HTC Sensation XL

HTC Sensation XL to największy smartfon z systemem Android na rynku. Został on wyposażony w jednordzeniowy procesor taktowany zegarem 1,5GHZ, 768MB pamięci RAM oraz ogromny ekran o przekątnej 4,7". Sprawdzamy czy warto kupić HTC Sensation XL i czy jest to dobra alternatywa dla takich konstrukcji jak Samsung Galaxy S2 oraz HTC Sensation.

Obudowa

HTC Sensation XL to konstrukcja bardzo dobrze wykonana. Tylna część obudowy została wykonana w 80% z aluminium i 20% z plastiku. Dzięki temu charakteryzuje się on większą wytrzymałością niż konstrukcje wyposażone w obudowę wykonaną w całości z plastiku.

Przód smartfona w całości pokryto wytrzymałym szkłem Gorilla Glass, które bardzo dobrze ochroni telefon m.in. przed porysowaniem. Jest to obecnie najlepszy materiał tego typu dostępny na rynku.

Zobacz również:

  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie

Ekran

HTC Sensation XL został wyposażony w ekran LCD typu Super LCD o przekątnej 4,7" i rozdzielczości 480x800. Naszym zastosowany tu ekran jest za duży i wygodne używanie go jest po prostu niemożliwe. Zastrzeżenia mamy również do rozdzielczości, która byłaby odpowiednia w smartfonie z ekranem o przekątnej 4". Tutaj jest już za niska i co najmniej dziwne jest to, że producent nie zdecydował się na poprawienie tego parametru ekranu.

Za to wyświetlane kolory charakteryzują się odpowiednim nasyceniem i nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń. HTC Sensation XL potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co jest standardem wśród urządzeń z wyższej półki cenowej.

HTC Sensation XL spisuje się całkiem dobrze podczas korzystania z niego w świetle słonecznym, jednak mimo to daleko mu do ideału. Oznacza to, że podczas słonecznej pogody odczytamy treść zawartą na ekranie smartfona, ale nie będzie to należało do najwygodniejszych czynności. Jedynymi panelami, które bardzo dobrze radzą sobie z takimi warunkami są różnego rodzaju AMOLEDy oraz N.O.V.A.

HTC Sensation XL prezentuje się dobrze, jeśli chodzi o multitouch. Smartfon poprawnie wykrywa nawet cztery palce, co jest liczbą w zupełności wystarczającą w grach oraz codziennym użytkowaniu. Ekran jest też bardzo czuły, dzięki czemu jego obsługa jest po prostu przyjemna i nie sprawia jakichkolwiek problemów.

Interfejs i system

HTC Sensation XL został wyposażony w system Android 2.3 Gingerbread. Oznacza to, że producent zadbał o aktualność oprogramowania swojego telefonu. Jest to nowa konstrukcja, więc podejrzewamy, że otrzyma ona aktualizację do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich.

Multimedia i GPS

HTC Sensation XL robi bardzo dobre zdjęcia i filmy. Zawdzięcza to nie tylko aparatowi o rozdzielczości matrycy 8MPx, ale też zastosowaniu lampy błyskowej i AutoFocusa, który odpowiada za automatyczne dostosowanie ostrości do danej sceny.

HTC Sensation XL
HTC Sensation XL

HTC Sensation XL wyposażono w odtwarzacz multimediów stosowany między innymi w smartfonie HTC Sensation XE. Cechuje się on odmiennym od zwykłego, acz bardzo ładnym, wyglądem oraz wsparciem technologii Beats Audio. Bez problemu można na nim odtwarzać muzykę zarówno z poziomu aplikacji, jak też z widżetu, który możemy umieścić na dowolnym z pulpitów telefonu. Jego zaletą jest też to, że pliki możemy wrzucać z komputera na komórkę za pomocą metody "przeciągnij i upuść" oraz że będziemy w stanie to zrobić na każdym systemie operacyjnym. W przypadku iPhone’a, Blackberry oraz telefonów z Windows Phone 7 nie mamy takiej możliwości.

Dobrze zaprezentował się też GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Nie sprawia on jakichkolwiek problemów i ze względu na możliwość sterowania głosem jest bardzo wygodny. Więcej informacji na temat Google Maps znajdziecie w jego opisie.

Standardy łączności

HTC Sensation XL wyposażono w gniazdo słuchawkowe 3,5 mm miniJack, które pozwoli nam słuchać muzyki za pomocą większości standardowych słuchawek. Nie zabrakło tu też portu microUSB, dzięki któremu możemy podłączyć komórkę do komputera lub ją naładować. Niestety nie jest ono w standardzie On-The-Go, więc nie podłączymy do telefonu myszki czy pendrive’a. Zabrakło tu portu MHL lub HDMI, który odpowiada za przesyłanie obrazu z telefonu do telewizora lub monitora.

Jeśli chodzi o łączność, nie mamy niemal nic do zarzucenia - WiFi, Bluetooth, GPS, 3G są i działają bardzo dobrze. Nie mieliśmy problemów z przerywaniem połączeń lub zanikającym sygnałem (chyba że zależało to od otaczającej nas infrastruktury). Zabrakło tu za to modułu NFC, który służy do przeprowadzania transakcji zbliżeniowych.

HTC Sensation XL, tak jak wszystkie smartfony z systemem Android, został wyposażony w standardowy port kart SIM. Cieszy nas fakt, że Google nie stara się na siłę popularyzować nowych i nic nie wnoszących rozwiązań.

Procesor i RAM

HTC Sensation XL został wyposażony w procesor Qualcomm MSM8255T taktowany zegarem 1.5 GHz. Jest to jednostka jednordzeniowa, ale z całą pewnością wystarczy dosłownie każdemu. Wystarczy do oglądania filmów HD oraz grania w najnowsze gry.

Oprócz tego znajdziemy tu 768MB pamięci RAM, dzięki czemu telefon powinien poradzić sobie nawet z wieloma aplikacjami uruchomionymi w tle na raz. Co prawda w innych smartfonach z Androidem znajdziemy nawet 1GB pamięci, ale zastosowana tu ilość też będzie w zupełności wystarczająca.

Testy wydajności

HTC Sensation XL
HTC Sensation XL

HTC Sensation XL w testach wydajności wypada wyjątkowo dobrze. Ulega jednak konstrukcjom dwurdzeniowym takim jak Samsung Galaxy S2, HTC Sensation czy LG Optmius 2X.

Test akumulatora

HTC Sensation XL

HTC Sensation XL ze względu na bardzo duży ekran bez zasilania sieciowego wytrzyma niecałe 3,5 godziny. Oczywiście mówimy tu o czasie pracy w naszym wymagającym teście polegającym na przeglądaniu WiFi i zmienianiu stron co 20 sekund.

Wnioski

HTC Sensation XL to bardzo ciekawy smartfon, jednak nie polecamy go większości osób. Co prawda charakteryzuje się on wysoką wydajnością oraz bardzo dobrą jakością wykonania, jednak jest wyposażony w zbyt duży ekran, przez co nie jest możliwe jego wygodne używanie. Polecamy tylko osobom, które chcą mieć funkcjonalność smartfona i tabletu w jednym urządzeniu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: