HP Pavilion a6541.pl

Zalety:

  • Cicha praca
  • Ciekawa stylistyka
  • Przystępna cena

Wady:

  • Niska wydajność w grach
  • Starszej generacji płyta główna

Cichy komputer za rozsądne pieniądze, który będzie służył głównie do pracy a rzadziej do gier, tak w skrócie można scharakteryzować tę konfigurację. Polecamy ją osobom, które szukają jednostki o dobrym współczynniku wydajności do głośności pracy.

Często czytelnicy pytają nas o komputery do pracy, które są przede wszystkim ciche, niekoniecznie szybkie. HP Pavilion a6541.pl spełnia te wymagania, bo okazał się jednym z najcichszych jakie mieliśmy okazję testować nieznacznie wyprzedzając konfigurację Komputronika Sensilo CT-115 VHB [K078], która pod względem głośności była do tej pory liderem. HP Pavilion a6541.pl wydaje się lepszym wyborem niż konfiguracja Komputronika, bo oferuje również wyższą wydajność w grach umożliwiając grę (co prawda w niskiej rozdzielczości) w takie tytuły jak FarCry 2 czy też S.T.A.L.K.E.R Clear Sky, czego Sensilo CT-115 VHB [K078]z integrowaną kartą graficzną (Radeon HD 3200) nie potrafi.

Wejścia, wyjścia

Obudowa HP Pavilion a6541.pl, pomimo tego że bardzo podobna do tej zastosowanej w komputerze HP Pavilion m9360.pl jak się okazuje nie jest identyczna. Brakuje w niej dodatkowej dużej kieszeni na dysk zewnętrzny HP o przekątnej 3,5 cala, jest też o 2 cm krótsza (39x18x41 cm). Na wyposażeniu znajdziemy za to dodatkową kieszeń na mniejszy dysk zewnętrzny HP o przekątnej 2,5 cala, oraz uniwersalny czytnik kart pamięci. Tuż pod kieszenią na zewnętrzny twardy dysk umieszczono dwa gniazda USB oraz złącza audio. Z tyłu obudowy znajdziemy cztery gniazda USB jedno FireWire. Dużym plusem jest wyprowadzone złącze HDMI (z karty graficznej), które przyda się gdy komputera będziemy używać w roli odtwarzacza filmów wysokiej rozdzielczości.

Wnętrze

W środku obudowa prezentuje się niemal identycznie jak w modelu HP Pavilion m9360.pl. Z uwagi na brak kieszeni na zewnętrzny dysk 3,5 cala, jest trochę więcej miejsca w środku obudowy, mamy wygodny dostęp do procesora i pamięci. Twarde dyski zamocowane są do specjalnego rusztowania, które możemy wyciągnąć na zewnątrz - przykręcone jest do obudowy za pomocą dwóch śrubek. Znacznie ułatwia to montaż twardy dysków, szkoda tylko, że miejsca mamy tylko na dwa dyski. Płyta główna to konstrukcja Abita NF-M2S z chipsetem NVIDII nForce 6100, który swoją premierę miał kilka lat temu. Wyposażona jest w jeden slot karty graficznej i tylko cztery gniazda SATA do podłączenia twardych dysków w tym dwa zajęte. Z uwagi na to, że komputer wyposażony jest w zewnętrzna kartę graficzną producent zablokował możliwość podłączenia monitora do wbudowanego układu graficznego (założono specjalną nakładkę na złącze VGA).

Wydajność

Nie jest to typowa konstrukcja dla gracza, ale raczej komputer do pracy, na którym wprawdzie uruchomimy najnowsze gry jednak przy średnim poziomie szczegółowości i w rozdzielczości 1024x786 lub niższej. FarCry 2 przy takich ustawieniach uzyskuje prędkość 28 kl./s, co dziwne trochę lepiej wypadł Crysis, który uzyskała 33 kl./s. W zastosowaniach biurowo multimedialnych konfiguracja ta dotrzymuje kroku droższym komputerom (4,6 pkt na 10 możliwych do zdobycia).

Komfort pracy

To jeden z cichszy desktopów w naszym rankingu. Bez obciążenia (uruchomiony system) generuje hałas na poziomie 29 dB, a przy dłuższym obciążeniu głośność pracy wzrasta do poziomu 33 dB. W praktyce komputer w ciągu dnia jest praktycznie niesłyszalny, również użytkownicy pracujący w nocy nie powinni odczuwać dyskomfortu.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier