HTC Flyer

HTC Flyer to funkcjonalny tabel z 7-calowym dotykowym ekranem. Jest starannie wykonany, ma modem 3G i czytnik kart pamięci microSD. Ekran jest niewielki ale dzięki wysokiej rozdzielczości pracuje się na nim całkiem wygodnie. To jeden z nielicznych tabletów, który sprzedawany jest z piórem, które może służyć do robienia odręcznych notatek.

Otwieramy pudełko z HTC Flyer

HTC Flyer jest niewielki (195x122x13 mm - dł./szer./gr.) ale przyciąga oko nowoczesną stylistyką, jest też starannie wykonany. Wszystkie elementy ma dobrze spasowane, jest bardzo sztywny. Nie mamy też żadnych zastrzeżeń co do jakości użytych materiałów. Oprócz tabletu w pudełku znajdziemy też zasilacz, słuchawki, pokrowiec i rysik wielkości długopisu. To dużo więcej niż znajdziemy nawet w najdroższych tabletach, w których najczęściej do tabletu producent dodaje tylko kabel i zasilacz. Co istotne zarówno rysik, jak i pokrowiec to nie jakieś marnej jakości produkty, ale porządnie wykonane i przydatne akcesoria, które według nas powinny być na wyposażeniu większości tabletów.

HTC Flyer w akcji

Pierwsze uruchomienie tabletu trwało niecałe pięć sekund. Sami byliśmy w lekkim szoku, dlatego kilkukrotnie wyłączaliśmy tablet i uruchamialiśmy i za każdym razem osiągał wynik poniżej pięciu sekund. Sprawa się wyjaśniła jak weszliśmy w opcje ustawień, gdzie zauważyliśmy zaznaczoną opcję "Szybkie uruchomienie" po jej odblokowaniu tablet uruchamia się w 42 sekundy. Domyślamy się że opcja "Szybkie uruchomienie" powoduje że po wyłączeniu tabletu przechodzi on w stan hibernacji, dlatego np., niektóre z nowo instalowanych aplikacji wymagających restartu komputera mogą nie działać prawidłowo. Sam pomysł z szybkim uruchamianiem jest według nas bardzo fajny.

HTC Flyer doskonale leży w dłoni, wyprofilowany spód obudowy, podniesione krawędzie górnej części obudowy i nieduże wymiary tabletu, sprawiają że wygodnie się go trzyma. Przyciski do regulacji głośności jak i uruchamiania tabletu mogłyby być nieco wyższe ale i tak nie sprawiają żadnych problemów.

Czy 7-calowe tablety są tym czego pragną użytkownicy?

HTC Flyer ma HTC Sense

To co zobaczymy tuż po uruchomianiu tabletu to nakładka HTC Sense i to mocny punkt HTC Flyer bo nakładka prezentuje się wyśmienicie. Dzięki niej korzystanie z tabletu jest bardzo intuicyjne i wcale nie odczuwamy tego że tablet korzysta ze starszej wersji Androida 2.3. Do dyspozycji mamy aż osiem wirtualnych pulpitów, które możemy dowolnie konfigurować. Producent dodaje też własne widgety, np., do obsługi poczty, wyświetlania pogody, kontaktów. Całość tworzy bardzo intuicyjny interfejs, który działa po prostu błyskawicznie, nieważne czy wybieramy jakieś opcje czy nawigujemy pomiędzy pulpitami. Fajna funkcją jest też możliwość szybkiego uruchomienia aplikacji po zablokowaniu ekranu. Po prostu wystarczy przeciągnąć ikonkę aplikacji do kółka służącego do odblokowywania tabletu i program zostanie automatycznie uruchomiony.

Niewielki, ale czytelny ekran

HTC Flyer testowaliśmy z różnymi przeglądarkami i z każdą pracował naprawdę szybko, co istotne pomimo niewielkiej przekątnej ekranu to wyświetlane strony są czytelne! Pod tym względem w niczym nie ustępuje tabletowi Samsunga Galaxy Tab z 7 calowym ekranem.

Ekran to mocna strona tego tabletu, oferuje on rozdzielczość 10124x600 pikseli, jest kontrastowy, ostry i ma bardzo szerokie kąty widzenia. Także oceniliśmy go wysoko bo na 8/10 pkt.

Wyposażenie i rysik

HTC Flyer ma modem 3G, Wi-Fi, Bluetooth czyli wszystkie najpopularniejsze interfejsy bezprzewodowe i dodatkowo czytnik kart pamięci microSD. Zarówno czytnik kart, jak i gniazdo na kartę Sim umieszczono nietypowo bo pod plastykową klapką. Nie jest to zbyt wygodne, szczególnie że karty pamięci często przecież wymieniamy.

Postanowiliśmy też napisać parę słów o rysiku, który z jednej strony jest gadżetem, ale może też okazać się przydatnym narzędziem pracy bo za jego pomocą możemy chociażby pisać odręczne notatki. Rysik zasilany jest baterią AAA, wykonany jest z malowanego proszkowo plastyku i wyposażony jest w dwa przyciski. Za ich pomocą możemy szybko zaznaczać fragmenty tekstu, obrazu, strony internetowej. Dolny przycisk uruchamia opcje rysowania, zaznaczania, górny uruchamia tryb wymazywania. Dodatkowo tablet wyposażony jest w dotykowy przycisk z ikonka pióra, wystarczy go dotknąć rysikiem aby wywołać opcje dotyczące rysowania. Możemy w nich wybierać kolor atramentu, czy rodzaj cyfrowego pióra (pędzel, ołówek, kredka itp.). ciekawa opcją jest też robienie automatycznego zrzutu ekranu po dotknięciu ekranu rysikiem. Od razu możemy na tym zrzucie zaznaczyć piórkiem interesujący fragment.

Czas pracy na baterii

HTC Flyer wyposażony jest w baterię o pojemności 4000 mAh. Gdy z niego nie korzystamy zbyt intensywnie to działa na niej ok. 8-10 godzin. W naszym teście czasu pracy na baterii, przy intensywnym wykorzystywaniu (maksymalna jasność ekranu, głośność, włączone WiFi) podczas odtwarzania w pętli filmu HD z YouTube uzyskał wynik

Wnioski

HTC udowodniło że można zrobić dobrej jakości tablet z siedmiocalowym ekranem. Ekran jest po prostu rewelacyjny, szybkość pracy błyskawiczna a nakładka HTC Sense spodoba się każdemu. Dodatkowo w cenie mamy praktyczny pokrowiec i funkcjonalne elektroniczne pióro. Całość niestety nie jest tania i to może być główny problemem bo w tej cenie możemy kupić Samsunga Galaxy Tab 10.1 co prawda bez elektronicznego piórka za to z rewelacyjnym 10 calowym ekranem.

Zobacz inne testy tabletów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: