Huawei FreeBuds Pro - ANC i True Wireless to idealne połączenie [TEST]

Najnowsze słuchawki Huawei FreeBuds Pro to flagowy model z najwyższej półki. Niewielkie pchełki wyposażono w szereg zaawansowanych technologi z aktywną redukcją hałasu na czele na czele oraz świetne, 11 milimetrowe przetworniki. Wystarczy pięć minut z FreeBuds Pro, a nie będziesz chciał wracać do klasycznych słuchawek bezprzewodowych. Jest tylko jeden mały problem - nie możesz mieć iPhone'a :-(

Huawei zaprezentował szereg nowości na sezon jesień/zima 2020 roku. Na konferencji prasowej pokazano MateBooka 14 (zapoznaj się z naszą recenzją) oraz flagowe słuchawki FreeBuds Pro.

Huawei FreeBuds Pro

Huawei FreeBuds Pro

Chińczycy od prawie dwóch lat na poważnie zajmują się produkcją słuchawek bezprzewodowych typu True Wireless, które są idealnym kompanem dla smartfona. Inżynierowie Huawei znają się na rzeczy, a najnowsze słuchawki FreeBuds Pro są tego dowodem.

W zeszłym roku testowałem słuchawki FreeBuds 3, które bardzo przypadły mi do gustu. W międzyczasie skusiłem się także na AirPodsy, które podczas testów FreeBuds Pro poszły w odstawkę. Zestaw słuchawkowy od Huawei uświadomił mi, że ANC w słuchawkach typu True Wireless to idealne połączenie, które w asyście z rozwiązaniami takich, jak analiza kostna głośności rozmówcy czy ładowaniem bezprzewodowym, dosłownie zmiata konkurencję z powierzchni ziemi. Niestety FreeBudsy Pro mają również swoje wady, o których przekonałem się podczas prób połączenia z iPhone'm.

Jesteś ciekawy, jak słuchawki Huawei FreeBuds Pro poradziły sobie w naszym teście? Sprawdź, czy warto wydać na słuchawki bezprzewodowe tyle, ile na średniej klasy smartfona.

Huawei FreeBuds Pro - Specyfikacja techniczna

 • Wymiary zewnętrzne słuchawki: wysokość: 26 mm, szerokość: 29,7 mm, głębokość: 21,7 mm, waga: około 6,1 g
 • Wymiary zewnętrzne etui ładującego: szerokość: 70 mm, wysokość: 51,3 mm, głębokość 24,6 mm, waga: około 60 g
 • Dostępne wersje kolorystyczne: Silver Frost, Ceramic White, Carbon Black
 • Zastosowane technologie: ANC (aktywna redukcja hałasu z otoczenia), redukcja szumów wywoławczych, tryb Awarness (przepuszczający dźwięki z otoczenia), sterowanie głosem (kompatybilność z asystentami głosowymi)
 • Sensory: sensor przewodzenia kostnego
 • Pojemność baterii: 55 mAh w każdej słuchawce, 580 mAh w etui ładującym, łącznie 690 mAh
 • Deklarowany czas pracy: Odtwarzanie muzyki - 4 godziny z ANC, 7 godzin bez ANC, Rozmowy: 2,5 godziny z ANC, 3 godziny bez AND
 • Ładowanie: Przewodowe za pomocą USB Typu C (5 V/1.2 A/6 W), ładowanie bezpowodowe o mocy 2 W
 • Czas ładowania: 40 minut ładowania słuchawek w etui ładującym, 60 minut ładowania etui ładującego, 120 minut ładowania etui ładującego (bezprzewodowo)
 • Przetworniki: dynamiczne o średnicy 11 mm
 • Łączność: Bluetooth 5.2
 • Szybkie łączenie: Tak - z urządzeniami firmy Huawei
 • Wykrywanie obecności w uchu: Tak
 • Symultaniczne połączenie z dwoma urządzeniami: Tak, w przypadku łączenia ze smartfonami z EMUI 10 lub nowszym
 • Sterowanie: poprzez wbudowane sensory dotykowe na obu słuchawkach
 • Odporność na warunki atmosferyczne: Certyfikat IPX4

Specyfikacja techniczna szybko potwierdza, że obcujemy z flagowym modelem. Na pokładzie znajdziemy wbudowane sensory dotykowe do sterowania, zaawansowany system mikrofonów, moduł Bluetooth 5.2, którego obecnie nie znajdziemy w większości flagowych smartfonów oraz aktywną redukcję hałasu z otoczenia. Producent nie zapomniał również o pojemnych akumulatorach. Są one niezbędne, aby zapewnić przyzwoite czasy pracy podczas korzystania z ANC.

Co ciekawe słuchawki Huawei FreeBuds Pro posiadają certyfikat IPX4. Oznacza to, że niestraszne im przypadkowe zachlapania, kurz oraz niewielka ilość wody. Cieszy również obecność nowoczesnego portu USB Typu C. Niestety producenci akcesoriów nadal na szeroką skalę wykorzystują microUSB.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że aplikacja AI Life, która służy do zarządzania słuchawkami dostępna jest jedynie na urządzenia z systemem operacyjnym Android. Posiadasz iPhone'a i zastanawiasz się nad zakupem FreeBuds Pro? W tym miejscu możesz przestać czytać recenzję. Po sparowaniu z iPhone'm utracisz dostęp do większości funkcji, a jakość odtwarzanej muzyki będzie niższa, niż w przypadku smartfona z Androidem.

Huawei FreeBuds Pro - Cena

We wstępie wspomniałem, że Huawei FreeBuds Pro to flagowe słuchawki. Najwyższy model w gamie nie może należeć do najtańszych. Tak jest również w tym przypadku - zamiast FreeBuds Pro kupimy sensownego smartfona, a jak się postaramy to zostanie nam jeszcze pieniędzy na najtańszy zestaw słuchawkowy typu TWS. Z drugiej strony jeżeli nałogowo słuchasz muzyki, zależy Ci na aktywnej redukcji hałasu i niezwykle wygodnych słuchawkach, które nie wypadają z uszu cena 849 zł, jaką przyjdzie Ci zapłacić za FreeBuds Pro jest akceptowalna. Porównywalne słuchawki typu True Wireless z wbudowanym ANC kosztują najczęściej jeszcze więcej. Przykładowo za Apple AirPods Pro zapłacimy aż 1249 zł

Dodatkowo decydując się na zakup w przedsprzedaży, która trwa od 17 do 30 października 2020 roku otrzymasz w gratisie opaskę sportową Huawei Band 4 Pro, która kosztuje około 250 zł.

Huawei FreeBuds Pro - Zawartość zestawu

Słuchawki Huawei FreeBuds Pro dostarczane są w zadziwiająco kompaktowym opakowaniu, które skrywa całkiem pokaźny zestaw sprzedażowy. Pudełko, w którym otrzymaliśmy Huawei FreeBuds Pro utrzymano w biało-złotej kolorystyce. Producent podkreśla na opakowaniu najważniejsze funkcje urządzenia takie, jak ANC, obsługa głosowa oraz aktywne przełączanie się pomiędzy dwoma smartfonami.

Opakowanie słuchawek Huawei FreeBuds Pro

Opakowanie słuchawek Huawei FreeBuds Pro

Na tylnej części opakowania znajdziemy także kod QR, który pozwoli szybko i wygodnie pobrać aplikację AI Life z Google Play lub Huawei AppGallery.

Kod QR do aplikacji AI Life

Kod QR do aplikacji AI Life

W środku znajdziemy słuchawki, kabel USB Typu C > USB Typu A (ze wsparciem dla szybkiego ładowania smartfonów), zestaw wkładek dousznych w rozmiarze S oraz L, a także skróconą instrukcję obsługi.

Zawartość zestawu

Zawartość zestawu

Należy pochwalić producenta za obecność wysokiej klasy przewodu, który obsługuje szybkie ładowanie, a także przenoszenie danych pomiędzy urządzeniami np. smartfonem oraz komputerem.

Przewód USB Typu A > USB Typu C dołączony do zestawu

Przewód USB Typu A > USB Typu C dołączony do zestawu

Huawei FreeBuds Pro - Wygląd i jakość wykonania

Słuchawki typu True Wireless przybierają różne postaci. Zawsze składają się one z dwóch słuchawek oraz etui lądującego. Huawei postanowił wykorzystać owalne etui oraz niezwykle małe "pchełki", które po założeniu są niemalże niewidoczne.

