HTC Radar

HTC Radar to kolejny smartfon z Windows 7. Urządzenie te charakteryzuje się wyświetlaczem o przekątnej 3,8" oraz procesorem Qualcomm 8255 o taktowaniu 1GHz. Zainstalowano tu też 512MB pamięci RAM i 8GB pamięci dyskowej. Sprawdzamy, czy HTC Radar jest godny uwagi i czy warto wybrać go zamiast smartfona z systemem Android.

Obudowa

HTC Radar to konstrukcja wykonana bardzo dobrze. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest ona nie tylko wytrzymała, ale też estetyczna. Smartfon został wyposażony w obudowę jednoczęściową, która została wykonana z aluminium. Dzięki temu smartfon jest chroniony lepiej niż zwykle. Typowa tylna pokrywa może odpaść wskutek upadku telefonu, tutaj ta sytuacja nie będzie mieć miejsca. Możemy zdjąć jedynie małą część obudowy i tylko w celu włożenia karty SIM. Nie mamy żadnej opcji wymiany baterii lub włożenia karty microSD.

Przód smartfona w całości pokryto wytrzymałym szkłem Gorilla Glass, które bardzo dobrze ochroni telefon m.in. przed porysowaniem. Jest to obecnie najlepszy materiał tego typu dostępny na rynku.

Ekran

HTC Radar został wyposażony w ekran LCD typu Super LCD o przekątnej 3,8" i rozdzielczości 480x800. Są to parametry budzące uznanie i naszym zdaniem lepszymi ekranami są tylko Super AMOLEDy.

Wyświetlane kolory charakteryzują się odpowiednim nasyceniem i nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń. HTC Radar potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co jest standardem wśród urządzeń z wyższej półki cenowej.

HTC Radar spisuje się całkiem dobrze podczas korzystania z niego w świetle słonecznym, jednak mimo to daleko mu do ideału. Oznacza to, że podczas słonecznej pogody odczytamy treść zawartą na ekranie smartfona, ale nie będzie to należało do najwygodniejszych czynności. Jedynymi panelami, które bardzo dobrze radzą sobie z takimi warunkami są różnego rodzaju AMOLEDy oraz N.O.V.A.

HTC Radar prezentuje się dobrze, jeśli chodzi o multitouch. Smartfon poprawnie wykrywa nawet cztery palce, co jest liczbą w zupełności wystarczającą w grach oraz codziennym użytkowaniu. Ekran jest też bardzo czuły, dzięki czemu jego obsługa jest po prostu przyjemna i nie sprawia jakichkolwiek problemów.

Interfejs i system

System zainstalowany na HTC Radar to Windows Phone 7.5 Mango. Charakteryzuje się on wyjątkowo ładnym i prostym interfejsem złożonym z kwadratowych płytek, które pełnią funkcję ikon. Ze względu na minimalizm systemu niemożliwe jest tu zastosowanie dodatkowych nakładek, takich jak HTC Sense dostępnych na smartfonach z systemem Android.

Multimedia i GPS

HTC Radar pod względem wykonywanych zdjęć wypada dobrze. Zrobione nim zdjęcia, zwłaszcza jeśli mamy dobrze oświetloną scenę, są ładne i wyraziste. Nie mamy zastrzeżeń do tego elementu testowanej konstrukcji.

HTC Radar
HTC Radar

Dobrze zaprezentował się też GPS, który jest odpowiednio dokładny i bez problemu wynajduje naszą lokalizacje. Niestety z telefonem nie otrzymaliśmy darmowych map GPS i będziemy musieli je dokupić we własnym zakresie. A szkoda, bo telefon dzięki swojemu ogromnemu ekranowi idealnie nadaje się na miano pełnoprawnej nawigacji.

Porty

Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i microUSB. Żałujemy, że nie zastosowano tu portu HDMI, który mógłby zmienić nasz telefon w odtwarzacz multimedialny lub konsolę do gier. Nie znalazł się tu też slot na karty microSD. Możliwości jego użycia Windows Phone 7 nie ma.

Procesor i RAM

HTC Radar został wyposażony w procesor Qualcomm MSM8255 taktowany zegarem 1GHz. Jest to jednostka jednordzeniowa, ale z całą pewnością wystarczy większości użytkowników. Powinna dać sobie radę z filmami w rozdzielczości 720p oraz grami.

Oprócz tego znajdziemy tu 512MB pamięci RAM, dzięki czemu telefon powinien poradzić sobie nawet z wieloma aplikacjami uruchomionymi w tle na raz. Co prawda w smartfonach z Androidem znajdziemy nawet 1GB pamięci, ale musimy pamiętać o tym, że system Microsoftu ma o wiele mniejszy apetyt na zasoby. Zastosowanie takiej ilości pamięci byłoby zbędne.

Testy wydajności

HTC Radar
HTC Radar

HTC Radar wypada w testach dobrze, jest jednak mniej wydajny od testowanwgo wcześniej smartfonu HTC Titan. Spodziewaliśmy się tego, gdyż były one wyposażone w procesory o większym zegarze. Ze względu na brak odpowiedniego oprogramowania testującego nie mieliśmy możliwości porównania telefonu ze smartfonami wyposażonymi w system Android.

Testy baterii

HTC Radar

HTC Radar w teście baterii wypadł dobrze w porównaniu do testowanych przez nas wcześniej HTC Titan oraz HTC HD7. Okazał się konstrukcją, która podczas typowego użytkowania wytrzyma nawet 2 dni, co jest wynikiem dobrym. Zawdzięcza to jednak stosunkowo małemu ekranowi.

Komentarz redakcji

HTC Radar to bardzo dobry smartfon. Został wyposażony w aluminiową obudowę, czuły i ładny ekran oraz system Windows Phone 7. To właśnie ostatni element sprawia, że jest to urządzenie wyróżniające się na rynku. Jeśli jesteśmy znudzeni iOSem znanym z iPhone 4 oraz Androidem, warto zapoznać się z nowym mobilnym systemem Microsoftu, który działa i wygląda zupełnie inaczej. Co prawda HTC Radar ma słabsze podzespoły niż HTC Titan, ale mimo to działa bardzo szybko i sprawdzi się w większości zastosowań.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: