HTC ChaCha

HTC ChaCha bardzo trudno jest nazwać smartfonem. Naszym zdaniem odpowiedniejszą nazwą będzie tu Facebook-phone. Wszystko z powodu nietypowej budowy oraz umieszczenia dedykowanego przycisku Facebook.Pozwoli on nam bardzo szybko połączyć się z najpopularniejszym portalem społecznościowym świata i w mgnieniu oka umieścić na nim nasze zdjęcia, filmy oraz statusy.

Obudowa

HTC ChaCha to telefon bardzo ciekawy ze względu na swoja budowę. Producent zdecydował się tu zrezygnować z typowego wyglądu smartfona, którego punktem centralnym jest duży ekran dotykowy. Tutaj zdecydowano się na zastosowanie fizycznej klawiatury QWERTY kosztem mniejszego wyświetlacza. Rozwiązanie to ma pomóc w pisaniu SMSów, maili oraz komunikatów na Facebooku.

HTC ChaCha został wyposażony w częściowo pochyloną obudowę. Jest to kolejne rozwiązanie ułatwiające wprowadzanie tekstu. Dzięki temu będziemy lepiej widzieć ekran podczas pracy ze smartfonem. Klawisze są odpowiednio duże i twarde, co pozytywnie przekłada się na wygodę ich użytkowania. Warto też wspomnieć o tym, iż ekran telefonu został pokryty szkłem hartowanym. Zabieg ten sprawia, że jest on niemal całkowicie odporny na zarysowania.

Zobacz również:

  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie

Sama obudowa została stworzona z połączenia metalu i plastiku. Prezentuje się ładnie i jest odpowiednio spasowana. Została po prostu wykonana z jakością jakiej spodziewalibyśmy się po HTC i z całą pewnością wytrzyma kilkuletni okres eksploatacji.

Facebook

Warto zwrócić uwagę na umieszczony na samym dole obudowy fizyczny przycisk Facebook. Dzięki niemu będziemy mogli błyskawicznie przesłać zdjęcia, filmy oraz swoje wpisy na największy portal społecznościowy na świecie.

Ten element urządzenia doskonale pokazuje, że cały świat jest obecnie uzależniony od Facebooka i traktuje go jako jedną z głównych platform komunikacyjnych.

Ekran

HTC ChaCha został wyposażony w ekran LCD typu TFT o przekątnej 2,6" i rozdzielczości 480x320. Wyświetlacz jest wyjątkowo mały, ale ma stosunkowo dużą rozdzielczość. Dzięki temu obraz na nim jest odpowiednio szczegółowy i nie widać na nim poszczególnych pikseli.

HTC ChaCha potrafi wyświetlić tylko 256 tysięcy kolorów. Szkoda, spodziewaliśmy się czegoś więcej. Wyświetlanie 16 milionów barw jest obecnie standardem.

HTC ChaCha nie jest ideałem, jeśli chodzi o korzystanie z niego w świetle słonecznym. Jedynymi panelami, które radzą sobie z takimi warunkami są różnego rodzaju AMOLEDy oraz N.O.V.A.

HTC ChaCha pod względem multitoucha wypada odpowiednio. Co prawda smartfon poprawnie wykrywa tylko dwa palce, jednak ich większa liczba nie jest potrzebna na tak małym ekraniku.

Interfejs i system

System zainstalowany na HTC ChaCha to Android 2.3.3 Gingerbread wyposażony w dodatkową nakładkę HTC Sense w wersji 3.0. Połączenie to wypada całkiem nieźle, jednak ma kilka wad, z których największą jest odbieranie połączenia. By to zrobić, należy umieścić ikonę słuchawki w pierścieniu znajdującym się w dolnej części ekranu. Jest to rozwiązanie wymagające większej precyzji niż szybkie przesunięcie zielonego paska, które znamy ze standardowego Androida.

HTC ChaCha daje nam do dyspozycji 4 pulpity ekranowe, na których znajdują się widżety. Są one ładne i użyteczne, a wśród nich znajdziemy między innymi zegar ekranowy , aplikację Friends Stream oraz prognozę pogody.

Multimedia i GPS

HTC ChaCha pod tym względem prezentuje się stosunkowo kiepsko. Co prawda da się nim zrobić wyraźne zdjęcie, jednak nie po to, by umieścić je w albumie rodzinnym, tylko po to, by szybko je umieścić na Facebooku.

HTC ChaCha

Dobrze zaprezentował się też GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Nie sprawia on jakichkolwiek problemów i ze względu na możliwość sterowania głosem jest bardzo wygodny. Więcej informacji na temat Google Maps znajdziecie w jego opisie na portalu Android Life.

Porty

Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i microUSB oraz slot na karty microSD. Zabrakło tu portu HDMI.

Procesor i RAM

HTC ChaCha został wyposażony w procesor Qualcomm MSM7227 taktowany zegarem 800MHz. Jest to jednostka niezbyt wydajna, jednak powinna spełniać swoje zadanie u znacznej większości użytkowników. Z kolei zastosowany GPU to Adreno 220, który wystarczy do uruchomienia większości gier, bardziej zaawansowanych niż Angry Birds. Jednak ze względu na bardzo mały ekran dotykowy, granie na nim nie będzie należało do najwygodniejszych.

Oprócz tego znajdziemy tu 512MB pamięci RAM, co jest ilością odpowiednią. Zresztą HTC jest smartfonem przeznaczonym do typowych czynności i nie potrzebuje zbyt wydajnych podzespołów. Podniosłyby one tylko cenę urządzenia.

Testy wydajności

HTC ChaCha
HTC ChaCha

HTC ChaCha w testach wypada nie najlepiej, jednak spodziewaliśmy się tego. Z nieznanych nam względów nie chciał przejść testu Quadrant, jednak w benchmarku AnTuTu zdobył wynik o kilka procent gorszy niż Samsung Galaxy Ace. Oznacza to, że telefon ten nie może równać się z takimi gigantami jak LG Swift 3D czy Samsung Galaxy S2, jednak z całą pewnością wystarczy do codziennych zadań i prostych gier. Tym bardziej, że został on stworzony głównie do komunikowania się, a z tym zastosowane podzespoły nie będą mieć najmniejszego problemu.

Testy baterii

HTC ChaCha

W naszym teście akumulatora HTC ChaCha wypadł poniżej średniej. Ma on bardzo mały ekran, więc sytuacja powinna wyglądać tu o niebo inaczej. Jesteśmy naprawdę zdziwieni.

Ciekawostki

W Chinach dostęp do Facebooka jest zamknięty. Z tego powodu tamtejsza wersja ChaCha ma przycisk QQ, który łączy telefon z najpopularniejszym w Państwie Środka komunikatorem o tej samej nazwie.

W Hiszpanii telefon nazywa się ChaChaCha. Wszystko dlatego, że ChaCha oznacza tam popularne określenie kobiety pałającej się najstarszym zawodem świata.

Komentarz redakcji

HTC ChaCha polecamy przede wszystkim osobom, które tęsknią za czasami, w których fizyczna klawiatura była standardem, nie zaś ekstrawagancją. Jeżeli macie dość wielkich dotykowych ekranów, jest to telefon przeznaczony właśnie dla was. A jeśli dodatkowo prowadzicie aktywne życie w internecie, to powinniście już biec do sklepu. Nie znajdziecie wygodniejszego telefonu do przeglądania Facebooka i pisania na nim.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: