Hitachi CPWX12WN

Hitachi CPWX12WN jako przedstawiciel projektorów biznesowych oferuje wysoka jasność obrazu i doskonałą elastyczność podłączania różnych urządzeń. Może być sterowany przez sieć przewodową i bezprzewodową, wyświetlać obraz z kilku źródeł jednocześnie, ma zestawy gniazd komputerowych i telewizyjnych

Testowany model Hitachi adresowany jest do szkół, biur i zastosowań biznesowych. Docenią go osoby, które zmuszone są do częstej zmiany sal prezentacyjnych i zależy im na mobilności sprzętu. Hitachi CPWX12WN należy do przenośnych urządzeń, jest lekki, solidnie wykonany i z dobrej jakości materiałów. Poza tym duża liczba gniazd i możliwość pracy w sieci przewodowej i bezprzewodowej czynią z niego bardzo elastyczne narzędzie.

Jakość obrazu

Obraz rozpatrywany pod kątem zastosowań w kinie domowym ma kilka mankamentów. Dotyczą one jednak większości sprzętu tego typu. Szkoda, bo obsługa rozdzielczości 1280x720 oraz niska cena czyniłyby z CPWX12WN atrakcyjny składnik budżetowego zestawu kina. Najwięcej uwag można mieć do jakości reprodukowanej czerni. Brakuje jej głębi, obraz jest prześwietlony. Podczas wyświetlania ciemnych scen ginie mnóstwo szczegółów. Na obrazie widać szumy, a w dynamicznych scenach ulega on rozmyciu. Dość dobrze widoczne są zniekształcenia poduszkowe. Za to kolory są naturalne a ostrość bardzo dobra. Należy jednak zwrócić uwagę, że ulega ona widocznemu pogorszeniu po włączeniu korekcji zniekształceń trapezowych. Dzieje się tak oczywiście w każdym projektorze ale w testowanym modelu Hitachi efekt ten jest bardzo widoczny. Zauważalna utrata jakości następuje również po przeskalowaniu obrazu o wyższej rozdzielczości do formatu wyświetlanego przez projektor.

Możliwości regulacyjne i funkcje

Hitachi CPWX12WN to typowy model do pracy biurowej. Elastyczność pracy w różnych konfiguracjach gwarantuje duża liczba gniazd, możliwość podłączenia dwóch komputerów, obsługa sieci przewodowej i bezprzewodowej. Projektorem można sterować przez sieć, pozwala ona na jednoczesne wyświetlanie obrazu z kilku źródeł. Zbyt duże ograniczenia wprowadzono w samodzielnym wykorzystaniu portu USB. Pozwala on jedynie na reprodukcją statycznych obrazów. Bez pomocy komputera rozpoznaje takie formaty graficzne, jak bmp, gif, png, jpg. Interfejsu tego można jednak użyć do wyświetlania obrazu przesyłanego z peceta.

Funkcja automatycznego dostosowywania obrazu bada poziom sygnału przesyłanego z komputera i na tej podstawie dobiera jasność lampy. Pozwala to na spore oszczędności. Pamięć urządzenia pozwala zapisać do czterech ustawień użytkownika. Urządzenie daje możliwość korekty parametru gamma i temperatury barwowej kolorów.

Obudowa i podłączenia

Obudowa wykonana jest bardzo dobrze. Użyte materiały są wysokiej jakości, a wszystkie elementy doskonale spasowane. Nic się nie ugina i nie sprawia wrażenia jakby miało się zaraz urwać, co jest niestety dość częste w innych konstrukcjach. Dwie nóżki regulacji pochylenia umieszczone w przedniej części obudowy ułatwiają wypoziomowanie projektora. Podwójny mechanizm zgrubnej i precyzyjnej regulacji ułatwia szybkie przygotowanie do pracy. Przyciski działają bardzo dobrze a pierścienie regulacyjne są stabilne. Głębokie mocowanie pierścieni utrudnia jednak dostęp do ustawień powiększenia. Symboliczna jest osłona obiektywu.

Pilot jest wygodny i dobrze leży w dłoni. Rozmieszczenie przycisków też jest bardzo dobre. Źle za to została rozwiązana ich konstrukcja. Przyciski niewygodnie się je wciska, uginają się pod palcami i są mało czułe.

Hitachi CPWX12WN

Czas w sekundach potrzebny na uruchomienie projektora