HTC Titan

HTC Titan to obecnie jeden z największych smartfonów na rynku. Charakteryzuje się on ekranem o przekątnej 4,7" i rozmiarowo jest zbliżony do najmniejszych tabletów dostępnych na rynku. Oprócz tego HTC Titan wyposażony w jednordzeniowy procesor Qualcomm 8255T o taktowaniu 1,5GHz oraz 512MB RAM. Sprawdzamy, czy jest to tytan nie tylko w specyfikacji, ale też codziennym użytkowaniu.

Obudowa

HTC Titan to konstrukcja przypominające inne produkty tajwańskiego producenta wyposażone w system Windows Phone 7. Jego tylna klapka została wykonana z grubej warstwy mocnego plastiku. Co prawda nie mamy tu do czynienia z metalem lub gumowym pokryciem, jednak mimo to telefon sprawia wrażenie niezwykle mocnego. Zaletą testowanego przez nas smartfona jest jednoczęściowa pokrywa akumulatora, którą można bardzo łatwo zdjąć. Zakrywa ona nie tylko tył telefonu, ale też jego boki. Dzięki temu smartfon jest chroniony lepiej niż zwykle. Typowa tylna pokrywa może odpaść wskutek upadku telefonu, tutaj ta sytuacja nie będzie mieć miejsca.

Przód smartfona w całości pokryto wytrzymałym szkłem Gorilla Glass, które bardzo dobrze ochroni telefon m.in. przed porysowaniem. Jest to obecnie najlepszy materiał tego typu dostępny na rynku.

Ekran

HTC Titan został wyposażony w ekran LCD typu Super LCD o przekątnej 4,7" i rozdzielczości 480x800. Naszym zdaniem zastosowany tu ekran jest za duży i wygodne używanie go jest po prostu niemożliwe. Zastrzeżenia mamy również do rozdzielczości, która byłaby odpowiednia w smartfonie z ekranem o przekątnej 4". Tutaj jest już za niska i co najmniej dziwne jest to, że producent nie zdecydował się na poprawienie tego parametru ekranu.

Za to wyświetlane kolory charakteryzują się odpowiednim nasyceniem i nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń. HTC Titan potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co jest standardem wśród urządzeń z wyższej półki cenowej.

HTC Titan spisuje się całkiem dobrze podczas korzystania z niego w świetle słonecznym, jednak mimo to daleko mu do ideału. Oznacza to, że podczas słonecznej pogody odczytamy treść zawartą na ekranie smartfona, ale nie będzie to należało do najwygodniejszych czynności. Jedynymi panelami, które bardzo dobrze radzą sobie z takimi warunkami są różnego rodzaju AMOLEDy oraz N.O.V.A.

HTC Titan prezentuje się dobrze, jeśli chodzi o multitouch. Smartfon poprawnie wykrywa nawet cztery palce, co jest liczbą w zupełności wystarczającą w grach oraz codziennym użytkowaniu. Ekran jest też bardzo czuły, dzięki czemu jego obsługa jest po prostu przyjemna i nie sprawia jakichkolwiek problemów.

Interfejs i system

System zainstalowany na HTC Titan to Windows Phone 7.5 Mango. Charakteryzuje się on wyjątkowo ładnym i prostym interfejsem złożonym z kwadratowych płytek, które pełnią funkcję ikon. Ze względu na minimalizm systemu niemożliwe jest tu zastosowanie dodatkowych nakładek, takich jak HTC Sense dostępnych na smartfonach z systemem Android.

Multimedia i GPS

HTC Titan
HTC Titan

HTC Titan pod względem wykonywanych zdjęć wypada bardzo dobrze. Wykonane nim fotografie są odpowiednio ładne i szczegółowe. Tak jak w przypadku innych telefonów, także i tu najlepiej wyglądają one, jeśli nasz kadr jest odpowiednio oświetlony.

Dobrze zaprezentował się też GPS, który jest odpowiednio dokładny i bez problemu wynajduje naszą lokalizacje. Niestety z telefonem nie otrzymaliśmy darmowych map GPS i będziemy musieli je dokupić we własnym zakresie. A szkoda, bo telefon dzięki swojemu ogromnemu ekranowi idealnie nadaje się na miano pełnoprawnej nawigacji.

Porty

Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i microUSB. Żałujemy, że nie zastosowano tu portu HDMI, który mógłby zmienić nasz telefon w odtwarzacz multimedialny lub konsolę do gier. Nie znalazł się tu też slot na karty microSD. Możliwości jego użycia system Windows Phone 7 po prostu nie ma.

Procesor i RAM

HTC Titan został wyposażony w procesor Qualcomm MSM8255T taktowany zegarem 1.5 GHz. Jest to jednostka jednordzeniowa, ale z całą pewnością wystarczy dosłownie każdemu. Wystarczy do oglądania filmów HD oraz grania w najnowsze gry.

Oprócz tego znajdziemy tu 512MB pamięci RAM, dzięki czemu telefon powinien poradzić sobie nawet z wieloma aplikacjami uruchomionymi w tle na raz. Co prawda w smartfonach z Androidem znajdziemy nawet 1GB pamięci, ale musimy pamiętać o tym, że system Microsoftu ma o wiele mniejszy apetyt na zasoby. Zastosowanie takiej ilości pamięci byłoby zbędne.

Testy wydajności

HTC Titan
HTC Titan

HTC Titan w testach bije inne smartfony wyposażone w system Windows Phone 7. Ze względu na brak odpowiedniego oprogramowania testującego nie mieliśmy możliwości porównania telefonu ze smartfonami wyposażonymi w system Android.

Testy baterii

HTC Titan

W naszym teście akumulatora HTC Titan wypada naprawdę słabo. Z powodu zastosowanie mocnego procesora i ogromnego ekranu konieczne będzie ładowanie go codziennie. Zdarzyło się mi, że komórka wyłączyła się po 5 godzinach typowego używania. Co prawda korzystałem przez cały czas z internetu, ale mimo wszystko tak krótki czas pracy na baterii jest nieporozumieniem.

Komentarz redakcji

HTC Titan to jedno z najciekawszych urządzeń znajdujących się na rynku. Charakteryzuje się ono mocnymi podzespołami, dobrym aparatem oraz ogromnym ekranem. Z tego powodu nie polecamy go osobom szukającym smartfona - tutaj sprawdzą się urządzenia wyposażone w ekran o maksymalnej przekątnej 4-4,3". HTC Titan przeznaczony jest dla osób, które nie mogą mieć tabletu, a zamiast tego poszukują dużej komórki, która zastąpi im większe urządzenie. Najnowszy telefon tajwańskiego producenta spodoba się też osobom, które używają komórki jako GPSa. Duży ekran Titana idealnie nadaje się do tej funkcji. Jeśli szukasz telefonu porównywalnego z iPhone 4, Samsung Galaxy S2 czy LG Swift 3D, ale masz dość Androida i iOSa jest to telefon właśnie dla Ciebie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: