HP Photosmart D5460

Do ubiegłego roku w HP panował pogląd, że rozdzielczość 1200x4800 dpi i czteropikolitrowa kropla atramentu wystarczą do wydrukowania zdjęcia najwyższej jakości. W tym roku wreszcie zrezygnowano z tego przesądu. Wprowadzono nowe głowice z dwoma średnicami dysz wypluwającymi krople wielkości 1,3 i 5 pikolitrów. Rozdzielczość powiększono do 2400x9600 dpi. D5460 jest pierwszą drukarką wyposażoną w nowy system. Atramentów jest pięć, ale nowe możliwości dotyczą tylko czterech z nich. Piątym jest czarny pigmentowy, przeznaczony do drukowania tekstu dużymi kroplami.

Do ubiegłego roku w HP panował pogląd, że rozdzielczość 1200x4800 dpi i czteropikolitrowa kropla atramentu wystarczą do wydrukowania zdjęcia najwyższej jakości. W tym roku wreszcie zrezygnowano z tego przesądu. Wprowadzono nowe głowice z dwoma średnicami dysz wypluwającymi krople wielkości 1,3 i 5 pikolitrów. Rozdzielczość powiększono do 2400x9600 dpi. D5460 jest pierwszą drukarką wyposażoną w nowy system.

Atramentów jest pięć, ale nowe możliwości dotyczą tylko czterech z nich. Piątym jest czarny pigmentowy, przeznaczony do drukowania tekstu dużymi kroplami. W zestawie jest także drugi czarny, tym razem rozpuszczalnikowy, który dzięki identycznej osnowie może się mieszać z pozostała kolorową trójką, żółtym, cyjanem i magentą.

Z testów odnieśliśmy wrażenie, że sterownik został w tyle za technologią. Już wcześniej ten program faworyzował system PhotoREt i kiedy użytkownik przełączał na ówcześnie maksymalną rozdzielczość 1200x4800 dpi, był ostrzegany, że to nic nie pomoże a tylko przedłuży czas. W nowym sterowniku jest podobnie, a nawet gorzej, z powodu powiększenia się odstępu między nową rozdzielczością a PhotoREt-ową 600 dpi. Brakuje wartości pośredniej, która byłaby dobrym kompromisem między tempem a jakością.

Jest o co walczyć, bo wydruki w nowym trybie są bardzo dobrej jakości, tyle, że trzeba na nie długo czekać. Przewagę jakości widać nie tylko w liczbie szczegółów, ale, co ważniejsze, na zdjęciach. W wypadku formatu A4 ta superjakość kosztuje pięć minut z ogonkiem, dwie minuty dłużej niż w najlepszym z trybów niższych. Mając podobną liczbę dysz (7*512 vs. 720+4*672), drukarki Canona robią to szybciej. Jeszcze w HP jest nad czym popracować.

Na wyposażeniu D5460 jest większość elementów potrzebnych drukarce foto. Mamy gniazda na karty pamięci z aparatów cyfrowych, niewielki ekran do przeglądania ich zawartości, dwa podajniki papieru, do kartek A4 i do mniejszych formatów, specjalną tackę do zadrukowania powierzchni CD-ROM-ów (do tej pory HP preferowało nalepki) i nowy system rozpoznawania rodzaju papieru, tym razem po znajdującym się na rewersie kartki kodzie paskowym. Ozdabia on nowy topowy papier "Advanced", który schnie szybciej od dotychczasowego "Premium", ale jak widać po naszych testach takie przyspieszenie nie jest jeszcze niezbędne.