HTC Evo 3D

Ranking: Najlepsze smartfony do gier 2011

HTC Evo 3D jest jednym z flagowym smartfonów dostępnych na rynku. Kosztuje on aż 2500 zł, ale w zamian za to oferuje nam ekran o przekątnej 4,3", aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 5MP oraz autostereoskopowy ekran, który pozwoli nam uzyskać efekt 3D bez zakładania dodatkowych okularów. Zobaczmy, czy jest nie tylko nowoczesny, ale też wydajny i dobry jakościowo

Obudowa

HTC Evo 3D został wykonany z odpowiednią starannością. Szczególnie spodobała się nam tylna klapka urządzenia, która została wykonana z plastiku pokrytego warstwą gumy. Dzięki temu telefon pewnie leży w dłoni i nie będzie w stanie się z niej łatwo wyślizgnąć. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wspomniana klapka jest dobrze spasowana z telefonem, ale mimo to zdejmuje się ją bajecznie łatwo. Z całą pewnością doceni to użytkownik aktywnie używający telefonu, który "żongluje" kartami SIM oraz bateriami. Nie mamy również zastrzeżeń do przedniej części obudowy. Ramka ekranu została wykonana z mocnego plastiku i sprawia wrażenie wytrzymałej. Nie trzeszczy, nie da się jej ugiąć.

Kilknij tutaj, by zapoznać się z pełną specyfikacją.

Zobacz również:

  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie

Ekran

HTC zdecydował się na zastosowanie w EVO 3D ekranu Super LCD o przekątnej 4,3" i rozdzielczości 540x960 (qHD). Jest to panel pojemnościowy, dzięki czemu powinien cechować się odpowiednią czułością, tak jak przystało na tej klasy urządzenie.

Ekran HTC Evo 3D cechuje się bardzo ładnymi kolorami (może wyświetlić ich aż 16 milionów), na co zwrócą uwagę głównie osoby, które wcześniej korzystały z urządzeń dotykowych niższej klasy. Jeśli jednak HTC zacznie użytkować posiadać smartfona ze świetnym ekranem Super AMOLED (Samsung Galaxy S, S2), będzie raczej zawiedziony.

Telefon nie spisuje się podczas używania go w świetle słonecznym. Wskutek zbyt małej jasności ekranu na wyświetlaczu telefonu zobaczymy co najwyżej własne odbicie.

Ekran ma 4,3", co uznajemy za wadę. Naszym zdaniem optymalny ekran to 4". Jest on odpowiednio duży, by przeglądać na nim internet i jednocześnie możliwe jest dosięgnięcie każdej jego części za pomocą kciuka. Podczas użytkowania większych ekranów nie jest już to możliwe, czego HTC Evo 3D jest doskonałym przykładem. Autor tego tekstu ma całkiem duże dłonie, jednak nie był w stanie wygodnie operować testowanym smartfonem.

Interfejs

System zainstalowany na HTC Evo 3D to Android 2.3.4 Gingerbread wyposażony w dodatkową nakładkę HTC Sense w wersji 3.0. Połączenie to wypada całkiem nieźle, jednak ma kilka wad, z których największą jest odbieranie połączenia. By to zrobić, należy przeciągnąć słuchawkę do pierścienia znajdującego się w dolnej części ekranu. Niestety trzeba to zrobić bardzo dokładnie. Kilkukrotnie zdarzyło się nam odbierać połączenie przez kilka długich sekund.

HTC Evo 3D

HTC Evo 3D daje nam do dyspozycji 7 pulpitów ekranowych, na których znajdują się widżety. Są one ładne i użyteczne, a wśród nich znajdziemy między innymi zegar ekranowy , aplikację Friends Stream, którą można zsynchronizować z wieloma popularnymi portalami społecznościowymi oraz długoterminową prognozę pogody, która zazwyczaj się sprawdza.

Multimedia i GPS

Pod względem funkcji multimedialnych HTC Evo 3D wypada bardzo dobrze. Nagrywa całkiem ładne filmy, robi ładne zdjęcia, choć oczywiście nie mogą się one równać z tymi wykonanymi za pomocą typowego aparatu fotograficznego lub kamery. Oto kilka przykładowych zdjęć zrobionych za pomocą telefonu:

HTC Evo 3D
HTC Evo 3D

Nie możemy także narzekać na GPS. Ze względu na wbudowaną w mapy Google nawigację, nie musimy dokupować kosztownych aplikacji. Co więcej, darmowy GPS od Google działa bardzo dobrze, nie mieliśmy z nim żadnych problemów. Pokazywał dobre trasy, nie zawieszał się, a polski lektor mówił bardzo wyraźnie. Co więcej, Google Maps pozwalają nam podać nazwę wyszukiwanego przez nas punktu za pomocą głosu. Funkcja ta działa bardzo dobrze, ale warto pamiętać, by podczas jej używania posługiwać się językiem polskim. O ile "McDonald’s" Google zrozumiał bardzo dobrze, to KFC wyszukiwał jako "kejefsi". Pomogło tu powiedzenie "Ka eF Ce", tak samo podczas wyszukiwania restauracji Sphinx trzeba podać ją jako "sphinks".

3D

Sztandarową funkcją HTC Evo 3D jest możliwość robienia zdjęć i kręcenia filmów 3D. Funkcjonalność ta wypada całkiem nieźle, a filmy i zdjęcia robione za pomocą technologii 3D są całkiem ładne. Wyglądają jednak gorzej od zdjęć dwuwymiarowych i wynika to między innymi z faktu, iż zdjęcia 2D są zapisywane w rozdzielczości 5MPx, a trójwymiarowe w rozdzielczości 2MP. Warto tu wspomnieć, że efekt 3D jest łatwo dostrzegalny, tylko jeżeli fotografujemy/kamerujemy obiekty z bliska. Zdjęcie w 3D kubka stojącego na blacie będzie wyglądać zatem całkiem miło, zaś fotografia całego pokoju nie da nam upragnionego efektu głębii.

Mimo wszystko traktujemy to jako dodatek, który przyda się małemu procentowi użytkowników. Nie zapominajmy o tym, że 3D to nisza, która raczej nie podbije serc użytkowników, gdyż wiele osób nie może oglądać obrazów w trójwymiarze, chociażby ze względu na zawroty głowy.

Brawa należą się twórcom telefonu za… niezastosowanie efektu 3D w interfejsie. Dłuższe wpatrywanie się w ekran z zastosowanym efektem 3D wpływa źle na wzrok i powoduje ból oczu. Ciągłe użytkowanie telefonu z efektem 3D z całą pewnością byłoby uciążliwe.

Należy się też kilka słów na temat ekranu 3D. Uzyskany za pomocą niego efekt ze względu na brak konieczności zakładania okularów jest piorunujący, jednak okupuje to to słabym odświeżaniem, które wpływa na pojawiający się ból oczu.

Testy wydajności

HTC Evo 3D
HTC Evo 3D

Jak widać, telefon nie wypada najlepiej, jest gorszy między innymi od tańszego LG Swift 3D. Co prawda częściowo jest to wina problemów z oprogramowaniem, jednak nawet bez nich HTC nie dogoniłby innych smartfonów z najwyższej półki. Mimo to oferuje on wydajność, która wystarczy do każdych zastosowań.

Jeśli chcesz zobaczyć wyniki wszystkich wykonanych przez nas testów, kliknij tutaj.

Testy akumulatora

HTC Evo 3D

Nieciekawie HTC Evo 3D radzi sobie pod względem baterii. Podczas intensywnego surfowania/grania/rozmawiania rozładuje się on nam dosłownie w kilka godzin i nie wytrzyma nawet jednego dnia.

Wnioski

HTC Evo 3D to bardzo dobrze wykonany smartfon, który jednak nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Mimo wysokiej ceny jest on mniej wydajny od tańszej konkurencji i bardzo krótko działa bez ładowania. Oznacza to, że jest to produkt przeznaczony tylko dla osób, które czują potrzebę posiadania aparatu i kamery 3D, które wypadają słabo i są raczej ciekawostką, niż faktyczną funkcjonalnością.

Kliknij tutaj, by sprawdzić aktualną cenę tego telefonu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: