Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

Huawei Wi-Fi WS5200 - Zawartość zestawu

Router dostarczany jest w minimalistycznym pudełku typowym dla innych produktów Huawei'a. Całość utrzymana jest w jasnej stylistyce z kilkoma czerwonymi akcentami. Na froncie umieszczono dużą podobiznę urządzenia, nazwę oraz kluczowe elementy specyfikacji technicznej. Na prawym boku znalazło się miejsce dla naklejki z dokładną nazwą modelu, wersją kolorystyczną oraz numerem seryjnym i adresem MAC. W chwili obecnej Huawei sprzedaje model WS5200 w jednym kolorze.

Z tyłu Huawei opisał kolejne elementy specyfikacji technicznej. Nie zabrakło bardzo fajnego schematu, który obrazuje, jak ustawić router w mieszkaniu. Producent przy okazji zaznacza, ze model WS5200 dedykowany jest do 2-3 pokojowych mieszkań. Po testach możemy powiedzieć, że to prawda - WS5200 najlepiej radzi sobie z mieszkaniami mającymi powierzchnię do 60 do 80 m2.

W środku poza routerem znajdziemy dedykowany zasilacz, przewód RJ-45 kategorii 5e oraz skróconą instrukcję obsługi.

Huawei Wi-Fi WS5200 - Wygląd i jakość wykonania

Router Huawei'a wyróżnia się białą obudową, która idealnie wtapia się w nowoczesny wystrój, ale równie dobrze wygląda w klasycznych pomieszczeniach. Producent położył duży nacisk na uniwersalność i prostotę konstrukcji. Huawei Wi-FI WS5200 to niewielkich rozmiarów router o kształcie sześcianu. Przednia część obudowy jest płaska i stopniowo rozszerza się w kierunku anten. Dzięki takiemu zabiegowi udało się uzyskać miejsce na otwory wentylacyjne od spodu obudowy, które nie rzucają się w oczy. Na dużej płaskiej powierzchni umieszczono tłoczone logo producenta, przycisk Smart Home oraz diodę sygnalizującą status pracy routera.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

W tylnej części obudowy zamontowano cztery identyczne, składane anteny. Niestety nie posiadają one możliwości regulacji kierunku. Jedyną opcją jest regulacja pochylenia.

Pod antenami wygospodarowano miejsce na złącze zasilania, port WAN, trzy porty LAN oraz przycisk reset. To ubogi zestaw i tak, jak już wcześniej wspominaliśmy najbardziej brakuje jakiegokolwiek gniazda USB. Pomiędzy portami, a antenami zastosowano spory otwór wentylacyjny, który przebiega przez całą szerokość obudowy, a jednocześnie jest praktycznie niewidoczny.

Spodnia część została zagospodarowana na sporą ilość otworów wentylacyjnych, cztery nóżki (jedynie dwie są gumowe) oraz naklejkę z podstawowymi informacjami o routerze. Znajduje się na niej kod QR pozwalający pobrać aplikację Huawei SmartHome oraz domyślna nazwa sieci Wi-Fi tworzonej przez router.

Instalacja i konfiguracja routera Huawei Wi-Fi WS5200 jest niezwykle prosta i intuicyjna. Nawet mało zaawansowany użytkownik ze wskazówkami i skróconą instrukcją obsługi bez problemu będzie w stanie przeprowadzić ten proces. Na początku należy podłączyć router do zasilania oraz za pomocą przewodu RJ-45 (dołączonego do zestawu) połączyć router z modemem zapewniającym dostęp do Internetu. W tym celu musimy wykorzystać port WAN w routerze, który umieszczony jest z lewej strony obok gniazda zasilania. W tym miejscu musimy zadecydować, czy chcemy konfigurować router przy użyciu smartfona/tabletu z systemem Android lub iOS z wgraną aplikacją, czy komputera PC.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

Huawei Wi-Fi WS5200 jak na nowoczesny router przystało pozwala się skonfigurować przy użyciu klasycznego interfejsu WWW dostępnego pod adresem 192.168.3.1, jak i za pomocą aplikacji. My wybraliśmy pierwszy klasyczny sposób. W tym celu połączyliśmy się z siecią HUAWEI-VGT7N9 i z wykorzystaniem oprogramowania EMUI znanego ze smartfonów rozpoczęliśmy proces konfiguracji.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

Na samym początku należy zaakceptować warunki i umowę licencyjną. W tym miejscu router informuje także, że dostępna jest aplikacja na smartfony z systemem Android oraz iOS. W kolejnym kroku możemy zdecydować się na automatyczne aktualizacje oprogramowania układowego, które przeprowadzane będą w nocy pomiędzy 3:00, a 5:00. Dalszym etapem konfiguracji jest stworzenie własnej sieci Wi-Fi. Jako że router obsługuje technologię dual-band, domyślnie tworzona jest jedna sieć z priorytetem 5 GHz. Użytkownik może wyłączyć tą opcję.

Po ponownym uruchomieniu router utworzy nową sieć, do której trzeba podłączyć urządzenie. Od tej pory jest on skonfigurowany i dla większości użytkowników staje się bezobsługowy.

Huawei Wi-Fi WS5200 - Interfejs

Już przy pierwszym kontakcie z Huawei Wi-Fi WS5200 od razu wiadomo, że producent posiada ogromne doświadczenie w projektowaniu urządzeń sieciowych. Huawei od lat produkuje modemy i wie, jak stworzyć odpowiednie dla nich oprogramowanie.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

EMUI routera WS5200 podzielone jest na pięć podstawowych zakładek:

  • Strona główna
  • Łączenie z Internetem
  • Moja sieć Wi-Fi
  • Zarządzaj urządzeniem
  • Więcej funkcji

Na stronie głównej wyświetlane są podstawowe informacje o routerze takie, jak połączenie z internetem, ilość połączonych urządzeń, czas połączenia, czas działania systemu i adres IP sieci WAN. Z tego poziomu można również zdalnie wyłączyć urządzenie.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

Zakładka Łączenie z Internetem pozwala konfigurować dostęp do sieci. Znajdują się tu takie opcje, jak Tryb dostępu do Internetu, Klonowanie adresu MAC, VLAN czy Statyczny DNS. Większość użytkowników w ogóle nie będzie zaglądać do tej części interfejsu.

W sekcji Moja sieć Wi-Fi można zarządzać podstawową siecią Wi-Fi. Sieć Wi-Fi dla gości znajduje się w sekcji Więcej Funkcji.

Zarządzanie urządzeniami pozwala podejrzeć listę aktualnie podłączonych urządzeń. Z tego miejsca można modyfikować limity prędkości i ograniczać dostęp do Internetu.

W ostatniej sekcji Więcej funkcji zgromadzono wszystkie opcje, które według producenta są mniej istotne. Tą zakładkę podzielono na dodatkowe podsekcje, w których znajdują się bardziej zaawansowane opcje takie, jak ustawienia IPv6.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

Huawei Wi-Fi WS5200 - Aplikacja mobilna

Routerem Huawei Wi-Fi WS5200 można również zarządzać zdalnie z poziomu smartfona z systemem iOS lub Android za pomocą aplikacji Huawei HiLink oraz Huawei Smart Home.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

Aplikacja mobilna umożliwia przeprowadzenie konfiguracji początkowej oraz daje dostęp do wszystkich funkcji, jakie znajdują się w interfejsie sieciowym routera. Całość została podzielona na kilka przejrzystych zakładek.

Podczas testów nie mieliśmy najmniejszych problemów z aplikacją zarówno na smartfonie z systemem Android, jak i iPhone'ie.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania