Hitachi UT42MX70

Zalety:

  • Bardzo dobre odwzorowanie barw
  • Dobry kontrast
  • Skuteczny system 100 Hz
  • Dobre ustawienia fabryczne

Wady:

  • Płaskie brzmienie
  • Ubogi zestaw gniazd
  • Nieobrotowa podstawa
  • Brak komunikacji z Internetem
  • Wysoka cena

Solidnie wykonany, 42” odbiornik LCD Full HD, z obudową grubości zaledwie 3,5 cm, oferujący dobrej jakości obraz i przeciętne brzmienie.

Hitachi wprowadził do sprzedaży wysmakowany stylistycznie odbiornik LCD, wyróżniający się na tle modeli konkurencji bardzo cienką (zaledwie 3,5 cm) obudową, wyposażoną w futurystycznie wyglądającą, ale nieobrotową, podstawę.

Osiągnięcie tak niewielkiej grubości obudowy wymagało m.in. zmodyfikowania systemu podświetlenia matrycy LCD (zastosowano mniejsze od standardowych świetlówki) oraz sposobu jej chłodzenia. Zamontowany w urządzeniu 42” panel LCD Full HD produkcji Hitachi został wykonany w technologii IPS. Oferuje on szerokie kąty widzenia, potrafi bardzo dobrze odwzorowywać barwy i jest na tyle szybki, że w wyświetlanym obrazie nie pojawia się tzw. efekt smużenia.

Model UT42MX70 wyposażono w procesor wideo Picture Master Full HD realizujący 16-bitowe przetwarzanie koloru, zapewniając bardzo płynne przejścia tonalne barw. Ponadto w urządzeniu zastosowano, opracowaną przez Hitachi, odmianę 100 Hz systemu poprawy płynności ruchu obiektów prezentowanych na ekranie oraz układ Movie FRC eliminujący drżenie obrazu. Trzeba przyznać, że rozwiązania te działają efektywnie.

W wyświetlanym przez urządzenie szczegółowym i ostrym obrazie kolory są dobrze zbalansowane, właściwie nasycone i naturalne. Kontrast jest na dobrym poziomie, lecz najlepsze modele konkurencji oferują lepszą głębię czerni. Warto dodać, że dostępny w menu rozbudowany zestaw opcji regulacyjnych pozwala użytkownikowi precyzyjnie dostosować parametry obrazu do swoich upodobań.

Dźwięk generowany przez zamontowane w obudowie dwa 6 W głośniki jest przeciętnej jakości. Oferowane brzmienie jest czyste, ale płaskie, z ograniczonym zakresem niskich tonów.

Zastosowanie tak cienkiej obudowy wymusiło jednak rezygnację z pewnych elementów wyposażenia. Urządzenie ma bardzo ubogi zestaw gniazd (jedno złącze HDMI, VGA i minijack stereo) i nie zawiera tunera telewizyjnego. Dedykowane jest do współpracy z urządzeniami dysponującymi własnymi tunerami, np. dekoderami telewizji satelitarnej czy nagrywarkami. Ponieważ UT42MX70 ma tylko jedno złącze HDMI, aby umożliwić oglądanie obrazu z różnych źródeł, dodawany jest do niego zewnętrzny koncentrator portów MediaBox wyposażony w 3 wejścia HDMI i jedno Euroscart .