HP Pavilion dv6-6025ew

HP Pavilion dv6-6025ew to multimedialny laptop z ekranem o przekątnej 15,6 cali. Wyposażony jest w procesor AMD. To nowoczesna konstrukcja, która łączy cechy uniwersalnego komputera z atrakcyjną ceną i dobrym wyposażeniem.

Budowa

Testując HP Pavilion dv6-6025ew szybko zauważyliśmy, że to laptop o bardzo dobrym stosunku ceny do możliwości. Obudowa wykonana z dobrej jakości plastyku i aluminium robi świetne wrażenie i jest praktyczna bo nie zostają na niej odciski palców, jest sztywna i dobrze chroni podzespoły komputera. Pod względem stylistyki i jakości wykonania HP Pavilion dv6-6025e w niczym nie ustępuje znacznie droższym modelom. Kształtem przypomina serię komputerów HP Envy i wg nas to kierunek w dobrą stronę. HP Pavilion dv6-6025ew razem z baterią o pojemności 5000 mAh waży 2,6 kg (378x247x31 mm - dł./szer./wys).

HP Pavilion dv6-6025ew wyposażony jest wygodną klawiaturę wyspową (35x10,5 cm - dł./szer.) i ładnie wkomponowany w obudowę touchpad z dwoma przyciskami.

Możliwości

Laptop wyposażony jest w szereg gniazd: 2x USB 2.0, 2x USB.30, HDMI, VGA, które umieszczono z prawej i lewej strony obudowy oraz napęd optyczny. Z przodu laptopa umieszczono czytnik kart pamięci SD/MMC. Do dyspozycji mamy komplet najpotrzebniejszych interfejsów bezprzewodowych: WLAN (b/g/n) i Bluetooth 2.1). Matryca o przekątnej 15,6 cali oferuje rozdzielczość 1366x768 pikseli. Niestety wyposażona jest w błyszczącą powłokę, która nie sprawdza się w silnie oświetlonych pomieszczeniach, bo odbija się w niej światło. Na uwagę zasługują też dobrej jakości głośniki (system dźwięku Beats), które oczywiście nie zastąpią nam wielokanałowego zestawu, ale w brzmią wyraźnie lepiej od większości głośników stosowanych w laptopach do 3000 zł.

HP Pavilion dv6-6025ew - z lewej strony laptopa umieszczono dwa gniazda USB 3.0, HDMI, VGA i LAN

HP Pavilion dv6-6025ew - prawa strona obudowy zajęta jest głównie przez napęd optyczny, obok niego są dwa gniazda USB 2.0.

Wydajność

Coraz częściej mamy okazję testować laptopy z procesorami AMD, z czego się bardzo cieszymy bo to konstrukcje, które wg nas są dobrą alternatywą dla jednostek Intela. HP Pavilion dv6-6025ew wyposażony jest w jednostkę z rodziny AMD Phenom II X4. Czwórka oznacza że mamy do czynienia z procesorem czterordzeniowym w tym przypadku jest to model P960 o taktowaniu 1,8 GHz. To wydajna jednostka, która wchodzi w skład platformy Danube. Wykonany w technologii 45nm oferuje współczynnik TDP wynoszący tylko 25 W (dla przypomnienia czterordzeniowe procesory Intela Core i7 z platformy Sandy Bridge mają współczynnik TDP wynoszący 45 W). Oczywiście nie chcemy wyciągać z tego jakiś poważnych wniosków, bo obie firmy posługują się inną metodologią pomiarową, ale różnica jest znaczna. Szybkość procesora AMD Phenom II X4 nie robi zbytniego wrażenia (1,8 GHz) dlatego możemy poczuć pewien niedosyt gdy będziemy korzystali z aplikacji czy gier nie potrafiących wykorzystać możliwości i procesorów wielordzeniowych. Dlatego polecamy ta jednostkę nie tylko do codziennej pracy, ale też multimediów, czy obróbki grafiki, bo tam większość programów będzie mogła wykorzystać drzemiący w tym procesorze potencjał. Procesor ten doskonale współgra z zastosowaną w tym laptopie kartą graficzną Radeon HD 6650. Taki tandem ideinie nadaje się do domowej zabawy z filmami Full HD czy zdjęciami, umożliwia też uruchomienie gier DX9 i nowszych DX 11 o ile zredukujemy liczbę wyświetlanych detali. Obudowa ma tendencję do nagrzewania się gdy gramy, ale to wada wielu konstrukcji w tej cenie.

Wnioski

HP Pavilion dv6-6025ew to udana konstrukcja łącząca cechy komputera do codziennej pracy i multimedialnej maszyny. Ma wszystko co potrzeba, szybki czterordzeniowy procesor, kartę graficzną o rozsądnych możliwościach, trwałą obudowę i wygląd, który przyciąga oko. To komputer dla entuzjastów multimediów, którzy lubią obrabiać domowe zdjęcia filmy, podłączać laptopa do telewizora i oglądać filmy Full HD. Nam zabrakło jedynie wyposażenia w czytnik Blu-ray. Jeżeli chodzi o stosunek możliwości do ceny, to z pewnością HP Pavilion dv6-6025ew okaże się dobrym zakupem.