Słuchawki Huawei FreeBuds Pro w opakowaniu

Słuchawki Huawei FreeBuds Pro w opakowaniu

Etui ładujące wykonano z matowego plastiku w kolorze szarym. Producent pokusił się o dodanie błyszczącej maskownicy, na której umieszczono logo producenta. Element ten maskuje zawias pozwalający na otwarcie górnej pokrywy.

Słuchawki Huawei FreeBuds Pro - widoczny zawias i logo producenta

Słuchawki Huawei FreeBuds Pro - widoczny zawias i logo producenta

Na prawym boku znajdziemy przycisk, który przyda się podczas parowania słuchawek.

Przycisk umieszczony na prawym boku etui ładującego

Przycisk umieszczony na prawym boku etui ładującego

Dolna krawędź skrywa port USB Typu C do ładowania przewodowego oraz diodę sygnalizującą status ładowania (zielony/żółty/czerwony)

Złącze USB Typu C do ładowania oraz dioda sygnalizacyjna status ładowania

Złącze USB Typu C do ładowania oraz dioda sygnalizacyjna status ładowania

Przód jest całkowicie pozbawiony elementów dekoracyjnych. Wszystko ze względu na obecność cewki do ładowania bezprzewodowego.

Słuchawki Huawei FreeBuds Pro - widok od frontu

Słuchawki Huawei FreeBuds Pro - widok od frontu

Po otwarciu etui ładującego zauważymy błyszczące wykończenie oraz srebrne słuchawki. Nie zabrakło także diody sygnalizującej status naładowania słuchawek.

Słuchawki Huawei FreeBuds Pro w otwartym etui ładującym

Słuchawki Huawei FreeBuds Pro w otwartym etui ładującym

Same słuchawki w przeciwieństwie do etui ładującego wykonane są z materiałów o wysokim połysku. Pierwsze co rzuca się w oczy po wzięciu ich do ręki to niezwykle kompaktowe wymiary i niewielka masa.

Słuchawka Huawei FreeBuds Pro

Słuchawka Huawei FreeBuds Pro

Każdą ze słuchawek została wyposażono w czujnik dotykowy, czujnik przewodnictwa kostnego, dwa mikrofony oraz podwójne anteny zgodne z Bluetooth 5.2, co przekłada się na opóźnienia wynoszące maksymalnie 180 ms.

Słuchawki Huawei FreeBuds Pro obok etui ładującego

Słuchawki Huawei FreeBuds Pro obok etui ładującego

Huawei FreeBuds Pro - Komfort użytkowania

Słuchawki FreeBuds Pro podobnie, jak AirPods Pro niemalże całkowicie chowają się w małżowinie usznej. Niewielkie wymiary zewnętrzne pozwalają uniknąć przypadkowego wypadania z uszu. Huawei zdecydował się na zastosowanie sensorów dotykowych, które pozwalają na sterowanie słuchawkami. Przesunięcie palcem w górę lub w dół pozwala na zmianę głośności. Złapanie słuchawki dwoma placami pozwala zatrzymać odtwarzanie, a dwukrotne dotknięcie wywołuje zmianę utworu. Nie zabrakło również możliwości wyłączenia ANC poprzez przytrzymanie słuchawki.

Słuchawka Huawei FreeBuds Pro - widoczna strona zewnętrzna

Słuchawka Huawei FreeBuds Pro - widoczna strona zewnętrzna

Podczas trwających ponad tydzień testów nie zdarzyło się, aby słuchawki przypadkowo wypadły mi z uszu. Dodatkowo są one na tyle lekkie, że zupełnie nie powodują dyskomfortu podczas dłuższego użytkowania.

Największym zaskoczeniem jest jednak nie masa własna czy niewielkie rozmiary, ale zaawansowany system redukcji hałasu z otoczenia. ANC w słuchawkach Huawei FreeBuds Pro działa lepiej, niż w wielu drogich słuchawkach nausznych. Inżynierowie Huawei wykonali kawał dobrej roboty. ANC posiada cztery tryby pracy, które pozwalają dostosować agresywność wyciszania dźwięków z otoczenia. Jest też tryb Awareness (świadomości), który bez zdejmowania słuchawek pozwala komunikować się z otoczeniem.

Słuchawka Huawei FreeBuds Pro - widoczna wkładka douszna i czujnik obecności w uchu

Słuchawka Huawei FreeBuds Pro - widoczna wkładka douszna i czujnik obecności w uchu

System aktywnej redukcji hałasu z otoczenia w słuchawkach Huawei FreeBuds Pro został połączony z czujnikiem przewodzenia kostnego. Takie rozwiązanie pozwala na wykrywanie stopnia izolacji (sposobu założenia słuchawek przez użytkownika) oraz implementacje korektora, który na bieżąco zmienia balans oraz barwę dźwięku w zależności od otoczenia w jakim się znajdujemy.

Niestety w kwestii ergonomii posiadam kilka zastrzeżeń. Po pierwsze gest pozwalający na zmianę głośności wymusza dotykanie mikrofonu, co jest mocno nieprzyjemne dla rozmówców. Warto zwrócić również uwagę na trudności z wkładaniem i wyjmowaniem słuchawek z etui ładującego - producent nie oszczędzał pieniędzy na niesamowicie mocnym magnesie.

Tylna część etui ładującego - widoczne logo producenta oraz zawias

Tylna część etui ładującego - widoczne logo producenta oraz zawias

Huawei FreeBuds Pro - Jakość dźwięku

Jakość dźwięku w topowym modelu słuchawek nie może rozczarowywać. Nie inaczej jest w przypadku FreeBuds Pro, chociaż muszę przyznać, że producent podążył własną ścieżką. Najnowsze słuchawki od Huawei nie posiadają aptX HD, ani LDAC. Nie uświadczymy tu również Hi-Res Audio.

Niestety podobnie sprawa ma się z kodekami. Trochę nie przystoi, aby słuchawki za prawie 1000 zł komunikowały się z telefonem lub laptopem za pośrednictwem przestarzałego SBC. Co to oznacza w praktyce? Posiadając Tidal Hi-Fi lub odsłuchując pliki FLAC nie będziemy w stanie wyciągnąć maksymalnej jakości dźwięku.

Huawei FreeBuds Pro

Huawei FreeBuds Pro

Przechodząc już do samej jakości dźwięku Huawei FreeBuds Pro mają niesamowicie głęboki bas, a efekt pogłębiany jest poprzez świetnie działającą redukcję hałasu z otoczenia. Po testach wielu innych słuchawek True Wireless mogę stwierdzić, FreeBuds Pro posiadają najlepszy bas spośród podobnych konstrukcji obecnie znajdujących się na rynku.

W kwestii basu słuchawkom Huawei FreeBuds Pro zdecydowanie bliżej do pełnowymiarowych słuchawek nausznych, niż innych konstrukcji typu True Wireless.

Prawda jest taka, że FreeBuds Pro najbardziej odpowiadać będą fanom mocnego brzmienia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić domyślne ustawienia z wykorzystaniem equalizera. Wtedy okaże się, że FreeBuds Pro świetnie radzą sobie z odwzorowaniem średnich i górnych tonów.

Rozbudowany equalizer oraz tryby ANC powodują, że FreeBuds Pro są niezwykle uniwersalnymi słuchawkami. Każdy użytkownik znajdzie dla siebie odpowiednie ustawienia.

W tym miejscu należy wspomnieć o mikrofonach, które sprawdzają się nie tylko w trybie ANC. Podczas rozmów okazuje się, że jakość dźwięku jest lepsza, niż podczas konwersacji z wykorzystaniem samego smartfona.

Huawei FreeBuds Pro - Aplikacja AI Life

Tak, jak pisałem we wstępie początkowo próbowałem testować słuchawki FreeBuds Pro z iPhone'm 11, ale szybko okazało się, że to nie najlepsze połączenie. Słuchawki podłączyłem najpierw do Redmi Note 8T, a później do flagowego Huawei Mate Xs z elastycznym ekranem.

Parowanie na EMUI 10

Parowanie na EMUI 10

Smartfon z Androidem otwiera drzwi do aplikacji AI Life, która pozwala zarządzać słuchawkami FreeBuds Pro. Z poziomu aplikacji możemy zaktualizować oprogramowanie układowe, sprawdzić dokładnie stan naładowania słuchawek i etui ładującego, ustawić tryb działania ANC oraz skorzystać z dodatkowych funkcji. Mowa o teście odpowiedniego dopasowania wkładki, a także włączeniu/wyłączeniu funkcji automatycznej pauzy po wyjęciu słuchawek z uszu.

Aplikacja AI Life pozwala w pełni wykorzystać możliwości słuchawek FreeBuds Pro. Co ciekawe na smartfonach z Androidem i AI Life odnotowałem, że jakość odtwarzania jest zauważalnie wyższa, niż w przypadku iPhone'a.

Aplikacja AI Life na Mate Xs

Aplikacja AI Life na Mate Xs

Osobiście do gustu przypadły mi możliwości ustawienia trybów ANC. Na codzień korzystałem z dynamicznego ustawiania. W przypadku, gdy potrzebowałem się skupić ręcznie wybierałem opcję "najwyższy", która zupełnie odcinała mnie od otoczenia.

Huawei FreeBuds Pro - Bateria

Co jest największym problemem słuchawek True Wireless z ANC? Oczywiście czas pracy na baterii. Aktywne tłumienie hałasu z otoczenia wymaga ciągłej aktywności mikrofonów, co znacząco wpływa na zużycie baterii.

Według deklaracji producenta problem ten nie dotyczy FreeBuds Pro. Słuchawki mają pracować nawet 7 godzin bez ANC oraz 4,5 godziny z ANC. Oczywiście praktyce czasy te są niemalże niemożliwe do osiągnięcia. Osobiście udało mi się odnotować około 3,5 godziny z włączonym ANC i 5-6 godzin bez ANC. To bardzo dobre wyniki, jak na tak niewielkie słuchawki TWS. Rozmowy telefoniczne z włączonym ANC rozładują słuchawki po niecałych trzech godzinach.

O poziomie naładowania baterii informuje nas aplikacja AI Life, która umożliwia wyświetlenie monitu po otwarciu słuchawek. Etui naładujemy do pełna w 75 minut korzystając z portu USB Typu C oraz w około 2 godziny korzystają z ładowarki bezprzewodowej. Rozładowane słuchawki ładują się od 0 do 100% w zaledwie 40 minut. To bardzo dobry rezultat.

Huawei FreeBuds Pro - Podsumowanie

Słuchawki FreeBuds Pro potwierdził moje wcześniejsze przypuszczenia. Huawei wyrasta na potentata na rynku audio. Do pełni szczęścia brakuje nam jedynie porządnych słuchawek nausznych z ANC oraz zestawu kina domowego. Wracając jednak do testowanego modelu najnowsze akcesorium Huawei to najlepsze słuchawki typu True Wireless jakie testowałem. Jest tylko jedne zastrzeżenie - musisz połączyć je ze smartfonem z Androidem, a najlepiej jakimś nowszym modelem Huawei z EMUI 10.

Porównanie wielkości ze smartfonem

Porównanie wielkości ze smartfonem

Huawei FreeBuds Pro to niezwykle uniwersalne słuchawki, którym niewielkie wymiary nie przeszkadzają w zapewnieniu świetnej jakość dźwięku oraz rewelacyjnie działającego systemu ANC. Nie sposób nie docenić również zmiennej charakterystyki działania ANC oraz pojemnej baterii.

Podczas trwających ponad tydzień testów Huawei FreeBuds Pro zaskoczyły mnie dopracowaniem konstrukcji oraz rewelacyjnym dostosowaniem słuchawek do małżowiny usznej. Do pełni szczęścia zabrakło mi jedynie aplikacji AI Life na iPhone'a oraz nieco wygodniejszego etui ładującego. Nie spodobał mi się również fakt, że producent nie udostępnił wsparcia dla nowoczesnych kodeków, ale poza tymi niewielkimi wadami FreeBuds Pro to słuchawki warte każdej wydanej złotówki.

Jeżeli szukasz nowoczesnych słuchawek typu True Wireless z ANC i nie posiadasz iPhone'a zdecydowanie warto rozważyć zakup FreeBuds Pro.