HS-251

Zalety:

  • Wygląd, jakość wykonania
  • funkcjonalne oprogramowanie
  • cicha praca

Wady:

  • Wysoka cena

Jeśli szukasz cichego serwera do budowy multimedialnego centrum w domu to trudno będzie znaleźć coś lepszego. W Qnapie HS-251 nawet obudowa jest tak zaprojektowana, aby pasowała do zestawu multimedialnego. Ma niski i wydłużony profil a kształtem przypomina nowoczesny odtwarzacz a nie serwer plików.

Polecamy: Najlepsze NAS-y do zastosowań domowych

Dzięki wbudowanemu portowi HDMI oraz aplikacji XBMC do obsługi plików multimedialnych do serwera można podłączyć telewizor i korzystać z niego jak z odtwarzacza multimedialnego. W obudowie zamontowano też: dwa gniazda USB 3.0, dwa USB 2.0 i czytnik kart pamięci SD. Takie wyposażanie pozwala nie tylko na robienie kopi zapasowej z podłączanych do serwera dysków czy kart pamięci, ale też rozbudowywanie jego możliwości. Po podłączeniu np. tunera DVB-T (USB) oprogramowanie serwera umożliwia oglądanie telewizji naziemnej w przeglądarce internetowej oraz nagrywanie programów na dysku serwera.

Qnap HS-251 bez problemów współpracuje z urządzeniami UPnP / DLNA. Dzięki wbudowanemu serwerowi iTunes wspiera też urządzenia Applee. Sercem urządzenia jest procesor Intela z rodziny Celeron o częstotliwości 2,4 GHz. To wydajna jednostka, która w połączeniu z 1 GB pamięci RAM zapewnia odpowiedni zapas mocy do obsługi nawet wymagających plików multimedialnych o wysokiej rozdzielczości. Obudowa nie ma klasycznego wyglądu serwera, ale ma identyczną funkcjonalność. Po zdjęciu przedniej klapki umożliwia szybką instalację w specjalnych kieszeniach dwóch dysków twardych o średnicy 3,5 cali lub mniejszych 2,5 calowych. Serwer pracuje bardzo cicho, bo wykorzystuje pasywny system chłodzenia (bez wentylatorów) także można go postawić nawet w sypialni. Ma też energooszczędną konstrukcję, podczas testów pobierał tylko 12 W.

Qnap HS-251 dzięki aplikacji Surveillance Station Pro może też pełnić funkcję stacji monitoringu a system pozwala na instalowanie dodatkowych programów do backupu, synchronizacji danych, multimedialnych i wielu innych. Serwer może też wyręczyć komputer podczas pobierania plików z sieci Torrent, serwerów FTP i HTTP. Doskonale też współpracuje z przenośnymi urządzeniami, umożliwiając wyświetlanie na nich plików multimedialnych czy udostępnianie im swojej przestrzeni dyskowej do zapisywania danych. Oczywiście ma też możliwość tworzenia osobistej chmury.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier