HS-251

Jeśli szukasz cichego serwera do budowy multimedialnego centrum w domu to trudno będzie znaleźć coś lepszego. W Qnapie HS-251 nawet obudowa jest tak zaprojektowana, aby pasowała do zestawu multimedialnego. Ma niski i wydłużony profil a kształtem przypomina nowoczesny odtwarzacz a nie serwer plików.

Polecamy: Najlepsze NAS-y do zastosowań domowych

Dzięki wbudowanemu portowi HDMI oraz aplikacji XBMC do obsługi plików multimedialnych do serwera można podłączyć telewizor i korzystać z niego jak z odtwarzacza multimedialnego. W obudowie zamontowano też: dwa gniazda USB 3.0, dwa USB 2.0 i czytnik kart pamięci SD. Takie wyposażanie pozwala nie tylko na robienie kopi zapasowej z podłączanych do serwera dysków czy kart pamięci, ale też rozbudowywanie jego możliwości. Po podłączeniu np. tunera DVB-T (USB) oprogramowanie serwera umożliwia oglądanie telewizji naziemnej w przeglądarce internetowej oraz nagrywanie programów na dysku serwera.

Qnap HS-251 bez problemów współpracuje z urządzeniami UPnP / DLNA. Dzięki wbudowanemu serwerowi iTunes wspiera też urządzenia Applee. Sercem urządzenia jest procesor Intela z rodziny Celeron o częstotliwości 2,4 GHz. To wydajna jednostka, która w połączeniu z 1 GB pamięci RAM zapewnia odpowiedni zapas mocy do obsługi nawet wymagających plików multimedialnych o wysokiej rozdzielczości. Obudowa nie ma klasycznego wyglądu serwera, ale ma identyczną funkcjonalność. Po zdjęciu przedniej klapki umożliwia szybką instalację w specjalnych kieszeniach dwóch dysków twardych o średnicy 3,5 cali lub mniejszych 2,5 calowych. Serwer pracuje bardzo cicho, bo wykorzystuje pasywny system chłodzenia (bez wentylatorów) także można go postawić nawet w sypialni. Ma też energooszczędną konstrukcję, podczas testów pobierał tylko 12 W.

Qnap HS-251 dzięki aplikacji Surveillance Station Pro może też pełnić funkcję stacji monitoringu a system pozwala na instalowanie dodatkowych programów do backupu, synchronizacji danych, multimedialnych i wielu innych. Serwer może też wyręczyć komputer podczas pobierania plików z sieci Torrent, serwerów FTP i HTTP. Doskonale też współpracuje z przenośnymi urządzeniami, umożliwiając wyświetlanie na nich plików multimedialnych czy udostępnianie im swojej przestrzeni dyskowej do zapisywania danych. Oczywiście ma też możliwość tworzenia osobistej chmury.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: