HTC HD7

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Wysoka wydajność
  • Design
  • Windows Phone 7

Wady:

  • Brak

HTC HD7 jest bardzo ciekawym smartfonem, który wyróżnia się na tyle innych urządzeń zastosowanym systemem operacyjnym. Firma nie zdecydowała się na zastosowanie w tym modelu najpopularniejszego obecnie Androida, lecz Windows Phone 7. Zobaczmy, czy jest przez to sprzętem bardziej wartościowym, czy może lepszym wyborem będzie dowolna konstrukcja ze sprawdzonym systemem Google’a.

Obudowa

HTC HD7 został wykonany z odpowiednią starannością. Wyjątkowo spodobała się nam tylna klapka urządzenia, która została wykonana z plastiku pokrytego warstwą gumy. Dzięki temu zabiegowi telefon pewnie leży w dłoni, więc nie będzie w stanie się z niej łatwo wyślizgnąć. Godne zauważenia jest również to, że wspomniana klapka jest dobrze spasowana z telefonem, lecz mimo to zdejmuje się ją bajecznie łatwo. Z całą pewnością doceni to bardziej doświadczony użytkownik komórek, który "żongluje" kartami SIM oraz bateriami.

Ciekawym rozwiązaniem jest również metalowa część obudowy, która po odchyleniu jej stanowi rolę nóżki i pozwala postawić telefon w pozycji wertykalnej. Jest to wyjątkowo przydatny drobiazg, który pozwoli m.in. wygodnie oglądać film w pociągu.

Nie mamy również jakichkolwiek zastrzeżeń do przedniej części obudowy. Ramka ekranu została wykonana z mocnego plastiku i sprawia wrażenie wytrzymałej. Nie trzeszczy, nie da się jej ugiąć. Z kolei sam ekran jest chroniony podobnym do szkła tworzywem Gorilla Glass, które charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na zarysowanie.

Ekran

HTC zdecydował się na zastosowanie w HD7 ekranu LCD o przekątnej 4,3" i rozdzielczości 480x800 ). Jest to panel pojemnościowy, dzięki czemu powinien cechować się odpowiednią czułością, tak jak przystało na urządzenie wysokiej klasy.

Ekran HTC HD7 cechuje się stosunkowo ładnymi kolorami (może wyświetlić ich aż 16 milionów), na co zwrócą uwagę głównie osoby, które wcześniej korzystały z urządzeń dotykowych z niższej półki. Jeśli jednak HTC zacznie użytkować osoba posiadająca wcześniej smartfona ze świetnym ekranem Super AMOLED (Samsung Galaxy S, S2), będzie raczej zawiedziona.

Telefon nie spisuje się podczas używania go w świetle słonecznym. Wskutek zbyt małej jasności ekranu na wyświetlaczu telefonu zobaczymy co najwyżej własne odbicie. Jest to niestety dosyć powszechne zjawisko i doświadczymy go w większości telefonów komórkowych.

Ekran ma 4,3", co uznajemy za wadę. Naszym zdaniem optymalny ekran to 4". Jest on odpowiednio duży, by przeglądać na nim internet i jednocześnie możliwe jest dosięgnięcie każdej jego części za pomocą kciuka. Podczas użytkowania większych ekranów nie jest już to możliwe, czego HTC HD7 jest doskonałym przykładem. Autor tego tekstu ma całkiem duże dłonie, jednak nie był w stanie wygodnie operować testowanym smartfonem.

Interfejs

System zainstalowany na HTC HD7 to Windows Phone 7. Pod względem interfejsu system ten wypada bardzo dobrze i intuicyjnie. Mamy tu do czynienia z dużymi ikonami oraz brakiem klasycznego pulpitu. Z całą pewnością telefon ten będzie w stanie obsługiwać nawet osoba, która nowej wersji mobilnego Windowsa wcześniej nie widziała. Cieszy nas odejście od tradycyjnego interfejsu, który znamy z iOSa oraz Androida. Zawsze jest to pewien powiew świeżości.

Zastosowany interfejs nosi nazwę Metro i jego odmiana pojawi się też w nadchodzącym systemie o nazwie kodowej Windows 8.

Multimedia i GPS

Pod względem funkcji multimedialnych HTC HD7 wypada dobrze i nie możemy narzekać na jakość odtwarzanego przez niego dźwięku, robionych nim zdjęć oraz kręconych filmów.

HTC HD7
HTC HD7
HTC HD7

Nie możemy także narzekać na GPS. Działa on dobrze, szkoda tylko, że nie zainstalowano tu fabrycznie żadnych map. Na szczęście łatwo możemy znaleźć odpowiednie aplikacje w app store, np. googlowskie gMaps.

Testy wydajności

HTC HD7
HTC HD7

HTC HD7 w testach wypada słabo, jest to jednak wina wykorzystania testowej wersji systemu Windows Phone 7.5 Mango. Telefon powinien wypadać na poziomie konstrukcji HTC Radar.

Testy baterii

HTC HD7 standardowo radzi sobie pod względem baterii. Podczas intensywnego surfowania/grania/rozmawiania rozładuje się on nam dosłownie w kilka godzin i nie wytrzyma nawet jednego dnia.

Wnioski

HTC HD7 to bardzo dobrze wykonany smartfon. Spodoba się on osobom, które szukają dobrze wykonanego oraz wydajnego urządzenia, ale z pewnych powodów chcą mieć na nim zainstalowany inny system niż Google Android. Polecamy.