Haus&Luft HL-OP-20

Pięciostopniowa filtracja powietrza, jonizacja i bardzo cichy tryb pracy. Haus&Luft HL-OP-20 to urządzenie, które może obsłużyć pomieszczenia do 50 m².

 • Funkcja: oczyszczacz, jonizator
 • Maksymalna powierzchnia działania: 50 m²
 • Wydajność: 481 m³/h
 • Filtry: Wewnętrzny, wstępny, węglowy, HEPA H13, lampa UV
 • Rozmiar: 68 x 44 x 25 cm
 • Waga: 12 kg

Oczyszczacz powietrza Haus&Luft HL-OP-20 to urządzenie, które sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i w niewielkich biurach - może obsługiwać powierzchnię do 50 m² z mocą 70 W. Urządzenie zostało wyposażone w technologię OxyFrisch, która zapewnia skuteczne oczyszczenie powietrza (99,98%) z maksymalnym przepływem (CADR) do 481 m³/h.

Skuteczność czyszczenia

Za jakość oczyszczanego powietrza odpowiada 5-stopniowy system filtracji, który składa się z:

 • Filtra wewnętrznego (wymiennego) 3-warstwowego,
 • Filtra wstępnego odpowiedzialnego za pierwszy etap procesu oczyszczania powietrza z kurzu i alergenów, włosów i sierści zwierząt,
 • Filtra z węglem aktywnym, który eliminuje formaldehyd, benzen, szkodliwe gazy oraz zapachy,
 • Filtra HEPA13 umożliwiającego zasadniczą filtrację z kurzu, pyłków, alergenów, zarodników grzybów oraz dymu,
 • Lampy UV, która pozwala na biologiczne oczyszczanie powietrza, eliminację bakterii, wirusów oraz mikroorganizmów.

Nie zabrakło także jonizatora, który generuje jony ujemne, równoważąc niekorzystne dla samopoczucia jony dodatnie, emitowane przez obiekty elektryczne (TV, komputer).

Zobacz również:

 • Recenzja: Philips AC1214/10
 • Tani oczyszczacz powietrza - promocje i wyprzedaże wrzesień 2021

Żywotność zintegrowanego filtra szacowana jest na ok. 9 miesięcy, natomiast lampa UV oczyszczacza powinna być wymieniana co dwa lata.

Funkcje

Oczyszczacz powietrza Haus&Luft HL-OP-20 został wyposażony w 4 tryby prędkości, umożliwiające regulację pracy wentylatora: Low, Med, High i Turbo; wybrana prędkość oczyszczania widoczna jest na wskaźniku prędkości umieszczonym na wyświetlaczu. Możemy także uruchomić tryb Auto - w zależności od stanu powietrza w danej chwili urządzenie będzie automatycznie dobierało najbardziej optymalną prędkość filtrowania - oraz funkcję Sleep, która pozwala wyciszyć pracę urządzenia do minimalnego poziomu (29 dB) oraz wygasić panel sterowania (wszystkie diody i iluminacje zostają wygaszone). Oprócz tego, urządzenie posiada Timer, dzięki któremu możliwe jest zaprogramowanie czasu pracy urządzenia na dwie, cztery lub osiem godzin - po danym czasie oczyszczacz wyłączy się samoczynnie.

Haus&Luft HL-OP-20

Na panelu urządzenia znajdziemy wskaźnik wymiany filtra węglowego i filtra HEPA13 oraz wskaźnik jakości powietrza w otoczeniu – w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza w otoczeniu, urządzenie emituje poświatę w adekwatnym kolorze - czerwony oznacza, że powietrze jest mocno zanieczyszczone, kolor niebieski pojawia się, gdy powietrze jest maksymalnie oczyszczone.

Dodatkowo, istnieje możliwość zablokowania panelu sterującego, aby chronić urządzenie przed przypadkowym wyłączeniem lub zmianą parametrów.

W zestawie znajdziemy pilota, którym możemy obsługiwać oczyszczacz z większej odległości.

Wygląd zewnętrzny

Obudowa oczyszczacza Haus&Luft HL-OP-20 została wykonana z połyskliwego, mocnego plastiku. Ciekawie prezentuje się część panelu sterowania, która jednocześnie służy jako uchwyt umożliwiający przenoszenia urządzenia. Mimo że sprzęt należy raczej do tych mniejszych (68 x 44 x 25), to należy zaznaczyć, że jest dosyć ciężki - waży ok. 12 kg. Z pewnością udogodnieniem byłyby tu dodatkowe kółka w podstawie.

Pomiary

Podczas testów nie napotkaliśmy żadnych problemów jeśli chodzi o pracę urządzenia. Sprawdziliśmy przede wszystkim przybliżony czas redukcji zanieczyszczeń do bezpiecznego poziomu (przy prędkości wentylatora ustawionej na Turbo). Aby to zweryfikować musieliśmy doprowadzić do "sztucznego" zanieczyszczenia pomieszczenia, używając aerozolu zapachowego oraz dymu z kadzidła.

W pierwszym przypadku, po rozpyleniu aerozolu zapachowego, miernik* sygnalizował, że poziom PM2.5 wzrósł do ok. 76 µg/m³ (na urządzeniu wskaźnik zmienił się na czerwony). Urządzenie pracowało (z maksymalną prędkością wentylatora) ok. 15 min. do osiągnięcia 10 µg/m³.

Po rozprowadzeniu w pomieszczeniu dymu z kadzidła poziom PM2.5 (na mierniku*) wzrósł do ok. 100 µg/m³. W tym czasie uruchomiliśmy oczyszczacz, wybierając prędkość wentylatora ustawioną na najwyższą. Czas, jaki upłynął do osiągnięcia bezpiecznego poziomu PM2.5 (ok. 15 µg/m³) to ok. 25 min.

Sprawdziliśmy również, ile prądu zużywa urządzenie działając z maksymalną i minimalną mocą. Pracując z prędkością wentylatora w trybie Turbo odnotowaliśmy wynik ok. 60 W; ustawioną na tryb Low - ok. 10 W.

Jeśli chodzi o głośność - maksymalny poziom hałasu jaki odnotowaliśmy to ok. 57 dB.

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza Haus&Luft HL-OP-20 to proste w obsłudze urządzenie, które nie posiada modułu komunikacji bezprzewodowej. Brak aplikacji mobilnej zastępuje jednak pilot, który umożliwia zdalne sterowanie. Dzięki temu nie musimy za każdym razem podchodzić do urządzenia w celu zmiany ustawień. Czytelny wyświetlacz pozwala na odczytanie wszystkich niezbędnych informacji, choć bardziej wymagającym może przeszkadzać brak szczegółowych informacji dotyczących jakości powietrza, np. wartości PM2.5.

Jak deklaruje producent, czas zużycia filtrów określany jest na ok. 9 miesięcy. Po tym czasie będziemy musieli wyposażyć się w nowe filtry, które kosztują ok. 249 zł.

Sam oczyszczacz kosztuje obecnie: