Hitachi X2514WN

Hitachi X2514WN to przykład projektora, który przez większość czasu używany jest do zastosowań biznesowych. W wolnych chwilach urządzenie poradzi sobie jednak doskonale z odtworzeniem filmu, pozwoli obejrzeć w dużym formacie mecz, wyświetlić obraz z konsoli.

Jakość obrazu

Hitachi X2514WN to projektor biznesowy o mniejszej rozdzielczości niż modele kina domowego ale oferujący wiele funkcji, które przydają się w domowym użytkowaniu. Poza tym urządzenie w doskonały sposób skaluje wyższe rozdzielczości do formatu, który jest w stanie obsłużyć. Zawodzi nieco ostrość i to bez względu czy sygnał przekracza parametry urządzenia czy mieści się w jego zakresie. Zdecydowanie lepsza mogłaby być także głębia czerni. Na przyzwoitym poziomie wypada odtwarzanie kolorów oraz szczegółów obrazu. Pochwalić należy geometrię obrazu. Wysoka jasność pozwala oglądać przekaz w ciągu dnia bez zaciemniania pomieszczenia. Dobra jest także równomierność rozświetlenia utrzymująca się prawie na poziomie 90 procent.

Możliwości regulacyjne

Mimo niższej rozdzielczości, w bardzo rozbudowanym menu Hitachi znalazły się funkcje typowe dla kina domowego. Użytkownik może na przykład dostosować do własnych wymagań korekcję gamma, dobrać ustawienia tak by jak najbardziej odpowiadały oglądaniu filmu czy wyświetlaniu obrazu z konsoli. Projektor pozwala na regulację mnóstwa parametrów ale podczas pierwszego zetknięcia należy uzbroić się w cierpliwość bądź zmienić język wyświetlania na angielski. Polskie opisy poleceń są często niezrozumiałe i trzeba się mocno zastanawiać czego dotyczą. Wszystkie mechaniczne elementy regulujące działają precyzyjnie i z wyczuciem. Nie ma na przykład kłopotów z ustawieniem ostrości wyświetlanego obrazu.

Bardzo rozbudowana jest sekcja zabezpieczeń. Użytkownik może skorzystać z fizycznej ochrony przed kradzieżą korzystając na przykład z linki ale oprócz tego oprogramowanie projektora pozwala na zastosowanie różnych haseł i pinów blokujących jego używanie czy zmianę konfiguracji.

Obudowa i podłączenia

Obudowa jest solidna i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Mimo niedużych rozmiarów i stosunkowo niewielkiej masy producent nie zrezygnował na przykład z dwóch nóżek o sporym zakresie regulacji, umieszczonych z przodu urządzenia. Gwarantuje to lepszą stabilność. Wszystkie przyciski działają precyzyjnie a użyty do konstrukcji materiał wzbudza zaufanie. Osłona obiektywy zakładana jest ręcznie. Brakuje również możliwości jej zamocowania do obudowy. Bardzo łatwo ją więc zgubić. Projektor jest także dość głośny, a niewygodny pilot z oporami reaguje na wciskanie przycisków sterujących.

Imponujący zestaw gniazd gwarantuje, że bez problemu uda się podłączyć do projektora dowolne źródło sygnału. Znalazło się nawet miejsce na tak zwane złącze przelotowe, które pozwala połączyć dodatkowy wyświetlacz. Duże są możliwości X2514WN w zakresie pracy w sieci. Za pomocą gniazda LAN można do niego przesyłać sygnał i sterować nim z poziomu przeglądarki. Mocno ograniczony jest za to interfejs USB. Wprawdzie testowany model Hitachi pozwala z takiego nośnika odtwarzać filmy ale drastycznie ograniczono obsługiwane formaty (AVI, MOV) a przede wszystkim rozdzielczość i liczbę klatek odtwarzanych na sekundę. Ich maksymalna liczba to 15. W praktyce więc nadaje się jedynie do przesyłania prezentacji.