Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

Huawei Wi-Fi WS5200 - Możliwości

Czego możemy się spodziewać po kosztującym niespełna 200 zł routerze przeznaczonym do niewielkich mieszkań? Okazuje się, że stosunkowo wiele. Huawei Wi-Fi WS5200 nie posiada może zbyt wielu funkcji, ale te które zostały zaimplementowane działają niemalże idealnie, a cztery anteny gwarantują niezłe pokrycie zasięgiem sieci Wi-Fi. WS5200 umożliwia jednoczesne stworzenie dwóch sieci - 2,4 GHz o przepustowości do 300 Mb/s oraz 5 GHz z przepustowością do 867 Mb/s. Całość składa się na dwupasmową sieć w standardzie AC1200 i automatycznie tworzona jest jedna sieć z priorytetem wykorzystania częstotliwości 5 GHz. To bardzo wygodne rozwiązanie, a urządzenia znajdujące się dalej od routera są automatycznie przełączane na sieć 2,4 GHz. Dzięki algorytmowi korekcyjnemu LDPC wszystko dzieje się niezauważalnie.

Dodatkowo producent oferuje możliwość ograniczenia zasięgu sieci Wi-Fi. To przydatne rozwiązanie dla klientów mieszkających w niewielkich mieszkaniach. Mogą oni ograniczyć zasięg swojej sieci, aby uniemożliwić dociekliwym sąsiadom próby dostania się do sieci LAN tworzonej przez Huawei Wi-Fi WS5200.

Nie zabrakło także modnej ostatnio technologii MU-MIMO, która pozwala na jednoczesną komunikację routera z dwoma urządzeniami i pozytywnie wpływa na wydajność całej sieci. Technologia Multi-User Multiple Input Multiple Output pozwala na jednoczesne wysyłanie i odbieranie wielu strumieni danych pomiędzy parą urządzeń bezprzewodowych, dzięki czemu router może symultanicznie wysyłać i odbierać pakiety. Więcej informacji znajduje się w naszym artykule o MU-MIMO w sieci Wi-Fi.

Huawei Wi-Fi WS5200 - Testy

Router Huawei Wi-Fi testowaliśmy w środowisku takim, jak deklaruje producent. Sprawdzaliśmy, jak urządzenie poradzi sobie z mieszkaniem o powierzchni około 80 m2.

Podczas testów sprawdziliśmy prędkość przesyłu danych, przepustowość, a także zasięg i stabilność sieci. Nie zapomnieliśmy także o testach obciążeniowych, aby sprawdzić, jak WS5200 radzi sobie przy maksymalnym wykorzystaniu jego zasobów.

Testy zasięgu przeprowadzaliśmy w kilku odległościach. Na początku przetestowaliśmy moc sygnału w odległości 1 m od routera. Później oddaliliśmy się 3 m od routera. Na końcu sprawdziliśmy zasięg w odległości 5 m od urządzenia. W każdej z tych prób nie było żadnej ściany pomiędzy routerem, a urządzeniem końcowym.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

Od lewej 1 m, 3 m, 5 m bez przeszkód

Później sprawdziliśmy, jak router radzi sobie z przekazywaniem sygnału przez ściany. Na początku urządzenie końcowe umieściliśmy metr od routera w pomieszczeniu przylegającym do salonu, w którym znajdował się router. Później sprawdziliśmy zasięg na odległości 10 m z dwiema oraz trzema ścianami od drodze. Jak widać na zdjęciach w przypadku 10 metrów router automatycznie przekierował urządzenie końcowe na sieć o częstotliwości 2,4 GHz. Dopiero przy ostatnim pomiarze nie byliśmy w stanie korzystać z Internetu.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

Od lewej 1 m z jedną ścianą oraz 10 metrów z dwiema i trzema ścianami

Przetestowaliśmy także przepustowość łącza. Router testowaliśmy w połaczeniu z dostępem do internetu o przepustowości 120 Mbps (pobieranie) i 15 Mbps (wysyłanie). Dostęp do sieci o podobnych parametrach jest obecnie standardem w dużych miastach. Na początku przetestowaliśmy przepustowość za pomocą komputera podłączonego do routera za pomocą przewodu RJ-45. Kolejny test wykonaliśmy przy użyciu smartfona oddalonego o 2 metry od routera. W obu przypadkach wyniki są zadowalające, bardzo podobne i powtarzalne.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

Test z wykorzystaniem połączenia przewodowego

Na końcu sprawdziliśmy także, jak wygląda przepustowość z odległości 10 metrów z dwiema ścianami po drodze.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

Testy na urządzeniu mobilnym: z lewej strony z odległości 2 m od routera z prawej strony w odległości 10 m z dwiema ścianami po drodze

Rezultat jest znacznie mniej spektakularny (prędkość pobierania 4x mniejsza), ale jak widać PING nadal utrzymywał się na bardzo dobrym poziomie, a utrata pakietów wynosiła zaledwie 0,3 procenta.

Na samym końcu sprawdziliśmy, jak router poradzi sobie z obciążeniem. Do Huawei Wi-Fi WS 5200 podłączyliśmy dwa komputery za pomocą sieci przewodowej oraz dwa urządzenia mobilne przy wykorzystaniu Wi-Fi 5 GHz. Na każdym z urządzeń przez godzinę uruchomiona była transmisja wideo w rozdzielczości 4K. Router bez problemu poradził sobie z takim ruchem sieciowym. Dodatkowo po godzinie pracy był praktycznie zimny. Zasługa w tym dużej ilości otworów wentylacyjnych.

Huawei Wi-Fi WS5200 - Podsumowanie

Huawei Wi-FI WS5200 nie jest najszybszym, najdroższym, ani najwydajniejszym routerem, ale nie taka jest idea tego urządzenia. Producent starał się stworzyć wszechstronny produkt dla mieszkańców miast, którzy szukają sprawdzonego i przystępnego cenowo routera Wi-Fi, który potrafił będzie skutecznie pokryć zasięgiem sieci Wi-Fi średniej wielkości mieszkania o powierzchni 60-80 m2. Nasze testy jednoznacznie wskazują, że w takich warunkach Huawei Wi-Fi WS5200 sprawdza się rewelacyjnie. Problemy pojawiają się dopiero na większych odległościach, ale nie powinno to nas dziwić. Od routera za niecałe 200 zł nie można oczekiwać topowej wydajności. Takich osiągów możemy spodziewać się po innych produktach Huawei'a z modelem Q2 Pro na czele.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania

Testując Huawei Wi-Fi WS5200 doceniliśmy przemyślane oprogramowanie, niezłą wydajność oraz bardzo dobrze działający system automatycznego przełączania pomiędzy siecią o częstotliwości 2,4 Ghz, a 5 GHz. Nie sposób nie docenić także przemyślanej i sprawnie działającej aplikacji mobilnej.

Huawei Wi-Fi WS5200 nie jest jednak urządzeniem bez wad. Największą z nich bez wątpienia jest brak chociaż jednego portu USB 2.0, który znacząco zwiększyłby funkcjonalność routera. Nie przypadły nam do gustu również anteny, które nie posiadają regulacji kąta nachylenia.

Podsumowując Huawei Wi-FI WS5200 to w chwili obecnej jeden z najlepszych tanich routerów Wi-Fi, jakie można kupić w naszym kraju. Za 200 zł otrzymujemy urządzenie, które z pewnością nie rozczarowuje, a w niektórych aspektach potrafi pozytywnie zaskoczyć.

Huawei Wi-Fi WS5200 - test taniego routera do trzypokojowego mieszkania