HTC Rhyme
-
- Dawid Kosiński,
- 15.11.2011, godz. 22:42
HTC Rhyme to, według producenta, smartfon przeznaczony głównie dla kobiet. Niestety ciężko doszukać się elementów, które by na to wskazywały. Na pierwszy rzut oka smartfon Rhyme ma typowy design, w którym brakuje jakichkolwiek nawiązań do kobiecości. W teście sprawdzamy, czy po kilku dniach obcowania z HTC Rhyme nie zmienimy naszego zdania oraz czy warto go kupić.
Budowa
HTC Rhyme został wyposażony w obudowę charakterystyczną dla smartfonów HTC. Jej tylna część została zrobiona z metalu oraz plastiku pokrytego gumą. Dzięki temu konstrukcja nie tylko prezentuje się ładnie, jest też wytrzymała.
Nie mamy zastrzeżeń również do ochrony ekranu smartfona. Został on pokryty szkłem hartowanym, dzięki czemu nie porysuje się zbyt łatwo, nawet jeśli będziemy go nosić luzem w kieszeni, razem z kluczami. Niestety nie jest to oryginalny Gorilla Glass, jednak mimo to ekran będzie bardziej odporny na zarysowania niż odpowiednik wykonany z plastiku.
Zobacz również:
Ekran
HTC Rhyme został wyposażony ekran LCD o przekątnej 3,7" i rozdzielczości 480x800. Telefon jest zatem konstrukcją o optymalnej wielkości ekranu. Dzięki temu będziemy mieć możliwość wygodnego grania, oglądania filmów i przeglądania internetu, nie rezygnując przy tym z możliwości obsługiwania telefonu jedną ręką. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku ekranów większych niż 4".
Wyświetlane przez telefon kolory charakteryzują się odpowiednim nasyceniem, dzięki czemu nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń. HTC Rhyme wyświetla 16 milionów barw, co jest obecnie standardem wśród urządzeń w podobnej cenie.
HTC Rhyme nie prezentuje się najlepiej, gdy korzystamy z niego na słońcu. Podczas bezchmurnej powody na ekranie zobaczymy przede wszystkim odciski palców oraz odbicie swojej twarzy zamiast wyświetlanego obrazu. Jedyne ekrany, które radzą sobie z takimi warunkami to spotykany w Samsungu Galaxy S2 Super AMOLED, znany z Nokii C7 AMOLED oraz promowana przez LG N.O.V.A.
HTC Rhyme poprawnie wykrywa cztery palce, co jest wynikiem wzorowym. Nie spotkaliśmy jeszcze telefonu, który wykrywałby większą liczbę palców.
Interfejs i system
HTC Rhyme ma zainstalowany system Android 2.3 Gingerbread. Oznacza to, że telefon ma aktualne oprogramowanie. Jest to wyjątkowo nowa konstrukcja, więc podejrzewamy, że otrzyma ona aktualizację do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich.
Multimedia i GPS
HTC Rhyme robi całkiem dobre zdjęcia i filmy. Jednak ustępuje on takim konstrukcjom jak Samsung Galaxy S2 oraz Nokia N9. Nie jest to jednak obelga, gdyż te dwa telefony charakteryzują się naszym zdaniem najlepszą jak do tej pory jakością zrobionych zdjęć. Nie możemy narzekać na możliwości aparatu. Znajdziemy tu AutoFocus, który pozwoli na szybkie dobranie ostrości. Z kolei dzięki wbudowanej lampie błyskowej można robić zdjęcia nawet w warunkach kiepskiego oświetlenia.


HTC Rhyme wyposażono w standardowy Androidowy odtwarzacz multimediów. Co prawda jego design jest bardzo prosty, ale mimo to jest też funkcjonalny. Jego zaletą jest również to, że pliki możemy wrzucać na komórkę za pomocą metody "przeciągnij i upuść" oraz że będziemy w stanie to zrobić na każdym systemie operacyjnym. W przypadku iPhone’a, Blackberry oraz telefonów z Windows Phone 7 nie mamy takiej możliwości.
Dobrze zaprezentował się też GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Nie sprawia on jakichkolwiek problemów i ze względu na możliwość sterowania głosem jest bardzo wygodny. Więcej informacji na temat Google Maps znajdziecie w jego opisie.
Standardy łączności
HTC Rhyme został wyposażony w gniazdo słuchawkowe 3,5 mm miniJack oraz microUSB. Zabrakło tu portu MHL lub HDMI, za pomocą którego moglibyśmy przesyłać obraz na ekran monitora lub telewizora. Przez to nie będziemy mogli odtwarzać filmów bezpośrednio na telewizorze oraz grać na nim w gry. Złącze USB nie jest też w standardzie On-The-Go, więc nie podłączymy do telefonu myszki czy pendrive’a.
Jeśli chodzi o łączność, nie mamy niemal nic do zarzucenia - WiFi, Bluetooth, GPS, 3G są i działają bardzo dobrze. Nie mieliśmy problemów z przerywaniem połączeń lub zanikającym sygnałem (chyba że zależało to od otaczającej nas infrastruktury). Zabrakło tu za to modułu NFC, który służy do przeprowadzania transakcji zbliżeniowych, które w naszym kraju nie są zbyt popularne.
HTC Rhyme, tak jak wszystkie smartfony z systemem Android, został wyposażony w standardowy port kart SIM. Cieszy nas fakt, że Google nie stara się na siłę popularyzować nowych i nic nie wnoszących rozwiązań.
Procesor i RAM
HTC Rhyme ma jednordzeniowy procesor Qualcomm MSM8255 taktowany zegarem 1GHz. Jest to jednostka idealnie wpasowana do ceny urządzenia. Zastosowany procesor graficzny to Adreno 205, który będzie dobrze współgrał z tym procesorem.
Oprócz tego znajdziemy tu 768MB pamięci RAM. Jest to ilość wystarczająca do wszystkich operacji, nawet tak skomplikowanych jak odtwarzanie materiału HD oraz granie. Telefon z całą pewnością nie zapcha się od nadmiaru włączonych aplikacji.
Testy wydajności


HTC Rhyme w testach wydajnościach wypada gorzej niż inne telefony komórkowe wyposażone w procesor Qualcomm MSM8255. Wynika to ze słabości oprogramowania, to dosyć częsty problem wśród komórek HTC.
Test akumulatora

HTC Rhyme zaprezentował się tu stosunkowo dobrze. W naszym wymagającym teście wytrzymał aż 4,5 godziny, co jest wynikiem bardzo dobrym. Najlepsze telefony wytrzymują tu 10 godzin, a większość wyłącza się po niecałych czterech godzinach.
Wnioski
HTC Rhyme to dobry telefon, który jednak znacząco się nie wyróżnia wśród innych konstrukcji. Jest to standardowy telefon ze średniej półki. Znajdziemy tu ekran o przekątnej 3,7" i jednordzeniowy procesor. Jednak na razie jest to pozycja nieopłacalna, gdyż kosztuje ponad 2000 zł. Gdy niebawem jego cena spadnie do poziomu 1000 zł, stanie się bardzo ciekawą propozycją nie tylko dla płci przeciwnej.