HP Pavilion DM1-3110EW

HP Pavilion DM1-3110EW wypełnia lukę pomiędzy laptopami a netbookami. Wyposażony jest w ekran o przekątnej 11,6 cali, waży niewiele więcej niż netbook, a wydajnością w niczym nie ustępuje tanim laptopom do pracy.

Budowa

Obudowa w HP Pavilion dm1-3110ew wykonana jest głownie z plastyku. Pomimo niewielkich wymiarów (290x214x21 mm - dł./szer./wys.) okazuje się sztywna. Nic w niej nie trzeszczy, poszczególne elementy są dobrze spasowane. Jest też praktyczna bo nie zostają na niej odciski palców. Pokrywa chroniąca matrycę jest dosyć gruba ale dzięki temu dobrze spełnia swoje zadanie chroniąc ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet mocniejsze dociśnięcie obudowy ekranu, nie powoduje wypaczenia matrycy. Ekran jest niewielki bo o przekątnej 11,6 cali. Laptop akumulatorem waży 1,56 kg czyli nieco więcej niż przeciętny netbook z 10 calowym ekranem (ok. 1,3 kg). Jak na takiego malucha oferuje wygodną klawiaturę i rozsądnej wielkości touchpad. Touchpad pozbawiony jest osobnych klawiszy, które zastąpiono polami wydzielonymi w tabliczce dotykowej. Takie rozwiązanie fajnie wygląda, ale trzeba się do niego przyzwyczaić, wg. nas klasyczne konstrukcje są wygodniejsze. Zauważyliśmy też że klawiatura nie posiada wydzielonych klawiszy Page Up i Page Down.

HP Pavilion dm1-3110ew zaskakuje dosyć wygodną klawiaturą. Touchpad pozbawiony jest osobnych klawiszy, które zastąpiono polami wydzielonymi w tabliczce dotykowej.

Możliwości

Wyposażenie HP Pavilion dm1-3110ew w niczym nie odbiega od przeciętnej, do dyspozycji mamy trzy gniazda USB 2.0, VGA, HDMI, LAN oraz czytnik kart pamięci (SD.MMC). Laptop nie posiada portów USB 3.0 i eSATA, które umożliwiałyby szybki transfer danych do i z zewnętrznego dysku, Zauważyliśmy też że ma zbyt blisko siebie umieszczone gniazda USB. Utrudnia to korzystanie z kliku urządzeń jednocześnie, bo np. po podłączeniu zewnętrznego dysku, pamięci USB, możemy mieć spore problemy z podłączeniem kolejnego urządzenia korzystającego z tego interfejsu bo nie mieści się wtyczka.

Ekran o przekątnej 11,6 cali pracuje z rozdzielczością 1366x768 pikseli. Oczywiście nie jest to matryca, która idealnie sprawdzi się w codziennej pracy, ikonki są nieduże, pulpit roboczy jest dosyć mały. Jednak, gdybyśmy mieli wam zaproponować komputer przenośny łączący cechy netbooka i laptopa to z pewnością wybralibyśmy laptop z ekranem o przekątnej 11,6 cali. To optymalne rozwiązanie jeżeli zależy nam na wadze i wygodzie użytkowania. Jak przystało na konstrukcję przenośną do dyspozycji mamy też szybką kartę bezprzewodową (b/g/n) i adapter Bluetooth. Laptop pozbawiony jest napędu optycznego.

HP Pavilion dm1-3110ew - z lewej strony umieszczono tylko gniazdo HDMI i USB 2.0 bo sporo miejsca zajmują otwory wentylacyjne.

HP Pavilion dm1-3110ew - gniazda USB są umieszczone zbyt blisko siebie, co utrudni podłączanie kilku urządzeń.

Wydajność

HP Pavilion dm1-3110ew wykorzystuje platformę AMD Fusion z dwurdzeniowym procesorem E-350. Z uwagi na małe wymiary wiele osób zaliczy ten komputer do netbooków. Pamiętajmy jednak że klasyczny netbook to konstrukcja Intela. Pomijając to trzeba przyznać że niewielkie laptopy z AMD Fusion, są dobrą alternatywą dla netbooków opartych na platformie Intela. Mają najlepsze cechy netbooków: energooszczędność, niewielką wagę a przy tym pozbawione są największych wad bo umożliwiają odtwarzanie filmów Full HD (gniazdo HDMI, procesor APU wspomagający odtwarzanie materiałów nagranych w wysokiej rozdzielczości) . Taki właśnie jest HP Pavilion dm1-3110ew , na baterii pracuje ponad siedem godzin (465 minut w teście MobileMark 2007 Reader), wyposażony w gniazdo HDMI, dwurdzeniowy procesor z zintegrowanym układem graficznym Radeon HD 6310 pozwala na odtwarzanie materiałów Full HD na ekranie telewizora. Co istotne o ile sama wydajność procesora nie jest wysoka (670 pkt w teście 3DMark06 - CPU) to w tandemie z układem graficznym Radeon HD 6310 okazuje się o wiele szybszy (1988 pkt w teście 3DMark06) od każdego laptopa zbudowanego na platformie Intela (ok. 160 pkt w teście 3DMark06).

Wnioski

HP Pavilion dm1-3110ew to laptop na wyjazdy, długo działa na baterii, jest poręczny a przy tym ma spore możliwości. Oferuje komfortową pracę z systemem Windows 7, po podłączeniu do telewizora możliwość oglądania filmów FullHD i jest przy tym niedrogi. To wg nas lepszy wybór od większości z obecnie sprzedawanych netbooków opartych na platformie Intela, szczególnie że jest w podobnej cenie.