Hitachi Deskstar 7K2000 HDS722020ALA330

Zalety:

  • Krótki czas dostępu
  • Duża pojemność
  • Umiarkowana cena

Wady:

  • Przeciętna wydajność
  • Spore zużycie energii

Dwa terabajty pojemności są zrealizowane w nietypowy sposób. Wewnątrz napędu jest aż pięć krążków i dziesięć głowic. To dodatkowy hałas (dysk emituje 34 decybele) i dodatkowe zużycie energii (11W). Dysk ma krótkie czasy dostępu (średnio 13 ms) ale niższą szybkość zapisu i odczytu (po 100 MB/s). Za taką specyfiką podstawowych parametrów nie przepadają aplikacje.

Cyfry 72 w symbolu modelu oznaczają prędkość 7200 obr/min, 2020 – pojemność dwóch terabajtów, A3 – interfejs SATA 3Gb/s, kolejna trójka 32 MB pamięci podręcznej. Dwa terabajty pojemności są zrealizowane w nietypowy sposób. Zwykle największą pojemność buduje się z talerzy o najbardziej zagęszczonym zapisie. Tymczasem wewnątrz napędu jest aż pięć krążków i dziesięć głowic. To dodatkowy hałas (dysk emituje 34 decybele) i dodatkowe zużycie energii (11W). To drugie jest odpowiedzialne za mocne rozgrzanie dysku w czasie testu. Warto dodać, że gęstości 400 GB na talerz nie wybrano z konieczności - pięćsetki już były w ofercie Hitachi w czasie konstruowania 7K2000.

Wydajność nie jest atutem 7K2000. Dysk ma krótkie czasy dostępu (średnio 13 ms) ale niższą szybkość zapisu i odczytu (po 100 MB/s). Za taką specyfiką podstawowych parametrów nie przepadają aplikacje. Interfejs ma niepotrzebnie jeden z największych zapasów wydajności.

Wskaźnik HDD Score z testu PC Mark Vantage wyniósł 4500 punktów. To popularny wynik, daleko od czołówki. Podobny komentarz należy się wynikom testu h2bench. Gdyby szukać najlepszych stron napędu należałoby wskazać na odgrywanie roli pliku wymiany i zastosowania multimedialne (Movie Maker, Media Center, importowanie zdjęć). W sumie za wydajność dysk otrzymał ocenę niewiele powyżej średniej. Lepsza od średniej jest także ekonomia. To wspólna zasługa dużej pojemności i umiarkowanej ceny. Koszt jednego gigabajta pojemności wynosi 36 groszy.