HP ProBook 5330m

HP ProBook 5330m to niewielki biznesowy laptop z matrycą o przekątnej 13,3 cali. Waży niecałe 2 kg, wyposażony jest w czytnik linii papilarnych, szybki procesor i elegancką obudowę. Nie ma zbyt pojemnej baterii, dlatego nie zaskakuje długim czasem pracy.

Prawie aluminiowa obudowa

HP ProBook 5330m z baterią pojemności 2720 mAh waży 1,86 kg. Wyposażony jest w ekran o przekątnej 13,3 cali jest więc dużo mniejszy (328x225x25 mm) od typowych laptopów z ekranem o przekątnej 15,6 cali. To poręczna konstrukcja, która zmieści się nawet w niewielkiej torbie.

HP ProBook 5330m jest starannie wykonany z dobrej jakości materiałów. Klapa chroniąca matrycę wykonana jest z blachy aluminiowej odpornej, która jest mniej podatna na powstawanie mikrorysek, nie są widoczne również na niej odciski palców czy kurz. Pomimo tego że cała obudowa jest srebrna to tylko klapa i wnętrze wokół klawiatury wykonane są z aluminium. Reszta to malowany plastyk.

HP ProBook 5330m - zobacz pełną specyfikację.

Klawiatura i touchpad

HP ProBook 5330m wyposażony jest w wyspowa klawiaturę z niedużymi klawiszami o szerokości 1,5 cm ma wymiary 29x10,5 cm bez części numerycznej. Dobrze się na niej pracuje, jest też mniej podatna na zabrudzenia niż standardowe konstrukcje, bo nie ma szczelin pomiędzy przyciskami w których zawsze gromadzi się brud. Klawiatura jest podświetlana, co z pewnością docenią osoby często pracujące w nocy (podświetlanie klawiatury włączamy skrótem klawiszom: Fn + F9).

Touchpad jak na laptop tej wielkości jest spory (8x4 cm), jest co prawda trochę toporny (plastykowe przyciski), ale ważne że działa precyzyjnie.

Dodatkowe przyciski i oprogramowanie

Tuż nad klawiaturą znajdują się trzy dodatkowe przyciski, które służą do wyłączania lub włączania interfejsów bezprzewodowych, głośników i uruchomienia przeglądarki internetowej.

Warto przyjrzeć się też dołączanemu oprogramowaniu, bo ma ono wiele możliwości a jest przy tym intuicyjne w obsłudze. Poniżej znajdziecie opis według nas najważniejszych pakietów, które znajdziecie zainstalowane w HP 5330m.

HP Support Assistant - pozwala na szybkie zaznajomienie się z możliwościami laptopa, wyposażony jest w też w funkcje diagnostyczne i optymalizujące pracę laptopa.

HP ProBook 5330m

HP ProBook 5330m

HP Protect Tools - to zbiór programów umożliwiających zabezpieczenie przechowywanych danych przed dostępem osób trzecich (Drive Encryption, Password Manager, Biometric), czy też na wypadek awarii (Backup and Restore).

HP ProBook 5330m

HP 5330m

HP Power Assistant - Służy do optymalizacji pracy laptopa na baterii. Posiada wiele ciekawych opcji jak np. harmonogram pozwalający na określenie kiedy mają zostać uruchomione określone profile ustawień zasilania.

HP ProBook 5330m

HP 5330m

Gniazda i interfejsy

HP ProBook 5330m nie oferuje zbyt wiele jeżeli chodzi o gniazda bo do dyspozycji mamy tylko trzy gniazda USB 2.0, z których jedno dzielone jest z interfejsem eSATA, VGA, HDMI i czytnik kart pamięci SD/MMC. Czyli taki standard, niestety dwa gniazda USB (lewa strona laptopa) umieszczono zbyt blisko siebie, podobnie jak gniazdo USB i HDMI (prawa strona laptopa) co znacznie utrudni ich wykorzystanie.

HP ProBook 5330m oferuje za to całkowitą bezprzewodową wolność, bo wyposażony jest w szybką bezprzewodową kartę sieciową zgodną ze standardem "n", Bluetooth 2.1 + EDR i modem HP hs2340 HSPA (czytnik kart SIM znajduje się we wnęce baterii).

Matowa matryca

HP ProBook 5330m wykorzystuje matrycę o przekątnej 13,3 cali, która pracuje w rozdzielczości 1366x768 pikseli. Oferuje ona dobre kąty widzenia i matowe wykończenie, które jest o wiele praktyczniejsze od błyszczących ekranów, bo nie odbija się w nim światło.

Szybki procesor i dysk

Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do wydajności HP ProBook 5330m. Wydajny procesor Intela Core i5 2520M poradzi sobie nie tylko z pakietami biurowymi, ale również programami do tworzenia prezentacji, obróbki zdjęć. To czterordzeniowa jednostka o nominalnej prędkości 2,5 GHz, która dzięki technologii Turbo Boost może zostać zwiększona do 3,2 GHz, gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie procesora.

HP ProBook 5330m wykorzystuje też szybki twardy dysk, który obraca się z prędkością 7200 obr./min (Hitachi HTS725050A9A364) i oferuje maksymalny transfer na poziomie 113 MB/s czyli o około 30 MB wyższy niż w przeciętnym nośniku o prędkości 5400 obr./min.

Zintegrowany układ graficzny

HP ProBook 5330m wykorzystuje zintegrowany w procesorze układ graficzny Intela HD 3000. Układ ten okazuje się wyraźnie szybszy od poprzednika (GMA HD) a to głównie przez to że wykorzystuje cache procesora. Nie jest to oczywiście układ umożliwiający uruchomienie najnowszych gier wykorzystujących bibliotekę DX 11, jednak o ile poprzednik był praktycznie nieprzydatny w grach, to GMA 3000 ma już nieco więcej do powiedzenia w tej kwestii.

HP ProBook 5330m uzyskał wynik 3754 pkt w teście 3DMark06 to sporo jak na komputer z zintegrowaną grafiką i jak się okazuje wystarczająco dużo, żebyśmy mogli na nim uruchomić nawet gry. Oczywiście bez szaleństw, bo odpowiednią płynność uzyskamy tylko przy znacznym ograniczeniu liczby wyświetlanych detali. Niemniej, grać się da o czym świadczą wyniki testów jakie uzyskaliśmy w wymagającej przecież grze Crysis (37 kl./s przy rozdzielczości 1366x768 pikseli i detalach ustawionych na "Low" - DX9), Stalker Zew Prypeci przy ustawnikach "Game Quality: Medium" - 22 kl./s (DX9 - Full Dynamic Lighting). Nie są to jakieś spektakularne wyniki, ale przecież od laptopa biznesowego też nie można w tej kwestii wiele wymagać, od miły dodatek.

HP 5330m i praca na baterii

Brak zewnętrznej karty graficznej spowodował ze pobór prądu przy uruchomionym systemie, bez dodatkowego obciążenia jest niewielki i wynosi 8 W. Podczas testu 3DMark06 wzrósł on do 56 W. Oczekiwaliśmy więc długiego czasu pracy na baterii. Niestety nie jest on imponujący.

HP ProBook 5330m obciążony programem MobileMark07 Reader na baterii pracuje 315 minut, nie jest to jakieś szczególne osiągniecie zważywszy że to tylko symulacja przeglądania dokumentu PDF. Podczas testu MobileMark07 Productivity gdzie symulowana jest praca użytkownika z kilkunastoma aplikacjami (Adobe, Office, WinZip) wynik był o niecałą godzinę gorszy (262 minuty).

Wiele wyjaśnia się po wyciągnięciu akumulatora, HP 5330m wyposażony jest po prostu w niewielką baterię o pojemności 2720 mAh, czyli o prawie połowę gorszą od przeciętnego laptopa (4400 mAh). Szkoda.

Wyniki testów

HP ProBook 5330m

HP ProBook 5330m - PCMark Vantage

HP ProBook 5330m

HP ProBook 5330m - Crysis

HP ProBook 5330m

HP ProBook - Stalker

HP ProBook 5330m

HP ProBook - Lost Panet 2

Wnioski

HP ProBook 5330m pod wieloma względami nam odpowiadał bo jest poręczny, lekki a przy tym wydajny. Do zastosowań biznesowych nadaje się idealnie, niestety według nas za krótko działa na baterii i to jest jego największą wadą.

Sam zastanawiam się czy bym go kupił, a wy co o tym myślicie?

Zobacz inne testy laptopów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: