Hitachi CPA-100

Zalety:

  • Duży obraz z małej odległości od ekranu
  • Zadowalająca jasność

Wady:

  • Wysoka cena
  • Wymaga uważnej instalacji
  • Przeciętna geometria obrazu

Unikalny projektor Hitachi wyposażono w specjalny system asferycznych luster, które pozwalają na wyświetlanie bardzo dużego obrazu przy ustawieniu projektora w niewielkiej odległości od ekranu. Rozwiązanie to ma sporo zalet, lecz nie jest pozbawione pewnych wad.

Unikalny projektor Hitachi wyposażono w specjalny system asferycznych luster, które pozwalają na wyświetlanie bardzo dużego obrazu przy ustawieniu projektora w niewielkiej odległości od ekranu. Rozwiązanie to ma sporo zalet, lecz nie jest pozbawione pewnych wad. Urządzenie prezentuje się nowocześnie i dość futurystycznie. Aby przeprowadzić z niego prezentację należy projektor odpowiednio ustawić przed ekranem. Najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie projektora na ziemi w bliskiej odległości od ekranu. Już z odległości 42 cm jesteśmy w stanie wyświetlić obraz o rozdzielczości XGA i przekątnej aż 60 cali. Ustawienie na podłodze wymaga jednak precyzyjnego wypoziomowania projektora oraz równie uważnego ustawienia go w pozycji idealnie równoległej w stosunku do ekranu.

Asferyczne lustro sprawia, że dolna krawędź obrazu wyświetlana jest na wysokości ok 80 cm od podłoża. Lepszym rozwiązaniem (bo nie wymagającym każdorazowego ustawiania projektora) jest zawieszenie rzutnika pod sufitem. To rozwiązanie sprawdzi się w sali konferencyjnej w której projektor pozostanie jako stały element wyposażenia. Ustawienie projektora blisko ekranu sprawia, że prezenter nie jest oślepiany przez strumień światła. Projektor ten sprawdzi się także w nietypowych instalacjach, np. w witrynie sklepowej wyświetlając ogromnych rozmiarów obraz, będąc praktycznie niewidocznym dla widza. Specjalny system luster został opracowany tak aby pomimo nietypowego sposobu kreacji obrazu przez projektor, wyświetlany obraz miał jak najlepszą geometrię. Ta jest przyzwoita, lecz nie idealna. Rzutnik oczywiście nie dysponuje optyczną regulacją przybliżenia. Rozmiar obrazu można regulować cyfrowym zoomem, podobnie jak ostrość.

Poza nietypowym układem optycznym, Hitachi jest standardowym projektorem LCD wyświetlającym obraz o stosunkowo wysokiej jasności 2500 ANSI lumenów. Współczynnik kontrastu jest przeciętny, lecz czytelność obrazu dobra. Menu przetłumaczono na język polski (niestety nie obeszło się bez potknięć językowych) i zawiera ono bogaty zestaw regulacji. Lampę można przestawić w tryb pracy ekonomicznej i wtedy projektor pracuje z umiarkowaną głośnością. Przy pełnej jasności hałas wentylatora daje się wyraźnie we znaki prezenterowi. Bogaty jest zestaw gniazd przyłączeniowych, choć niestety nie znajdziemy w nim ani jednego złącza cyfrowego DVI lub HDMI. Biorąc pod uwagę wysoką cenę projektora jest to duże niedopatrzenie. Projektor można kontrolować za pośrednictwem sieci Ethernet. Administrator sieci może być np. informowany e-mailem o konieczności wymiany lampy projekcyjnej.