Hewlett-Packard LJ Pro color MFP M275nw

Hewlett-Packard LJ Pro color MFP M275nw jest laserowym kombajnem wielofunkcyjnym, który zamiast skanera ma aparat fotograficzny. Kamera dysponuje rozdzielczością 245 dpi. Część drukująca jest konstrukcją czteroprzebiegową, druk kolorowy (4 str./min.) jest czterokrotnie wolniejszy od monochromatycznego (17). Ta część dysponuje stała rozdzielczością 600 dpi. Monitorowanie i sterowanie przeprowadza się za pomocą dotykowego ekranu LCD o przekątnej 9 cm. Urządzenie ma port USB, dysponuje sieciami ethernet i Wi-Fi. Drukarka obsługuje języki PCL 5c i 6 oraz emulację Postscriptu 3. Podajnik w formie tacki poziomej ma miejsce na 150 kartek, odbiornik - na 50.

Budowa

Hewlett-Packard LJ Pro color MFP M275nw jest laserowym kombajnem wielofunkcyjnym, który wyróżnia się niecodziennym sposobem skanowania. Zamiast standardowego skanera płaskiego lub rolkowego mamy zamontowany aparat fotograficzny. Wykonuje się nim 6 zdjęć różnie oświetlonego objektu: pod trzema kątami padania oraz w trzech intensywnościach. Pierwsza seria zdjęć ma wydobywać głębię, druga likwidować odbicia. Z tych sześciu fotografii oprogramowanie tworzy jedną. Zdjęciem 3D ono na pewno nie jest, raczej może tu chodzić o dużo większą głębię ostrości niż w konwencjonalnych skanerach wykorzystujacych technologię CIS. Zamontowanie aparatu na wysięgniku pozwala na "skanowanie" piramidy obiektów ułożonych luźno na podstawie. Kamera dysponuje rozdzielczością 245 dpi, co daje na powierzchni skanowania 216x297 mm liczbę ponad pięciu milionów pikseli.

Część drukująca urządzenia jest konstrukcją czteroprzebiegową. Tonery są zamontowane w głowicy przypominającej rewolwer, po kolei każdy z nabojów zajmuje pozycję z której pobierany jest barwnik. Stąd druk kolorowy (4 str./min.) jest czterokrotnie wolniejszy od monochromatycznego (17). Ta część dysponuje stała rozdzielczością 600 dpi, ale dzięki możliwości zmiany ilości tonera jednego koloru w jednym pikselu jest adekwatna do 2400 dpi bez tej opcji. Monitorowanie i sterowanie przeprowadza się za pomocą wielkiego, dotykowego ekranu LCD o przekątnej 9 cm.

Zobacz również:

  • Jaką drukarkę z systemem stałego zasilania atramentem kupić? [RANKING 2022]

Możliwości

Pomimo swojej odmiennej budowy skaner ma tradycyjny sterownik z niewielką liczbą korekcji. Nowością jest obecnośc opcji "obiekt 3d" oprócz standardowych dokumentu i fotografii na rozwijalnym menu. W praktyce nie zawsze trzeci wymiar daje znać o sobie. A już kompletnym nieporozumieniem jest mówienie o druku 3D. Sterownik drukarki także ma tylko minimalną liczbę opcji.

Hewlett-Packard LJ Pro color MFP M275nw
Hewlett-Packard LJ Pro color MFP M275nw

Standardowo urządzenie łączy się z komputerem przez USB, ale o wiele większe możliwości ma jeśli podepnie się go do sieci przez ethernet albo Wi-Fi. Może wysyłać skany do kilku wybranych serwisów, korzystać z funkcji ePrint oraz drukować z niektórych urządzeń przenośnych. Do porozumienia się z komputerem wykorzystuje się języki opisu strony, PCL 5c i 6 oraz emulację Postscriptu 3. Procesor, który się tym zajmuje, jest nowoczesną jednostką z jądrem ARM 11 taktowanym 600 MHz.

Wydajność

LJ Pro color MFP M275nw nie bije rekordów szybkości. Druk mono jest szybszy, na jedną stronę trzeba rezerwwać cztery sekundy. Kolor jest prawie dokładnie cztery razy wolniejszy. Długo trwa oczekiwanie na pierwsza stronę: 16 sekund w wypadku mono i 27 - na kolorową. Przykrym zaskoczeniem jest wolne tempo skanowania. Sama sekwencja kilku zdjęć wykonuje się szybko, ale ich przetwarzanie jest bardzo żmudne. W efekcie na wynik skanowania trzeba czekać nawet ponad pół minuty.

Jakość druku jest na wyższym poziomie niż szybkość. Czcionki są prawidłowo wykształcone, większe powierzchnie pokryte stosunkowo jednolicie. Niezła jest grafika, a nawet, jak na technikę laserową, fotografia. Jakość załamuje się kiedy wymagana jest rozdzielczość większa od 600 dpi. Jakość skanowania za pomocą nowej technologii nie jest nadzwyczajna. Zdjęcie zdjęcia jest bardzo mało dynamiczne, lepsze wrażenie zrobiła wierność kolorom. Nieźle wypadło rozpoznawanie tekstu za pomocą dołaczanego programu Readiris. Koszty druku są na przeciętnym poziomie dla tej klasy urządzeń. Dziewięć groszy za stronę mono i 30 za kolorową.

Wyniki testów

Hewlett-Packard LJ Pro color MFP M275nw
Hewlett-Packard LJ Pro color MFP M275nw
Hewlett-Packard LJ Pro color MFP M275nw
Hewlett-Packard LJ Pro color MFP M275nw

Wnioski

LJ Pro color MFP M275nw jest połączeniem tradycyjnego systemu drukowania z nowatorskim sposobem skanowania. Zastąpienie skanera aparatem nie poprawiło tradycyjnych funkcji, ani tempa pracy, ani jej jakości. Na unowocześnieniu nie straciła tylko funkcja rozpoznawania tekstu. W ten sposob producent chciał raczej dla kombajnu poszukać nowych zastosowań a nie poprawić stare. Konkurencją będą Samsung CLX-3185, Brother DCP-9010CN i Konica Minolta magicolor 1690MF.