HP LaserJet Pro P1102w

Zalety:

  • Umiarkowana cena
  • Dobry tekst
  • Niezła jakość w FastRes1200

Wady:

  • Prymitywne sterowanie
  • Wolne tempo w trybie FastRes1200
  • Niewielka obciążalność
  • Wysokie koszty druku

P1102w jest reprezentantem najtańszej pary laserówek mono z aktualnej oferty HP. Drukarki nie mają procesora rastrującego, przygotowaniem strony zajmuje się komputer.

P1102w jest reprezentantem najtańszej pary laserówek mono z aktualnej oferty HP. Drukarki nie mają procesora rastrującego, przygotowaniem strony zajmuje się komputer. Oprócz modelu wyposażonego poza standardowym USB także w interfejs sieci bezprzewodowej (stąd znalazło się „w” w nazwie drukarki) jest jeszcze tańsza o sto złotych wersja bez tego wynalazku. Poza dodatkowym interfejsem model „w” ma czterokrotnie więcej pamięci (8 MB) i dodatkowy podajnik szczelinowy. Szczelina na 10 kartek nie tylko uzupełnia standardowy podajnik na 150 arkuszy, ale także obsługuje kartki mniejszych rozmiarów (od 76x127 mm wobec wielkości co najmniej 147x211, obsługiwanej przez drugi z nich. Odbiornik mieści 125 wydruków.

Oba modele przeznaczone są dla osób rzadziej drukujących. Miesięczną obciążalność określono tylko na pięć tysięcy stron. Z tego zalecana liczba stron do wydrukowania w tym okresie nie powinna przekraczać 1500. Nabój, w którym toner jest zintegrowany z bębnem, nie jest drogi (220 zł), ale wystarcza tylko na 1600 stron. Łatwo policzyć, że na jedną wydrukowaną stronę trzeba wydać prawie 14 groszy. Osoby więcej drukujące powinny rozejrzeć się za innym modelem.

Poza wyłącznikiem sieciowym drukarka nie ma innego przycisku. Więc anulowanie drukowania w razie jakiejś komplikacji jest możliwe tylko programowo. Druku strony konfiguracyjnej także nie ma czym uruchomić. Dopiero po zainstalowaniu drukarki w opcjach sterownika pojawia się ta możliwość. To samo dotyczy informacji o ilości tonera. Są tylko dwa tryby jakości druku FastRes 600 i FastRes 1200. Wadą pierwszego jest bardzo gruba interpolacja. W lepszym trybie tempo pracy spada o 50% (druk 10 stron z prostą grafiką trwa 57s zamiast 39).

Nominalnie urządzenie drukuje 18 stron na minutę, na pierwszą stronę trzeba poczekać 8,5 sekundy. Dopóki używa się niższej rozdzielczości, w druku tekstowym i prostej grafiki Pro P1102w realizuje te obietnice. Jakość tekstu jest bardzo dobra, gorzej z nierównomiernym pokryciem większych płaszczyzn. Grafika prezentacyjna z FastRes 600 też nie zachwyciła. Dużo mniej zastrzeżeń można skierować pod adresem jakości trudniejszych wydruków przeprowadzanych w trybie FastRes 1200. Gdyby nie żółwie tempo, tę rozdzielczość można by polecać także do prostszych tematów.