Hewlett-Packard Photosmart C5380

Największą zmianą w atramentówkach HP jest zupełne nowy mechanizm drukowania. Po raz pierwszy mamy głowice z dwoma średnicami dysz wypluwającymi krople wielkości 1,3 i 5 pikolitrów. Rozdzielczość powiększono do 2400x9600 dpi. C5380 jest jednym z pary kombajnów wyposażonych w nowy system.

Największą zmianą w atramentówkach HP jest zupełne nowy mechanizm drukowania. Po raz pierwszy mamy głowice z dwoma średnicami dysz wypluwającymi krople wielkości 1,3 i 5 pikolitrów. Rozdzielczość powiększono do 2400x9600 dpi. C5380 jest jednym z pary kombajnów wyposażonych w nowy system. Atramentów jest pięć, ale jeden z nich, na osnowie pigmentowej tradycyjnie jest używany tylko do prostych wydruków monochromatycznych. Drugi, także w kolorze czarnym, ma zastępować równe dawki cyjanu, magenty i żółtego w celu oszczędności i przyspieszenia druku. Niewielkie zużycie tego tuszu świadczy o tym, że ten oszczędnościowy pomysł niezbyt się przyjął. Niemniej jednak powiększenie rozdzielczości i zmniejszenie kropli stwarza nowe możliwości poprawy jakości.

Z testów odnieśliśmy wrażenie, że sterownik został w tyle za tymi zmianami. Brakuje ustawienia pośredniego między starymi parametrami druku a pełnym wykorzystaniem nowych które byłoby dobrym kompromisem między tempem a jakością. Na razie mamy dylemat miedzy drukowaniem po staremu w wyraźnie niższej jakości a skorzystaniem z nowych możliwości na które jednak trzeba długo czekać. Przewagę jakości widać nie tylko w liczbie szczegółów, ale, co ważniejsze, na zdjęciach. W wypadku formatu A4 ta superjakość kosztuje pięć minut z ogonkiem. Na dodatek podczas skalowania oryginału na wydruku pojawiły się nowe linie. Jeszcze w HP mają nad czym pracować. Skaner w C5380 nie należy do najlepszych. Dynamika nie wystarcza do skanowania zdjęć, nie imponuje także tempo. Na wyposażeniu C5380 jest większość elementów potrzebnych drukarce foto. Mamy gniazda na karty pamięci z aparatów cyfrowych, niewielki ekran do przeglądania ich zawartości, dwa podajniki papieru, do kartek A4 i do mniejszych formatów, specjalną tackę do zadrukowania powierzchni CD-ROM-ów (do tej pory HP preferowało nalepki) i nowy system rozpoznawania rodzaju papieru, tym razem po znajdującym się na rewersie kartki kodzie paskowym. Ozdabia on nowy topowy papier "Advanced", który schnie szybciej od dotychczasowego "Premium".