HP Pavilion m9360.pl

Zalety:

  • Pojemny twardy dysk
  • Ciekawa stylistyka
  • Dodatkowe kieszenie na zewnętrzne twarde dyski

Wady:

  • Starszej generacji płyta główna

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z porządną maszyną, która pod względem stylistyki i jakości wykonania pozostawia daleko w tyle jednostki bazujące na tanich obudowach. Ciekawostką jest fakt, że obudowa wyposażona jest w dwie dodatkowe kieszenie na zewnętrzne dyski HP: Pocket Media Drive (wykorzystujące dyski o przekątnej 2,5 cala) i kompatybilne z większymi nośnikami wykorzystujące dyski o przekątnej 3,5 cala nośniki Media Drive. Co istotne w przednim panelu obudowy zintegrowano również przycisk do szybkiego robienia kopii zapasowej plików.

Ciekawostką jest fakt, że obudowa wyposażona jest w dwie dodatkowe kieszenie na zewnętrzne dyski HP: Pocket Media Drive (wykorzystujące dyski o przekątnej 2,5 cala) i kompatybilne z większymi nośnikami wykorzystujące dyski o przekątnej 3,5 cala nośniki Media Drive. Co istotne w przednim panelu obudowy zintegrowano również przycisk do szybkiego robienia kopii zapasowej plików.

Wejścia, wyjścia

Z przodu obudowy, oprócz kieszeni na dyski zewnętrzne, zamontowano również czytnik kart pamięci który obsługuje większość z obecnie dostępnych standardów włącznie z xD, dwa złącza USB, FireWire oraz audio, które podobnie jak kieszeń na większy zewnętrzny dysk zakryte są odchylaną klapką.

Obudowa jest nieco mniejsza (39x18x43 cm) niż standardowe konstrukcje MidiTower, dlatego komputer powinien bez problemów zmieścić się nawet pod małym biurkiem. Przycisk do uruchamiania ma na górze obudowy, co jest wygodnym rozwiązaniem, gdy maszyna ma stać na podłodze.

Z tyłu obudowy znajdziemy cztery gniazda USB, jedno FireWire, komplet wyjść i wejść audio (karta dźwiękowa zintegrowana jest z płytą główną), dwa złącz DVI do podłączania monitorów. Komputer ten jako jeden z nielicznych spośród przetestowanych konfiguracji wyposażony jest w tuner telewizyjny, dlatego z tyłu znajdziemy również wejście antenowe.

Wnętrze

Z uwagi na to, że zastosowana obudowa nie jest zbyt duża, w środku panuje ścisk, który zwiększają wbudowane kieszenie na zewnętrzne twarde dyski. Dostęp do procesora jest dobry, z pamięciami jest już gorzej. Najtrudniej dostać się do twardego dysku, który zakryty jest kieszenią na duży zewnętrzny dysk. Sytuacji nie poprawiają kable, które nie są zbyt umiejętne pospinane.

Zastosowana płyta główna to konstrukcja Abita NF-M2S wykonana w standardzie Micro ATX. Wykorzystuje chipset NVIDII nForce 6100 i obsługuje pamięci DDR2. Z uwagi na to, że komputer wyposażony jest w zewnętrzną kartę graficzną opartą na układzie GeForce 9800 GT, możliwość podłączenia monitora do wbudowanego w płytę główną układu graficznego została przez producenta zablokowana (założono specjalną nakładkę na złącze VGA). Niestety zastosowany chipset ma już swoje lata i nie należy do najwydajniejszych. Oferuje tylko podstawowe możliwości: jeden slot karty graficznej, tylko cztery gniazda SATA do podłączenia twardych dysków w tym dwa zajęte (twardy dysk i napęd optyczny). Obudowa pozwala na montaż tylko dwóch twardych dysków chociaż możliwość montowania dodatkowych nośników zewnętrznych w specjalnych kieszeniach rekompensuje tą niedogodność.

Wydajność

Nie jest to demon wydajności w grach i w tej cenie znajdziemy szybsze konfiguracja jak chociażby NTT ZKG-L904G-I01 czy też konfiguracja PROcomp Speed E8500/4/500/5870-512/DRW z kartą graficzną ATI Radeon HD 4870. Nie jest jednak źle, wydajność w zastosowaniach multimedialno biurowych jest na dobrym poziomie, zagramy również w najnowsze gry, a w niektórych przypadkach nawet przy maksymalnym poziomie szczegółowości w rozdzielczości 1920x1200 pikseli (FarCry 2 – 32 kl./s.). W bardziej wymagającego Crysisa będziemy mogli zagrać po zmniejszeniu rozdzielczości do 1024x786 pikseli, bo w rozdzielczości 1280x1024 pikseli (maksymalny poziom szczegółowości) uzyskana prędkość 21 kl./s. to z pewnością za mało. Niestety zastosowany procesor AMD Phenom X4 9550 lepiej spisuje się w aplikacjach multimedialnych niż w grach, a do tego trudniej go podkręcić niż jednostki Intela będące w tej samej cenie.

Komfort pracy

Mierząc głośność pracy komputera byliśmy mile zaskoczeni jego w miarę cichą pracą przy uruchomionym systemie (32 dB) oraz niezbyt głośną pracą przy dłuższym obciążeniu Crysisem (37 dB). W praktyce przy normalnej pracy komputera w ciągu dnia prawie go nie usłyszymy, a gdy gramy poziom głośności jest do zaakceptowania (aczkolwiek wyraźnie słychać pracę komputera).

Komputer wyposażono również w opcję szybkiego przywracania systemu operacyjnego, która jest wygodniejsza i szybsza niż ponowna instalacja okienek. Wystarczy przy uruchamianiu komputera nacisnąć klawisz F11, aby znaleźć się w konsoli, która pomoże nam przywrócić kopię zapasową systemu.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier