HTC Sensation

Zalety:

  • Wysoka wydajność
  • Jakość wykonania

Wady:

  • Wysoka cena

HTC Sensation to jeden z najlepszych smartfonów dostępnych obecnie na rynku. Dzięki 768MB RAMu i dwurdzeniowemu procesorowi jest on bardzo wydajny. Z kolei zastosowanie interfejsu HTC Sense sprawia, że jego obsługa będzie banalnie prosta. Sprawdzamy, czy w praktyce telefon ten zaprezentuje się tak dobrze jak twierdzi producent.

Obudowa

HTC Sensation ma obudowę wykonaną z wielu różnych materiałów. Jego tylna klapka została wykonana w połowie z metalu, a w połowie z plastiku pokrytego gumą. Dzięki temu telefon charakteryzuje się większą wytrzymałością niż konstrukcje z obudową zrobioną tylko z plastiku. Żałujemy, że producent nie pokrył tej części smartfona w całości gumą, lecz dzięki temu uzyskano bardzo ładny efekt wizualny. Cóż, w końcu nie można mieć wszystkiego. Jeszcze nikomu nie udało się stworzyć urządzenia charakteryzującego się zarazem wyglądem i wytrzymałością.

Przód smartfona w całości pokryto wytrzymałym szkłem Gorilla Glass, które bardzo dobrze ochroni telefon m.in. przed porysowaniem. Jest to obecnie najlepszy materiał tego typu dostępny na rynku.

Ekran

HTC Sensation został wyposażony w ekran LCD typu Super LCD o przekątnej 4,3" i rozdzielczości 540x960. Są to parametry budzące uznanie i naszym zdaniem lepszymi ekranami są tylko Super AMOLEDy. Kolory na nim charakteryzują się odpowiednim nasyceniem i nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń. HTC Sensation potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co jest standardem wśród urządzeń z wyższej półki cenowej.

HTC Sensation spisuje się całkiem dobrze podczas korzystania z niego w świetle słonecznym, jednak mimo to daleko mu do ideału. Oznacza to, że podczas słonecznej pogody odczytamy treść zawartą na ekranie smartfona, ale nie będzie to należało do najwygodniejszych czynności. Jedynymi panelami, które bardzo dobrze radzą sobie z takimi warunkami są różnego rodzaju AMOLEDy oraz N.O.V.A.

HTC Sensation prezentuje się dobrze, jeśli chodzi o multitouch. Smartfon poprawnie wykrywa nawet cztery palce, co jest liczbą w zupełności wystarczającą w grach oraz codziennym użytkowaniu. Ekran jest też bardzo czuły, dzięki czemu jego obsługa jest po prostu przyjemna i nie sprawia jakichkolwiek problemów.

Interfejs i system

System zainstalowany na HTC Sensation to Android 2.3.4 Gingerbread wyposażony w dodatkową nakładkę HTC Sense w wersji 3.0. Połączenie to wypada całkiem nieźle, jednak ma kilka wad, z których największą jest odbieranie połączenia. By to zrobić, należy przeciągnąć słuchawkę do pierścienia znajdującego się w dolnej części ekranu. Zajmuje to bardzo dużo czasu, przez co kilka razy zdarzyło mi się nie odebrać połączenia na czas.

HTC Sensation daje nam do dyspozycji 7 pulpitów ekranowych, na których znajdują się widżety. Są one ładne i użyteczne, a wśród nich znajdziemy między innymi zegar ekranowy, aplikację Friends Stream oraz prognozę pogody.

Multimedia i GPS

HTC Sensation na tym polu wypada wystarczająco dobrze. Zdjęcia zrobione nim są całkiem ładne, choć musimy przyznać, że nie dorównują tu tym wykonanym za pomocą Samsunga Galaxy S2.

HTC Sensation
HTC Sensation

Dobrze zaprezentował się też GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Nie sprawia on jakichkolwiek problemów i ze względu na możliwość sterowania głosem jest bardzo wygodny. Więcej informacji na temat Google Maps znajdziecie w jego opisie na portalu Android Life.

Porty

Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i MHL oraz slot na karty microSD. Port MHL na pierwszy rzut oka wygląda jak microUSB, jednak ma też funkcjonalność typową dla HDMI, dzięki czemu będziemy mogli za jego pomocą jednocześnie przesyłać obraz do telewizora oraz ładować telefon.

Procesor i RAM

HTC Sensation został wyposażony w procesor Qualcomm MSM8260 taktowany zegarem 1.2 GHz. Jest to jednostka bardzo wydajna, która powinna wystarczyć absolutnie każdemu. Z kolei zastosowany GPU to Adreno 220, który wystarczy do wszystkich najnowszych gier, takich jak Asphalt 5 czy N.O.V.A. 2.

Oprócz tego znajdziemy tu 768MB pamięci RAM, dzięki czemu telefon powinien poradzić sobie nawet z wieloma aplikacjami uruchomionymi w tle na raz. Co prawda jest to mniej od 1GB w Galaxy S2, jednak i tak nie mamy na co narzekać.

Testy wydajności

HTC Sensation
HTC Sensation

HTC Sensation w testach wypada dobrze, jednak mimo to nie dorównuje swojemu głównemu rywalowi, czyli Samsungowi Galaxy S2. Ustępuje również tańszemu LG Swift 3D i prezentuje poziom porównywalny z HTC Evo 3D.

Testy baterii

HTC Sensation

W naszym teście akumulatora HTC Sensation wypada zupełnie przeciętnie. Nie spodziewaliśmy się jednak niczego innego, gdyż jest to niezwykle wydajny smartfon. Przy wysokim obciążeniu zastosowany akumulator rozładuje się w trzy godziny i dwadzieścia minut.

Komentarz redakcji

HTC Sensation to bardzo dobry smartfon, którego jednak nie możemy z czystym sumiiem polecić. Zrobilibyśmy to, gdyby na rynku nie było Samsunga Galaxy S2, który testowaną dziś konstrukcję bije pod każdym względem. Ma lepszy ekran, jest cieńszy i charakteryzuje się wyższą wydajnością. Jednak jeśli możecie tanio kupić Sensation w swoim planie abonamentowym, zachęcamy do tego. Jest to jedna z najlepszych konstrukcji dostępnych na rynku.