyczne dla kombajnów wielofunkcyjnych, a praca stała się bardziej komfortowa. Mniej tradycyjnie wyglądają także podajnik papieru i inne szczegóły, a cała bryła ma bardziej prostopadłościenną formę. Kolejną nowością jest funkcja i system ePrint. Dzięki niemu drukowanie można uruchomić za pomocą e-maila (niekoniecznie z komputera). Urządzenie może pracować w sieci zarówno przez połączenie kablowe, jak i bezprzewodowe. Ma też gniazdko USB, przez które można podłączyć pamięć do składowania skanów oraz czerpania plików do wydruku.

Wewnątrz urządzenia pracuje ten sam mechanizm do druku jednofazowego, znany z wcześniejszych modeli HP i Canona. Mechanizm z każdy rokiem drukuje coraz szybciej, ten z M475dw został podkręcony do nominalnej szybkości 20 stron na minutę, zarówno czarnych, jak i kolorowych. Długo, bo aż 17 sekund czeka się na pierwszą stronę. Maksymalna rozdzielczość druku sięga 600 dpi. Urządzenie ma procesor rastrujący, który obsługuje polecenia wydawane w PostScripcie oraz PCL-u. Szuflada mieści 250 stron, a rozkładana tacka dodatkowe 50 kartek, w tym nieco grubsze (do 176 g/m2) nośniki. W ścieżce druku znalazło się miejsce na dupleks.

HP LaserJet Pro 400 color MFP M475dw

sterownik drukarki

W drukarce wymienia się bębny razem z tonerem. Taki system drukuje drożej, w wypadku MFP M475dw nawet po wybraniu większych, bardziej ekonomicznych nabojów nie wygląda to różowo. Na stronę mono trzeba wydać 9, a na kolorową aż 30 groszy.

HP LaserJet Pro 400 color MFP M475dw

sterownik skanera

Wyniki testu

Skaner nie ma tak zadowalających parametrów, ale w testach pokazał się z dobrej strony. W zasięgu jego możliwości jest nawet skanowanie prostszych fotografii. Dysponuje rozdzielczością 1200 dpi. W automatycznym podajniku mieści się 50 kartek. Skaner współpracuje z programem Readiris Pro 12 do rozpoznawania tekstu, który z trudniejszymi zadaniami (brudne tło, zmiany jasności) radzi sobie nie najlepiej. Jakości sprzętu nie dorównuje jakość sterownika TWAIN, praktycznie bez korekcji i filtrów. Unika się skanowania wstępnego, co przyspiesza pracę z A4, ale wydłuża przy innych formatach.

HP LaserJet Pro 400 color MFP M475dw

wyniki testów

Testy kombajnu wypadły bardzo dobrze, najlepiej w testowanym zestawie. Drukarka okazała się bardzo dobra do tekstu i prostej grafiki, ale mniejsze detale nie wychodziły już tak dobrze. Tradycyjnie stosowane przez HP wyostrzanie pomaga uwidocznić drobne detale, jeśli są niezbyt blisko siebie, ale przeszkadza to w cieniowaniu, które jest najsłabszą stroną funkcji drukowania. Mimo to drukarka MFP M475dw wypadła lepiej od konkurencji. Gorsze noty uzyskał skaner.