Hannspree SJ42DMBB

Hannspree SJ42DMBB jest nowym odbiornikiem LCD zbudowanym w tradycyjnym stylu. Producent nie poddał się modzie dlatego może zaoferować aż czterdziestodwucalowy telewizor w standardzie FullHD po bardzo umiarkowanej cenie.

Funkcjonalność

Na liście dostępnych wejść mamy tuner TV, AV, dwa gniazdka SCART, komputerowe oraz trzy wejścia HDMI. Jest USB, ale przeznaczone do serwisowania. Brakuje dostępu do Ethernetu. Samodzielnie telewizor nie obsługuje żadnych plików. Taki minimalistyczny zestaw nie jest pozbawiony sensu kiedy odbiornik współpracuje z lepiej wyposażonym odtwarzaczem. W typowych instalacjach domowych wiele funkcji się niepotrzebnie powtarza. Pod tym względem kupujący SJ42DMBB ma pełną jasność.

Tunery TV

W odbiorniku zamontowano hybrydowy tuner, umożliwiający odbiór telewizji analogowej i cyfrowej, kodowanej w systemie MPEG-4, jaki będzie obowiązywał w Polsce. Podczas testów telewizor sprawnie rozpoznał wszystkie dostępne kanały cyfrowe i analogowe.

Obraz i dźwięk

W Hannspree SJ42DMBB możliwości regulowania parametrów obrazu są ograniczone. Do dyspozycji użytkownika jest pięć predefiniowanych profili: standardowy, żywy (z bardzo wzmocnionym kontrastem i oziębionymi barwami), filmowy (najlepiej przygotowany), ekologiczny oraz osobisty. Temperaturę kolorów można regulować tylko bardzo zgrubnie (zimny, normalny lub ciepły). Ten wybór uzupełniony o jasność, kontrast i kolor praktycznie wyczerpują możliwość sterowania obrazem. O wiele bardziej skomplikowana jest zakładka poświęcona regulacji dźwięku.

Kolory

W testach okazało się, że we wszystkich trybach telewizor oferuje obraz z niedoborem zielonego koloru. Jednak jego zwiększanie nie daje zadowalających efektów, podobnie jak osłabianie czerwieni i niebieskiego. Dlatego proponujemy ograniczyć się tylko do regulacji sprowadzającej się do wykorzystania w menu funkcji oziębiania barw.

Kontrast

Jak zwykle w naszych testach zmierzona wartość kontrastu okazała się o wiele mniejsza od podawanej przez producenta. Współczynnik kontrastu statycznego, który miał wynosić 4000:1, w pomiarach był na poziomie 520:1 w bardziej dynamicznych i niewiele ponad 300:1 w cieplejszych trybach. Taka wartość realnego kontrastu to niezły wynik, nie obniżenia komfortu oglądania a tym bardziej nie powoduje zlewania się podobnych kolorów w jedną plamę.

Równomierność podświetlania matrycy

To mocna strona odbiornika Hannspree. Pomaga w tym wykorzystanie do podświetlenia lamp jarzeniowych. Jednorodność wynosi 91 procent i mogłaby być większa gdyby nie wyraźnie ciemniejsza lewa strona ekranu.

Jasność

Podobnie jak współczynnik kontrastu także i zmierzona jasność była mniejsza od podanych w specyfikacji 450 cd/m2. W zimnych trybach osiągnęliśmy połowę tej wartości, w filmowych jeszcze mniej, bo tylko 170 jednostek. To nie jest żadna klęska ani nawet najgorszy wynik w teście. Wzrok się bez problemu adaptuje do takiej jasności. Chcąc mieć obraz dobrej jakości, należy nie tylko włączyć opcję jego ocieplania, ale też nie przesadzać z jasnością.

Kąt widzenia

Atutem ekranu są szerokie kąty widzenia, który oferuje aż 176 stopni w pionie i poziomie.

Czas reakcji

Czas reakcji matrycy nie jest rewelacyjny. 6,5 milisekundy pasuje do tradycyjnej częstotliwości odświeżania na poziomie 50 Hz. Mimo to zjawisko smużenia pojawiało się sporadycznie tylko w bardzo dynamicznych scenach.

Dźwięk

W grubej obudowie odbiornika powinno się znaleźć miejsce na większe, lepsze głośniki. Niestety dwa głośniki stereo o mocy 10 W każdy nie oferuje najlepszego brzmienia. Średnie i niższe tony są odtwarzane przeciętnie, a basy zdecydowanie za słabo.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: