HTC Sensation XE

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Wydajność
  • Aparat fotograficzny

Wady:

  • Cena

HTC Sensation XE to jeden z najnowszych telefonów tajwańskiej firmy. Charakteryzuje się on zastosowaniem dwurdzeniowego procesora Qualcomm MSM8260 o zegarze 1,5GHz oraz systemu Android 2.3 Gingerbread. Oprócz tego producent postanowił dodać do niego słuchawki Beats Audio, które mają uczynić HTC Sensation XE smartfonem muzycznym.

Budowa

HTC Sensation XE cechuje się bardzo dobrą jakością wykonania. Tylna klapka smartfona została wykonana z plastiku pokrytego gumą oraz metalu. Oznacza to, że telefon ten powinien być bardziej wytrzymały od innych konstrukcji, zwłaszcza wyposażonych w plastikowe obudowy.

Nie mamy zastrzeżeń również do ochrony ekranu smartfona. Został on pokryty szkłem hartowanym, dzięki czemu nie porysuje się zbyt łatwo, nawet jeśli będziemy go nosić luzem w kieszeni, razem z kluczami. Szkło te to oryginalne Corning Gorilla Glass - najlepszy tego typu materiał na rynku.

Ekran

HTC Sensation XE został wyposażony w ekran LCD o przekątnej 4,3" i rozdzielczości 540x960. Telefon jest zatem konstrukcją dużą i większość osób będzie miała problemy z obsłużeniem go jedną ręką. Mimo wszystko ekran takiej wielkości nie jest jeszcze niczym złym, w przeciwieństwie do przesadzonych wyświetlaczy o rozmiarach 4,7", które znajdziemy w telefonach HTC Titan oraz HTC Sensation XL.

Wyświetlane przez telefon kolory charakteryzują się dobrym nasyceniem, więc nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń. HTC Sensation XE wyświetla aż 16 milionów barw, co jest standardem wśród urządzeń ze średniej i wyższej półki cenowej.

HTC Sensation XE nie jest najlepszą konstrukcją podczas używania go w świetle słonecznym. Co prawda będzie się dało go używać i odczytamy zamieszczone na nim treści, jednak nie będzie to tak komfortowe jak w przypadku ekranów Super AMOLED Plus, który znajdziemy w Samsungu Galaxy S2 lub NOVA, który zastosowano w konstrukcjach takich jak LG Black czy LG Optimus 2X.

HTC Sensation XE można obsługiwać maksymalnie za pomocą czterech palców. Jest to liczba jak najbardziej wystarczająca, gdyż zazwyczaj do korzystania z telefonu, nawet jeśli korzystamy z gestów, używa się dwóch palców.

Interfejs i system

HTC Sensation XE został wyposażony w system Android 2.3 Gingerbread. Oznacza to, że producent zadbał o aktualność oprogramowania swojego telefonu. Jest to nowa konstrukcja, więc podejrzewamy, że otrzyma ona aktualizację do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich.

Multimedia i GPS

HTC Sensation XE cechuje się naprawdę dobrą jakością wykonanych nim zdjęć oraz filmów. Musimy przyznać, że ustępuje tu nawet kompaktowym aparatom fotograficznym, jest to jednak standard w przypadku smartfonów z każdej półki cenowej. Wbudowana lampa błyskowa pozwala robić zdjęcia nawet w warunkach kiepskiego oświetlenia. Nie zabrakło tu też AutoFocusa, który automatycznie dostosowuje ostrość zdjęcia do wybranej przez nas sceny.

HTC Sensation XE
HTC Sensation XE

HTC Sensation XE wyposażono w standardowy Androidowy odtwarzacz multimediów. Co prawda jego design jest bardzo prosty, ale mimo to jest też funkcjonalny. Jego zaletą jest też to, że pliki możemy wrzucać z komputera na komórkę za pomocą metody "przeciągnij i upuść" oraz że będziemy w stanie to zrobić na każdym systemie operacyjnym. W przypadku iPhone’a, Blackberry oraz telefonów z Windows Phone 7 nie mamy takiej możliwości.

Dobrze zaprezentował się też GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Nie sprawia on jakichkolwiek problemów i ze względu na możliwość sterowania głosem jest bardzo wygodny. Więcej informacji na temat Google Maps znajdziecie w jego opisie.

Standardy łączności

HTC Sensation XE wyposażono w gniazdo słuchawkowe 3,5 mm miniJack, które pozwoli nam słuchać muzyki za pomocą większości standardowych słuchawek. Nie zabrakło tu też portu microUSB, dzięki któremu możemy podłączyć komórkę do komputera lub ją naładować. Niestety nie jest ono w standardzie On-The-Go, więc nie podłączymy do telefonu myszki czy pendrive’a. Port USB pełni tu też funkcję portu HDMI, dzięki któremu podłączymy smartfon do telewizora i będzie on pełnił funkcję odtwarzacza multimediów lub konsoli do gier. Połączenie tych dwóch portów jest nazywane MHL.

Jeśli chodzi o łączność, nie mamy niemal nic do zarzucenia - WiFi, Bluetooth, GPS, 3G są i działają bardzo dobrze. Nie mieliśmy problemów z przerywaniem połączeń lub zanikającym sygnałem (chyba że zależało to od otaczającej nas infrastruktury). Zabrakło tu za to modułu NFC, który służy do przeprowadzania transakcji zbliżeniowych.

HTC Sensation XE, tak jak wszystkie smartfony z systemem Android, został wyposażony w standardowy port kart SIM. Cieszy nas fakt, że Google nie stara się na siłę popularyzować nowych i nic nie wnoszących rozwiązań.

Procesor i RAM

HTC Sensation XE został wyposażony w procesor Qualcomm MSM8260 taktowany zegarem 1.5 GHz. Jest to jednostka bardzo wydajna, która powinna wystarczyć absolutnie każdemu. Z kolei zastosowany GPU to Adreno 220, który wystarczy do wszystkich najnowszych gier, takich jak Asphalt 5 czy N.O.V.A. 2.

Oprócz tego znajdziemy tu 768MB pamięci RAM, dzięki czemu telefon powinien poradzić sobie nawet z wieloma aplikacjami uruchomionymi w tle na raz. Co prawda jest to mniej od 1GB w Samsungu Galaxy S2, jednak i tak nie mamy na co narzekać.

Testy wydajności

HTC Sensation XE
HTC Sensation XE

HTC Sensation XE w testach wydajności wypada wyjątkowo dobrze. Ulega tylko i wyłącznie Samsungowi Galaxy S2, ale pokonuje takie konstrukcje jak HTC Sensation, LG Swift 3D oraz LG Optimus 2X

Test akumulatora

HTC Sensation XE

HTC Sensation XE nie różni się tu od żadnego smartfona wyposażonego w duży ekran oraz wydajny dwurdzeniowy procesor - długi czas pracy na baterii nie jest jego domeną, co możemy zobaczyć na powyższym wykresie.

Wnioski

HTC Sensation XE, który może rywalizować z najlepszymi konstrukcjami takimi jak HTC Sensation, LG Optimus 2X oraz Samsung Galaxy S2. Na korzyść dwóch ostatnich telefonów przemawia bardzo dobry ekran, lepszy od zwykłego LCD. Jest to najważniejszy element smartfona, dlatego radzimy kupić jedną z wymienionych przez nas konstrukcji. Chyba że jesteście fanami HTC, wówczas nie będziecie zawiedzeni jego genialną jakością wykonania, interfejsem HTC Sense oraz wysoką wydajnością, która jeszcze przez długi czas pozwoli cieszyć płynnością we wszystkich zastosowaniach, nawet tak wymagających jak gry czy odtwarzanie materiału HD.