Hewlett-Packard Envy 110

Hewlett-Packard Envy 110 realizuje trzy funkcje, drukowania, skanowania i kopiowania w tradycyjny sposób, a czwartą, faksowania za pomocą płatnej (od 21 faksu) aplikacji eFax. System druku składa się z dwóch nabojów w których dysze są połączone z pojemnikami na atrament. Czarnego i trójkolorowego. Dysponuje rozdzielczością do 600 dpi w czerni i do 4800x1200 dpi w kolorze. Podajnik papieru jest w formie cienkiej szuflady na 80 kartek, dostępny jest dupleks. Skaner ma rozdzielczość 1200 dpi. Kombajn ma dwa interfejsy, USB i Wi-Fi, a także gniazdo PictBridge i port na karty pamięci.

Budowa

Hewlett-Packard Envy 110 ma wygląd kwalifikujący go na dyrektorskie biurko. Jest wyjątkowo niski, w kolorze kości słoniowej i ma kilka interesujacych gadżetów. Kombajn realizuje trzy funkcje, drukowania, skanowania i kopiowania w tradycyjny sposób, a czwartą, faksowania za pomocą płatnej (od 21 faksu) aplikacji eFax. System druku został zapożyczony z najtańszych modeli ale raczej nie z powodu ceny, ile możliwości zmieszczenia w niewysokiej obudowie. Składa się z dwóch nabojów w których dysze są połączone z pojemnikami na atrament. W jednym jest czarny jest tusz pigmentowy i 336 dysz, w drugim trzy (błękit, purpura i zółty) rozpuszczalnikowe i po 416 dysz dwóch rozmiarów (5 i 1 pl) dla każdego. Ten system dysponuje rozdzielczością do 600 dpi w druku czarnym z naboju pierwszego i do 4800x1200 dpi z kolorowego i w nomenklaturze HP ma numer 300.

System transportu papieru, zw względu na rozmiary obudowy dysponuje niewielkimi pojemnościami. Podajnik jest w formie cienkiej szuflady na 80 kartek, odbiornik, który sam się wysuwa i chowa w razie potrzeby (!) mieści 25 stron. W obudowie został zmyślnie ukryty dupleks.

W skanerze do rejestracji wykorzystuje się komórki CIS, do oświetlenia - białe LED-y. Ten moduł ma rozdzielczość 1200 dpi. Kopiowanie przebiega w 600 dpi, obraz może być dwukrotnie zminiejszony i czterokrotnie powiększony.

Kombajn ma dwa interfejsy, USB i Wi-Fi, a także gniazdo PictBridge i port na karty pamięci. Obsługę bardzo ułatwia ekran dotykowy z funkcją przewijania.

Możliwości

Możliwości dyrektorski model nie ma wielkich. Oba sterowniki, do drukowania i TWAIN do skanowania zostały pozbawione prawie wszystkich funkcji znanych z poprzednich, bardzo rozbudowanych sterowników tego producenta. Na dodatek ustawienia uznane za podstawowe schowano do zakładki zaawansowane. Tam można włączyć druk bez marginesu i technologie poprawy jakości, ustawić szczegóły rozdzielczości, zarządzać kolorami.

Hewlett-Packard Envy 110
Hewlett-Packard Envy 110

Równie skromny jest sterownik skanera w którym jest tylko kilka najprostszych ustawień. Na przykład nie można wybrać rozdzielczości spoza listy, na którj nie ma np. popularnych 150 dpi. Brakuje programu do rozpoznawania tekstu.

Wydajność

Jakość druku monochromatycznego jest bardzo dobra, czego nie można powiedzieć o kolorowym. Mamy zdecydowanie zbyt mało odcieni nie tylko w grafice biznesowej, ale i bardziej wymagających tematach. Ślimaczy się drukowanie w najwyższej rozdzielczości. Prostsze tematy drukują się szybciej, np. dziesięć stron tekstu mono - w dwie, a z wplecioną kolorową grafiką - około sześciu minut. W wypadku prostszych tematów jakość druku nie spada poniżej przeciętnego poziomu. Trudniejsze wypadają wyraźnie lepiej, jeśli korzysta się z bardzo wolnego druku w rozdzielczości 1200 dpi. Niecierpliwi muszą zadowolić się przeciętnym zdjęciem i mniejszą liczba szczegółów. Niezależnie od rozdzielczości geometrycznej marnie wypada rozróżnianie odcieni. Wiele szczegółów ginie jeśli ich kolor jest podobny do barwy tła. Skaner jest przeciętnej jakości. Poza programem do OCR-u skanerowi zwyczajnie brakuje mocy do pracy z trudniejszymi oryginałami.

Drukowanie za pomocą Hewlett-Packard Envy 110 jest drogie. Producent oferuje oba naboje, mono i kolorowy w dwóch pojemnościach, zwykłej i powiększonej, oznaczonej XL. Ale nawet wybierając bardziej ekonomiczny wariant z dużymi pojemnikami, na atrament na stronę A4 mono trzeba wydać 19 groszy i 45 na kolorową.

Wyniki testów

Wnioski

Hewlett-Packard Envy 110 ma kilka ciekawych rozwiązań i atrakcyjny wystrój, pasujący do dyrektorskiego gabinetu. Ale jako urządzenie wielofunkcyjne jest dość przeciętne.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: